Czym jest cyfrowa moneta Ethereum i czy warto w nią zainwestować?

ethereum

Ethereum jest wewnętrznym tokenem platformy bazującej na blockchain i obsługującej inteligentne kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym osiągnięciu nowoczesnej technologii.

Wszyscy wiemy, że postęp wymaga coraz lepszych rozwiązań w dziedzinie przechowywania i transferu wartości materialnych. Te, które obecnie są reprezentowane przez tradycyjne pieniądze, najwygodniej przekazuje się za pomocą przelewów bankowych, jednak niedługo możemy stanąć przed wyzwaniami, które będą wymagały zastosowania bezpieczniejszej i bardziej wydajnej metody. Wykorzystujący technologię blockchain projekt Ethereum wychodzi naprzeciw tej potrzebie i oferuje transfery materialne z zachowaniem nieznanych dotąd zasad bezpieczeństwa i ochrony prywatności.

Czym jest kryptowaluta Ethereum (ETH)?

Kryptowaluty należą do najważniejszych technologicznych oraz finansowych innowacji ostatnich kilkunastu lat. Wirtualne monety często są wewnętrznym środkiem płatniczym rozbudowanych systemów, a ich działanie opiera się najczęściej o tzw. łańcuch bloków (blockchain) i technologię kryptograficzną. To właśnie od kryptografii pochodzi nazwa tej nowoczesnej metody zarządzania wartością, dla której jednym z priorytetów jest ochrona prywatności i bezpieczeństwo środków finansowych.

Przy pomocy kryptowaluty ETH rozlicza się transakcje zawierane w sieci Ethereum. Jednocześnie moneta może służyć do zakupu dowolnych dóbr, o ile sprzedający godzą się ją zaakceptować. Możemy przechowywać ją w portfelach występujących pod postacią programów lub urządzeń elektronicznych. Tokeny, które spotkamy pod skrótem ETH, są notowane na giełdach kryptowalut i dostępne do kupna oraz sprzedaży w kantorach online.

O technologii blockchain, czyli podstawie systemu i kryptowaluty Ethereum

Blockchain, czyli łańcuch bloków jest rodzajem rozproszonej bazy danych, która zawiera przede wszystkim rejestr transakcji zawieranych w danej sieci. Bloki w łańcuchu mogą zawierać także inne rodzaje danych, takie jak np. inteligentne kontrakty (smart contracts) lub obsługiwać zdecentralizowane aplikacje, co ma miejsce w przypadku Ethereum. Sposób zapisu danych w blokach potwierdzonych kryptograficznie zapewnia nieusuwalność informacji i brak możliwości ich zmiany lub uszkodzenia.

Algorytm konsensusu Proof of Work – fundament monety ETH

Sieci blockchain można podzielić na kilka typów, a jednym z nich jest łańcuch bloków funkcjonujący na bazie tzw. algorytmu konsensusu Proof of Work (PoW). Do kategorii PoW należy także blockchain Ethereum. Dane w blokach są tu zapisywane z udziałem szyfrowania, a konieczne obliczenia kryptograficzne wykonuje się z wykorzystaniem mocy obliczeniowej następujących układów:

  • centralnych procesorów komputerowych;
  • procesorów kart graficznych;
  • dedykowanych układów FPGA lub ASIC jako elementów specjalnych serwerów.

Konsensus w blockchainie Ethereum polega na porozumieniu wszystkich węzłów w sieci co do ważności kolejnego bloku zawierającego transakcje i inne dane. Bloki danych są powiązane ze sobą kryptograficznie przy pomocy tzw. skrótu (hash). Każdy z nowych bloków zawiera dane, które pojawiły się w sieci od czasu zatwierdzenia poprzedniego elementu.

Oprócz tych zasadniczych danych nowe bloki zawierają także informacje konieczne do zachowania integralności łańcucha bloków, czyli m.in.:

  • nr wersji reguł walidacyjnych;
  • kryptograficzny skrót (hash) poprzedniego bloku;
  • skrót tzw. korzenia danych;
  • znaczniki czasowe.

Prawidłowy hash nowego bloku należy odnaleźć w procesie hashowania (tworzenia skrótu) na podstawie dostępnych danych z blockchain. Gdy to nastąpi, nowy blok zostanie dodany do łańcucha. Funkcję hashującą w sieci Ethereum nazywamy Ethash.

Z odnajdywaniem skrótów nowych bloków w łańcuchach wiąże się interesująca właściwość. Otóż, w tym procesie zaimplementowano także powstawanie nowych monet. Stanowią one nagrodę i zachętę dla walidatorów, czyli posiadaczy koparek zwanych górnikami. Odnajdywanie hashy bloków i tworzenie nowych jednostek kryptowalut nazwano wykopywaniem ze względu na trudność i czasochłonność tego procesu.

Algorytm konsensusu Proof of Stake – przyszłość monety ETH?

Chociaż system kryptowaluty Ethereum od początku należy do grupy sieci bazujących na algorytmie PoW, to jego twórcy zdecydowali o stopniowej migracji systemu na blockchain wykorzystujący do walidacji algorytm konsensusu Proof of Stake (PoS). W takiej sieci nowe bloki powstają w węzłach delegowanych do tego zadania m.in. według ilości zablokowanych monet w portfelu. Tego typu systemy nie wymagają dużej mocy obliczeniowej, ale – podobnie do blockchain bazującego na PoW – administratorzy węzłów także otrzymują wynagrodzenie w nowych monetach za swoją pracę.

Historia powstania oraz charakterystyka sieci i kryptowaluty Ethereum

Pomysł budowy sieci Ethereum ogłosił w 2013 roku kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia Vitalik Buterin. Platforma bazuje na kodzie źródłowym Bitcoin, ale Vitalik i współpracownicy zmodyfikowali go. W ten sposób wyposażyli swój blockchain nie tylko w możliwość obsługi monety ETH, ale także zdolność tworzenia inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji.

Na początku 2014 roku na konferencji Bitcoin w Miami Vitalik Buterin, brytyjski informatyk Gavin Wood, matematyk Charles Hoskinson oraz kanadyjski przedsiębiorca Anthony Di Iorio odbyli spotkanie założycielskie platformy. Pół roku później panowie założyli w Szwajcarii fundację Ethereum, która zajęła się zbiórką funduszy na rozwój projektu.

Na przełomie lipca i sierpnia 2014 roku fundacja wyemitowała kryptowalutę Ethereum, którą w ciągu 42 dni sprzedała za Bitcoiny (BTC) i uzyskała około 14 mln dolarów. Z dniem 30 lipca 2015 roku z aktualizacją protokołu Frontier platforma została uruchomiona. 

Moneta ETH jako kryptowaluta właściwa dla platformy Ethereum

Nowe bloki na platformie powstają co około 12 sekund i nie mają stałego rozmiaru, inaczej niż bloki niektórych projektów blockchain. Ich rozmiar jest dynamiczny i zależy od tego, ile transakcji i danych smart kontraktów oraz innych aplikacji musi być w nich zawartych. To, czy dana transakcja albo inna informacja znajdzie się w aktualnym bloku, zależy od zadeklarowanej opłaty (fee). Opłaty za obsługę bloku z transakcjami przypadają właścicielom węzłów, czyli górnikom.

Fee są wnoszone w kryptowalucie Ethereum i obliczane w jednostkach zwanych Gas. Wysokość opłaty zależy od mocy obliczeniowej, która musi być zaangażowana do obsługi transakcji lub realizacji zadań inteligentnego kontraktu albo innej zdecentralizowanej aplikacji. Jednostki Gas są wyceniane w Gwei, który jest tzw. nanoetherem, czyli nominałem równym 0,0000000001 ETH.

Nagroda dla górników za odnalezienie bloku to aktualnie około 2 ETH. Do tej pory (czerwiec 2021 r.) wykopano 113 mln 304 tys. ETH i tyle znajduje się w obiegu rynkowym. Moneta Ethereum, a właściwie Ether, nie ma ograniczonej liczby jednostek, co oznacza, że jest kryptowalutą inflacyjną.

Czym są inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje na platformie Ethereum?

Inteligentny kontrakt (smart contract) działający na łańcuchu bloków to rodzaj umowy zawartej w wirtualnej przestrzeni i – dzięki kryptografii blockchain – niewymagającej potwierdzenia przez człowieka. Nad spełnieniem warunków koniecznych do realizacji kontraktu czuwają reguły zapisane w kodzie programu, który jest zabezpieczony przed zewnętrzną ingerencją. Dlatego do realizacji umowy nie jest potrzebne zaufanie między jej stronami.

Zdecentralizowana aplikacja (dApp) jest programem działającym na blockchain tak jak smart contract. Przykładem takiej aplikacji może być np. platforma Uniswap, służąca do wymiany tokenów, lub protokół zdecentralizowanych finansów Compound Finance. 

Notowania giełdowe kryptowaluty Ethereum

Wycena giełdowa ETH to obecnie (połowa czerwca 2021 r.) około 2500 USD za jednostkę. Warto jednocześnie pamiętać, że we wrześniu 2020 roku kryptowaluta Ethereum była wyceniana na zaledwie 360 USD, a mamy także za sobą kwoty na poziomie około 4000 USD (połowa maja 2021 r.). 

Pomimo znacznych wahań kursu można uznać, że warto długoterminowo inwestować w tę kryptowalutę, ponieważ rośnie zainteresowanie technologią blockchain i bazującymi na niej inteligentnymi kontraktami. Z czasem platforma powinna poprawić jeszcze parametry pracy, gdy nastąpi jej przejście na algorytm PoS (Ethereum 2.0).

Gdzie kupić kryptowalutę Ethereum?

Monety ETH można kupić lub sprzedać za złotówki w kantorach stacjonarnych, które znajdziemy w kilku większych miastach w Polsce. Operatorem większości placówek jest firma FlyingAtom, która posiada także sieć tzw. bitomatów, czyli maszyn przypominających bankomaty, w których wymienimy kryptowaluty.

Giełdy kryptowalut on-line oraz kantory to najpopularniejsze miejsca do wymiany cyfrowych zasobów. Pary ETH ze złotówkami udostępnia do handlu m.in. giełda BitBay. Za pozostałe waluty fiducjarne lub inne kryptowaluty sprzedamy i kupimy ETH na kilkudziesięciu dużych giełdach, m.in. Coinbase, Bittrex, Binance, Bitstamp czy Bitfinex.

Jak przechowywać kryptowalutę Ethereum?

Kryptowaluty przechowujemy w portfelach programowych lub sprzętowych. Przykładem portfela programowego może być aplikacja Metamask, która jest dodatkiem do przeglądarek stron www, m.in. Chrome lub Firefox. Portfelem sprzętowym, który może posłużyć do zarządzania naszymi zasobami Ethereum, jest np. model Nano S firmy Ledger lub urządzenie One marki Trezor.Kryptowaluta Ethereum na pewno jest interesującym walorem z punktu widzenia inwestora. Także podmioty i prywatni użytkownicy poszukujący zabezpieczenia dla swoich transferów finansowych znajdą w tej technologii coś dla siebie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
usdt

USDT tether – jedna z najpopularniejszych kryptowalut

Następny wpis
kopanie bitcoin

Czy na kopaniu bitcoinów da się zarobić? Czy warto je kopać? Jak wydobywać BTC? Krótki poradnik

Powiązane wpisy