Uniswap – czym jest i jak działa? Do czego może zostać użyty Uniswap token? Jak korzystać z Uniswap?

Uniswap to coraz popularniejsza w ostatnich latach platforma, która jest rozproszona i służy do handlu tokenami. Czym różni się od scentralizowanych giełd kryptowalut i jak działa? Poznaj wady i zalety uniswap i sprawdź, w jaki sposób korzystać z tego systemu!
uniswap

Blockchain i rozwiązania rozwijane wokół niego oraz z nim ściśle związane to nie tylko nowe pomysły. To także często ułatwienia w handlu kryptowalutami, tokenami i w ogóle w finansach. Tak właśnie jest w przypadku Uniswap. W naszym artykule wyjaśnimy, co się kryje pod tą nazwą, jak działa Uniswap, do czego służy i czy ma jakieś wady. Jeśli interesujesz się rynkiem kryptowalut, nie możesz przejść obok tego rozwiązania obojętnie!

Uniswap – token na zdecentralizowanej giełdzie

Uniswap działa w sieci ethereum (DEX) i jest giełdą o charakterze zdecentralizowanym, na której można wymieniać tokeny ERC20 (swapy). W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się zdecentralizowane finanse, czyli tzw. DeFi. Nic dziwnego zatem, że rośnie także zainteresowanie Uniswapem. To protokół open source, którego ideą jest ułatwienie handlu tokenami bez angażowania strony trzeciej (np. giełdy kryptowalut). Nie ma tu mowy o zlecaniu transakcji z określaniem ceny. Zamiast tego system opiera się na równaniu pozwalającym określić stałą w puli całkowitą płynność.

Jak działa Uniswap?

Podstawą działania Uniswap jest rozwiązanie nazwane Constant Product Market Maker Model będące wariantem Automated Market Making (AMM). To po prostu smart kontrakty, których zadaniem jest przechowywanie puli płynności. Zanim dokładniej wyjaśnimy, czym są takie pule, warto dodać, że do wszystkich operacji używany jest bardzo prosty i przejrzysty interfejs. Do tego dzienny wolumen na tej rozproszonej giełdzie wynosi około 260 mln dolarów, a więc to na Uniswap przypada większość codziennego całkowitego obrotu w ramach zdecentralizowanych finansów. 

Uniswap a pula płynności

Wróćmy teraz do puli płynności. Czym ona jest i dlaczego okazuje się konieczna w przypadku Uniswap? Pule płynności to tak naprawdę rezerwy płynności ukryte w smart kontraktach. Finansowane są przez tzw. dostawców płynności. Każdy może nim zostać. Wystarczy zdeponować pewną wartość ETH i tokenów ERC20 w puli. W zamian otrzymuje się tokeny płynności, które są rodzajem nagrody. To, ile ich otrzymasz, zależy od wielkości wniesionego wkładu do puli płynności. Te tokeny służą do śledzenia wkładu do puli, do opłat transakcyjnych itp. Całkowita płynność pozostaje stała.

Uniswap token – do czego służy?

Na Uniswap funkcjonują dodatkowo tokeny UNI. To tokeny zarządzające, które pojawiły się dość niedawno, bo w 2020 roku. Dzięki nim protokół miał stać się jeszcze bardziej rozproszony. Za jego pomocą użytkownicy końcowi otrzymują większe możliwości w zarządzaniu Uniswapem. Mogą oni na przykład brać udział w głosowaniu nad różnymi zmianami i ulepszeniami dotyczącymi funkcjonowania giełdy. Obecnie w obrocie jest 1 mld tokenów UNI. Nagrody w postaci tych tokenów odbiera się na specjalnej stronie. Aby dostać token UNI, trzeba dostarczyć płynność do określonych pul (np. USDT).

Wymiana tokenów za pomocą Uniswap

Wymienianie tokenów dzięki Uniswap nie jest skomplikowane i trwa dosłownie chwilkę. Aby jednak była możliwa wymiana jednego tokenu na drugi, trzeba posiadać portfel ethereum. Wszystko się opiera na protokole open source, dlatego każdy może uruchomić własną aplikację lub wykorzystać aplikację Uniswap. Wystarczy ją uruchomić, a potem podłączyć swój portfel cyfrowy. Potem możesz już wybrać tokeny, jakie chcesz wymienić, potwierdzić szczegóły transakcji i sprawdzać jej przebieg na Etherscan.

Uniswap v2 i nie tylko

Maj 2020 roku to ważna data dla Uniswap. Właśnie wtedy uruchomiono nową wersję platformy – Uniswap v2. Od czasu wdrożenia tej wersji dostępny stał się wETH (opakowany ether) w kontraktach i możliwe stało się łączenie dowolnych tokenów ERC20. Coraz częściej pojawiają się także informacje o Uniswap v3 i ta wersja zapewne już wkrótce zostanie wdrożona. Ma pozwolić na lepsze wykorzystanie kapitału znajdującego się w puli, a pozycje dostawców płynności będą reprezentowane przez niewymienialne tokeny NFT. Do tego v3 ma lepiej optymalizować smart kontrakty.

Plusy i minusy Uniswap

Na koniec warto się zastanowić, jakie są plusy i minusy giełdy Uniswap. Zalety tej giełdy to z pewnością:

  • możliwość dokonywania wpłat i wypłat bez limitu;
  • niskie prowizje;
  • błyskawiczne przeprowadzanie transakcji;
  • brak centralnego miejsca zarządzania i wykonywania transakcji;
  • dodatkowe profity dla dostawców płynności;
  • brak wymogu otwierania konta;
  • brak wymogu potwierdzania tożsamości.

Jeśli chcielibyśmy szukać wad Uniswapu, trzeba by wtedy wymienić:

  • możliwość pojawienia się fałszywych tokenów;
  • pewne zaawansowanie (trzeba mieć podstawową wiedzę na temat blockchain i kryptowalut);
  • duży poślizg w ruchu cen między rozpoczęciem transakcji a jej zakończeniem.

Uniswap to bardzo interesujące i funkcjonalne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Powinna rozwijać się jeszcze bardziej wraz ze wzrostem znaczenia zdecentralizowania finansów. Łatwość obsługi to tylko jedna z wielu jej zalet. Warto śledzić dalszy jej rozwój.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
polkadot

Polkadot – czym jest, na czym polega jej nowatorstwo? Do czego służy polkadot i token DOT? Jaka jest cena polkadot?

Następny wpis
kryptowaluta

Kryptowaluta – czym jest, jak działa i jakie są rodzaje kryptowalut? Gdzie kupować kryptowaluty?

Powiązane wpisy