Kryptowaluta chainlink (LINK) jako pomysł na dostarczanie danych dla łańcucha bloków. Jak to działa?

Chainlink jest systemem dystrybucji danych z zewnątrz do sieci blockchain. Ten projekt wraz z kryptowalutą LINK to ważna platforma służąca dostarczaniu danych w obszarze ich zdecentralizowanego przetwarzania. Przeczytaj nasz artykuł o tym ciekawym projekcie.
chainlink

Kryptowaluta LINK funkcjonuje jako token ERC-677, który jest rozwinięciem standardu ERC-20 sieci Ethereum. Monety LINK przeznaczone są na nagrody dla użytkowników utrzymujących węzły zwane wyroczniami. Owe wyrocznie dostarczają informacji do inteligentnych kontraktów opartych na zewnętrznych blockchainach. Sieć chainlink nie działa w oparciu o łańcuch bloków bazujący na własnych węzłach walidujących dane. Jak funkcjonuje i jaką rolę pełni w niej kryptowaluta LINK? Przeczytaj!

Opisywaną platformę założył w 2017 roku amerykański biznesmen Siergiej Nazarow. Ten przedsiębiorca wielokrotnie był zaangażowany w ważne projekty dystrybucji danych dla inteligentnych kontraktów bazujących na łańcuchach bloków.

Projekt chainlink, który jest tematem tego artykułu, świadczy usługi dla wielu dużych klientów, w tym także dla międzynarodowych korporacji. Są to m.in.:

  • organizacja SWIFT obsługująca transfery międzybankowe;
  • globalna firma ubezpieczeniowa AXA;
  • producent procesorów komputerowych Intel;
  • agencja Associated Press.

Od 2019 roku sieć Nazarowa jest połączona ze strukturą analizy danych Google pod nazwą BigQuery. Od tego momentu BigQuery umożliwia jej pobieranie informacji i ich dystrybucję do aplikacji działających w łańcuchach bloków.

System chainlink zbudowany przez Nazarowa udostępnia dane z zewnętrznych źródeł zdecentralizowanym aplikacjom oraz inteligentnym kontraktom działającym na bazie łańcucha bloków. Dane dla tych struktur mogą pochodzić m.in. z:

  • witryn www;
  • baz danych dostępnych za pośrednictwem internetu;
  • interfejsów API;
  • dowolnych serwerów z wolnym dostępem do zasobów.

Warto też wspomnieć, że opisywany projekt może przekazywać dane w odwrotnym kierunku, czyli od zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów w łańcuchach bloków do odbiorców w zewnętrznych obszarach.

Platforma kryptowaluty LINK jest zbiorem niezależnych programów działających jako tzw. wyrocznie, które dostarczają z zewnątrz dane inteligentnym kontraktom. Przesyłają informacje w takiej formie, aby te mogły je wykorzystać. Owe wyrocznie potrafią również dystrybuować informacje z łańcucha bloków na zewnątrz. Dlaczego te aplikacje zwiemy „wyroczniami”? Powodzenie ich działań zależy bowiem w największym stopniu zależy od stopnia zaufania, jakim może obdarzyć je odbiorca.

Wyrocznia pełniąca swoją funkcję jako pojedyncza, centralna aplikacja lub fizyczny ośrodek to struktura w dużym stopniu wystawiona na niebezpieczeństwo włamań lub błędów. W przypadku jej dysfunkcji cały złożony system odbiorców, który często korzysta z efektów jej pracy, może być narażony na błędne wykonanie swoich zadań.

Chainlink i jego wyrocznie to próba zaradzenia problemowi. To rozwiązanie jest pozbawione scentralizowanego ośrodka pozyskiwania informacji. Celem twórców jest usunięcie „problemu wyroczni” z ciągu dystrybucji danych na ich drodze między blockchain a sferą zewnętrzną.

Żądanie inteligentnego kontraktu w celu uzyskania dostępu do danych spoza blockchainu jest dostarczane do omawianej sieci, której węzły udzielają odpowiedzi z propozycją jego realizacji. Skąd wiadomo, że dana wyrocznia jest godna zaufania i może być dostawcą wartościowych informacji? O tym decyduje to, ile jest kryptowaluty LINK zablokowanej w inteligentnym kontrakcie wyroczni.

W systemie Nazarowa tokeny LINK odgrywają dwojaką rolę. Są przekazywane jako nagrody przez odbiorców danych dostarczanych przez wyrocznie. Drugą funkcją, jaką pełni ta moneta, jest wspomniane zapewnienie o chęci wiarygodnego dystrybuowania danych ze źródeł do zamawiających. Operatorzy poszczególnych węzłów-wyroczni chainlink zapewniają odbiorców o swojej wiarygodności poprzez blokowanie zasobów LINK w dłuższym okresie.

Podsumowanie

Sieć stworzoną przez Siergieja Nazarowa można uznać za kolejny symbol rewolucji technologicznej w zakresie przetwarzania danych w zdecentralizowanych sieciach blockchain. Oby podobnych do chainlink projektów było jak najwięcej, bo dzięki nim jakość przekazywania informacji i wartości będzie tylko rosła.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
grin

Kryptowaluta grin – postęp w zakresie ochrony prywatności w świecie cyfrowych monet. Czy rzeczywiście?

Następny wpis
Shiba inu rośnie

Ogromny skok Shiba Inu

Powiązane wpisy