Kryptowaluta – czym jest, jak działa i jakie są rodzaje kryptowalut? Gdzie kupować kryptowaluty?

Kryptowaluta jest dziś nie tylko środkiem płatniczym, ponieważ coraz częściej traktuje się ją jako inwestycję. Wyjaśniamy, czym jest kryptowaluta i jak nią handlować. Sprawdzamy także, jak się wycenia cyfrową walutę. Dowiedz się więcej o tym fenomenie!
kryptowaluta

Kariera kryptowalut rozpoczęła się w 2009 roku, gdy po raz pierwszy można było przeczytać o bitcoinie. Dziś nadal ta cyfrowa waluta jest punktem odniesienia dla innych kryptowalut, ale na rynku robi się coraz bardziej tłoczno. Co roku powstaje mnóstwo nowych cyfrowych pieniędzy i tokenów, ale tylko niewielka ich część na dobre staje się częścią rynku kryptowalut. W czym tkwi źródło popularności cyfrowych walut? Jak działa ten rynek? Postaramy się jak najdokładniej przybliżyć podstawowe informacje!

Kryptowaluta – co to?

Już w samej nazwie kryptowaluty łączą się rozwiązania kryptograficzne z walutami. Przy czym trzeba dodać, że chodzi tutaj o waluty cyfrowe. To oznacza, że nie są one materialne i nie można ich tak po prostu schować do kieszeni czy portfela. Kryptowaluty są w istocie zdecentralizowanym systemem księgowym. Przechowuje on dane o posiadanych jednostkach i operacjach, w których zostały wykorzystane.

Najważniejsze cechy kryptowalut

Kryptowaluta jest cyfrowym pieniądzem, który ma określoną wartość notowaną na różnych giełdach kryptowalut. Charakterystyczne dla takiej waluty jest korzystanie z łańcucha bloków, czyli z blockchain. Inną ważną cechą kryptowalut jest także anonimowość. Co ważne, transakcje nie są w żaden sposób kontrolowane przez instytucje finansowe czy państwa. Aby wykonać transakcję, używając kryptowaluty, nie trzeba czekać, aż zostanie zaksięgowana. Wszystko odbywa się błyskawicznie.

Jak działa kryptowaluta?

Większość kryptowalut działa w oparciu o taką samą technologię. Kluczową cechą jest rozproszony system, który wykorzystuje łańcuch bloków. O blockchain piszemy dokładniej w dalszej części artykułu. Istotne jest to, że każda kryptowaluta funkcjonuje we własnej sieci i we własnym blockchainie. Dla porównania – tokeny, czyli rodzaj cyfrowych żetonów, korzystają z sieci różnych kryptowalut (przeważnie jest to ethereum). Kryptowaluty można wydobywać (kopać), kupować i sprzedawać. Nigdy jednak dana kryptowaluta nie opuszcza swojego łańcucha bloków.

Kryptowaluty a blockchain

Kluczowy dla działania kryptowalut jest łańcuch bloków, który nazywany jest angielskim „blockchain”. Właśnie w takim łańcuchu są przechowywane wszystkie informacje na temat transakcji od początku funkcjonowania danej kryptowaluty (np. bitcoina). Ten rejestr jest stale nadpisywany. Do tego jest zaszyfrowany i rozproszony, czyli współtworzy go wiele komputerów.

Charakterystyczne dla blockchain jest to, że to jawny rejestr i niemożliwy do sfałszowania, ponieważ to wymagałoby użycia olbrzymiej mocy obliczeniowej. Każdy może sprawdzić różne informacje na temat danej kryptowaluty. 

Rodzaje kryptowalut

Kryptowaluty to ogólne określenie na cyfrowe waluty, które korzystają z technologii blockchain. W rzeczywistości można je jednak w różny sposób podzielić. Przede wszystkim, wyróżnia się wśród kryptowalut bitcoina i altcoiny. Te drugie to alternatywne waluty cyfrowe, które pojawiły się po BTC (ethereum). Inne odmiany kryptowalut to:

  • namecoiny – rozproszony DNS;
  • peercoiny – kryptowaluta peer-to-peer;
  • stablecoiny – cyfrowa waluta połączona z walutą fiducjarną (np. BitUSD).

Rozróżnia się także kryptowaluty ze względu na proces generowania:

  • Proof of Work (PoW) – wykorzystuje energię elektryczną, która zasila koparki kryptowalut wykonujące obliczenia matematyczne (np. bitcoin);
  • Proof of Stake (PoS) – za posiadane aktywa przyznawane są nagrody;
  • Proof of Concept (PoC);
  • Proof-of-Correctness;
  • Stellar Consensus Protocol.

Do czego można używać kryptowalut?

Jakie jest zastosowanie kryptowalut? Należy pamiętać, że mamy tu do czynienia z pieniędzmi. Są to pieniądze cyfrowe i wirtualne, ale to nie ma większego znaczenia. Da się kupować i sprzedawać kryptowaluty i zarabiać na różnicy kursowej. Można zatem traktować kryptowaluty jako inwestycję.

Kryptowaluta jako środek płatniczy

Kryptowaluty są coraz częściej wykorzystywane do płatności. Rośnie liczba sklepów (szczególnie internetowych) i sprzedawców akceptujących płacenie bitcoinem lub innymi cyfrowymi monetami. W rzeczywistości można wykorzystywać kryptowaluty do bardzo wielu celów. Granicą jest tylko nasza wyobraźnia i społeczna umowa, że wszystkie strony akceptują użycie kryptowaluty w dany sposób.

Notowania kryptowalut – jak ustalana jest cena?

Handel kryptowalutami prowadzony jest najczęściej na giełdach kryptowalut. Łatwo zauważyć, że ceny kryptowaluty potrafią się zmieniać niemal z minuty na minutę, co dobrze obrazuje niemal każdy wykres kryptowalut. Wszystko dlatego, że kurs jest ustalany przez rynek, a cena kryptowaluty zależy od podaży i popytu. Działa tutaj podobny mechanizm, jak przy tradycyjnych walutach fiat. Cena może zmieniać się w momencie dokonywania transakcji. Wzrost lub spadek kursu jest wynikiem składanych zleceń. Gdy przeważają sprzedaże, kurs najczęściej spada, gdy więcej jest kupujących – cena aktywu rośnie. 

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut jest nieskomplikowane i coraz łatwiej dostępne. Kupować i sprzedawać cyfrową walutę można przede wszystkim na giełdach kryptowalut (np. Binance, BitBay). Wystarczy założyć konto na giełdzie, potwierdzić swoją tożsamość i już można przeprowadzać transakcje.

Jednak nie tylko giełdy kryptowalut pozwalają kupować i sprzedawać cyfrową walutę. Powstaje coraz więcej kantorów kryptowalut, w tym także stacjonarnych. Do tego można dokonywać transakcji w bitomatach. To urządzenia podobne do bankomatów. 

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Zakupione kryptowaluty trzeba gdzieś przechowywać. Nie ukryjesz ich w sejfie czy w tradycyjnym portfelu. Odpowiednim miejscem jest cyfrowy portfel. Trzeba jednak wyjaśnić, że kryptowaluty same w sobie nie „wędrują” do takiego portfela, ale przez cały czas pozostają w swojej sieci. W portfelu przechowywane są natomiast dane pozwalające zarządzać posiadanymi kryptowalutami. Mowa tu o kluczu prywatnym i publicznym.

Kopanie kryptowalut

Kryptowaluty można kupować, ale da się je także samodzielnie wydobywać, czyli kopać. Kopią je tzw. górnicy, którzy mają odpowiednio mocne komputery (koparki kryptowalut). Dysponują oni sprzętem ze specjalnymi kartami graficznymi i odpowiednim oprogramowaniem. Na czym polega kopanie kryptowalut? To tak naprawdę rozwiązywanie niezwykle skomplikowanych zadań matematycznych. Zastanawiasz się, z jaką częstotliwością można kopać? W różnych sieciach wygląda to nieco inaczej, ale np. bitcoin jest wydobywany co 10 min. 

Zalety i wady kryptowalut

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze, zatem warto przeanalizować ich plusy i minusy. Do zalet z pewnością zaliczymy:

  • możliwość dokonywania szybkiej płatności;
  • perspektywy dalszego rozwoju;
  • niskie opłaty transakcyjne;
  • bezpieczeństwo transakcji.

Wady to przede wszystkim:

  • brak możliwości cofnięcia zleconej operacji;
  • skomplikowane wydobycie kryptowaluty;
  • brak masowej akceptacji sklepów;
  • nieuregulowane kwestie prawne.

Kryptowaluty coraz śmielej wkraczają w systemy finansowe różnych państw i do naszego życia. Można nimi płacić w coraz większej liczbie sklepów lub traktować je jako inwestycję. Duży potencjał ma technologia, która stoi za kryptowalutami, czyli blockchain. Pojawia się coraz więcej pomysłów na jej wykorzystanie również poza branżą finansową. Bez wątpienia może to być przyszłościowe rozwiązanie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
uniswap

Uniswap – czym jest i jak działa? Do czego może zostać użyty Uniswap token? Jak korzystać z Uniswap?

Następny wpis
NFT. Lay's wypuszcza swój pierwszy token

Lay’s idzie w NFT. Jest już pierwszy token w Rumunii

Powiązane wpisy
gdzie kupić kryptowaluty

Gdzie kupić kryptowaluty?

Wzrost popularności wirtualnych środków płatniczych sprawia, że stają się one coraz częściej obiektem inwestycyjnym. W jaki sposób rozpocząć handel z ich wykorzystaniem? Jakie kroki musisz podjąć, zanim zaczniesz inwestować? A przede wszystkim: gdzie kupić kryptowaluty? Sprawdź!
Czytaj więcej