Kryptowaluta chainlink (LINK) jako pomysł na dostarczanie danych dla łańcucha bloków. Jak to działa?

Chainlink jest systemem dystrybucji danych z zewnątrz do sieci blockchain. Ten projekt wraz z kryptowalutą LINK to ważna platforma służąca dostarczaniu danych w obszarze ich zdecentralizowanego przetwarzania. Przeczytaj nasz artykuł o tym ciekawym projekcie.
chainlink

Kryptowaluta LINK funkcjonuje jako token ERC-677, który jest rozwinięciem standardu ERC-20 sieci Ethereum. Monety LINK przeznaczone są na nagrody dla użytkowników utrzymujących węzły zwane wyroczniami. Owe wyrocznie dostarczają informacji do inteligentnych kontraktów opartych na zewnętrznych blockchainach. Sieć chainlink nie działa w oparciu o łańcuch bloków bazujący na własnych węzłach walidujących dane. Jak funkcjonuje i jaką rolę pełni w niej kryptowaluta LINK? Przeczytaj!

Opisywaną platformę założył w 2017 roku amerykański biznesmen Siergiej Nazarow. Ten przedsiębiorca wielokrotnie był zaangażowany w ważne projekty dystrybucji danych dla inteligentnych kontraktów bazujących na łańcuchach bloków.

Projekt chainlink, który jest tematem tego artykułu, świadczy usługi dla wielu dużych klientów, w tym także dla międzynarodowych korporacji. Są to m.in.:

  • organizacja SWIFT obsługująca transfery międzybankowe;
  • globalna firma ubezpieczeniowa AXA;
  • producent procesorów komputerowych Intel;
  • agencja Associated Press.

Od 2019 roku sieć Nazarowa jest połączona ze strukturą analizy danych Google pod nazwą BigQuery. Od tego momentu BigQuery umożliwia jej pobieranie informacji i ich dystrybucję do aplikacji działających w łańcuchach bloków.

System chainlink zbudowany przez Nazarowa udostępnia dane z zewnętrznych źródeł zdecentralizowanym aplikacjom oraz inteligentnym kontraktom działającym na bazie łańcucha bloków. Dane dla tych struktur mogą pochodzić m.in. z:

  • witryn www;
  • baz danych dostępnych za pośrednictwem internetu;
  • interfejsów API;
  • dowolnych serwerów z wolnym dostępem do zasobów.

Warto też wspomnieć, że opisywany projekt może przekazywać dane w odwrotnym kierunku, czyli od zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów w łańcuchach bloków do odbiorców w zewnętrznych obszarach.

Platforma kryptowaluty LINK jest zbiorem niezależnych programów działających jako tzw. wyrocznie, które dostarczają z zewnątrz dane inteligentnym kontraktom. Przesyłają informacje w takiej formie, aby te mogły je wykorzystać. Owe wyrocznie potrafią również dystrybuować informacje z łańcucha bloków na zewnątrz. Dlaczego te aplikacje zwiemy „wyroczniami”? Powodzenie ich działań zależy bowiem w największym stopniu zależy od stopnia zaufania, jakim może obdarzyć je odbiorca.

Wyrocznia pełniąca swoją funkcję jako pojedyncza, centralna aplikacja lub fizyczny ośrodek to struktura w dużym stopniu wystawiona na niebezpieczeństwo włamań lub błędów. W przypadku jej dysfunkcji cały złożony system odbiorców, który często korzysta z efektów jej pracy, może być narażony na błędne wykonanie swoich zadań.

Chainlink i jego wyrocznie to próba zaradzenia problemowi. To rozwiązanie jest pozbawione scentralizowanego ośrodka pozyskiwania informacji. Celem twórców jest usunięcie „problemu wyroczni” z ciągu dystrybucji danych na ich drodze między blockchain a sferą zewnętrzną.

Żądanie inteligentnego kontraktu w celu uzyskania dostępu do danych spoza blockchainu jest dostarczane do omawianej sieci, której węzły udzielają odpowiedzi z propozycją jego realizacji. Skąd wiadomo, że dana wyrocznia jest godna zaufania i może być dostawcą wartościowych informacji? O tym decyduje to, ile jest kryptowaluty LINK zablokowanej w inteligentnym kontrakcie wyroczni.

W systemie Nazarowa tokeny LINK odgrywają dwojaką rolę. Są przekazywane jako nagrody przez odbiorców danych dostarczanych przez wyrocznie. Drugą funkcją, jaką pełni ta moneta, jest wspomniane zapewnienie o chęci wiarygodnego dystrybuowania danych ze źródeł do zamawiających. Operatorzy poszczególnych węzłów-wyroczni chainlink zapewniają odbiorców o swojej wiarygodności poprzez blokowanie zasobów LINK w dłuższym okresie.

Podsumowanie

Sieć stworzoną przez Siergieja Nazarowa można uznać za kolejny symbol rewolucji technologicznej w zakresie przetwarzania danych w zdecentralizowanych sieciach blockchain. Oby podobnych do chainlink projektów było jak najwięcej, bo dzięki nim jakość przekazywania informacji i wartości będzie tylko rosła.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
grin

Kryptowaluta grin – postęp w zakresie ochrony prywatności w świecie cyfrowych monet. Czy rzeczywiście?

Następny wpis
Shiba inu rośnie

Ogromny skok Shiba Inu

Powiązane wpisy
gdzie kupić kryptowaluty

Gdzie kupić kryptowaluty?

Wzrost popularności wirtualnych środków płatniczych sprawia, że stają się one coraz częściej obiektem inwestycyjnym. W jaki sposób rozpocząć handel z ich wykorzystaniem? Jakie kroki musisz podjąć, zanim zaczniesz inwestować? A przede wszystkim: gdzie kupić kryptowaluty? Sprawdź!
Czytaj więcej