Dash – kryptowaluta błyskawicznych transakcji i dobrze chronionej prywatności. Czym się wyróżnia na tle innych monet?

Kryptowaluta dash jest monetą właściwą dla zdecentralizowanej organizacji pod nazwą Dash. Kryptowaluta i sieć dash obsługuje szybkie transakcje o wysokim stopniu prywatności. Przeczytaj, czym dokładnie są kryptowaluty dash!
dash kryptowaluta

Monetę stworzono w 2014 roku na podstawie zaadaptowanego kodu bitcoin, czyli innej kryptowaluty. Dash podobnie do wielu innych kryptowalut bazuje na łańcuchu bloków, a odróżnia ją od nich m.in. hybrydowy algorytm konsensusu PoW/PoS. Aby przy pomocy tych monet wykonywać błyskawiczne transakcje i jeszcze dodatkowo mocno zadbać o anonimowość użytkowników, utworzono organizację DAO (Decentralized Autonomous Organization) i nazwano Dash. Kryptowaluta w tym systemie służy jako medium dla transakcji oraz nagroda dla górników i operatorów węzłów, czyli masternodów.

Historia powstania i charakterystyka kryptowaluty dash oraz związanej z nią organizacji DAO

Organizację i kryptowalutę dash stworzył amerykański programista Evan Duffield. Jego dziełem w 2014 roku był system natychmiastowych płatności. Bazował on na wspomnianej wyżej hybrydowej metodzie walidacji transakcji, na którą składają się dwa rodzaje algorytmów:

  • Proof of Work, czyli dowód pracy;
  • Proof of Stake, czyli dowód stawki.

Duffield z początku nazwał kryptowalutę dash „xcoin”, a później „darkcoin”, co było związane z popularnością monety jako środka płatności w darknecie. Od 2016 roku zastosowanie kryptowaluty w ukrytej części sieci mocno spadło, co prawdopodobnie ucieszyło jej twórców.

Dash – kryptowaluta i jej modyfikacje

Evan Duffield w 2015 roku udoskonalił sieć darkcoin i rozbudował ją o możliwość wykonywania natychmiastowych transakcji oraz mieszania danych w łańcuchu bloków. Obie modyfikacje nazwano odpowiednio:

  • Instant Send, która odpowiada za szybkie wykonywanie transakcji;
  • Private Send, która zapewnia ochronę prywatności użytkowników.

Szczególnie ta druga funkcja spodobała się użytkownikom projektu. Dlaczego? Bardzo dobrze zabezpieczała dane uczestników płatności dokonywanych za pomocą darkcoinów. To właśnie w tamtym okresie kryptowaluta dash otrzymała swoją obecną nazwę, a pochodzi ona od skrótu pojęcia „digital cash”.

O usługach projektu dash. Kryptowaluta może być anonimowa?

Aby na platformie było możliwe wykonanie usług Instant Send i Private Send, muszą w jej ramach pracować serwery pełniące funkcję węzłów, czyli tzw. masternody. Węzły te sprawiają, że błyskawiczne płatności w kryptowalucie dash mogą być wykonane w ciągu zaledwie kilku sekund. Dzieje się tak dlatego, że sieć masternodów zatwierdza transakcje, zanim zostaną one dołączone do bloków w łańcuchu. Co dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje dash? Kryptowaluta może konkurować w szybkości transferów z operatorami kart płatniczych.

Private Send, czyli anonimowe transakcje w kryptowalucie dash

Z kolei usługa Private Send sprawia, że transakcje mogą być anonimowe, ponieważ są one miksowane. W tym przypadku sieć masternodów może zmiksować i dzięki temu ukryć dane stron transakcji, w których brało udział nie więcej niż 1000 jednostek dash. Kryptowalutę w większej liczbie niż 1000 jednostek także można ukryć. Należy wówczas przeprowadzić kilka sesji miksowania.

Dash – kryptowaluty w nagrodę dla operatorów masternodów

Z masternodami wiąże się jeszcze jedna ważna funkcja w sieci. Otóż ich operatorzy mogą głosować nad aktualizacjami i modyfikacjami platformy oraz organizacji DAO. Aby mieć możliwość kontrolowania jednego z masternodów należy zablokować 1000 jednostek dash. Kryptowaluta jest rodzajem poświadczenia uczciwości posiadacza masternoda, ale daje mu też możliwość zarobku. Dzięki zablokowanej cyfrowej walucie operator otrzymuje nagrodę w wykopanych przez górników nowych monetach. Dla operatorów masternodów przeznaczonych jest 45% monet.

Dystrybucja kryptowaluty dash i finansowanie organizacji DAO

Kryptowaluta dash ze względu na ograniczoną liczbę monet ma charakter deflacyjny. Monety pojawią się w obrocie w maksymalnej liczbie 18,9 mln jednostek. Co roku jest dystrybuowanych o 7% mniej jednostek dasha. W tej chwili mamy ich dostępnych trochę ponad 10 mln.

Jak wyżej wspominaliśmy, 45% wykopanej kryptowaluty dash przypada operatorom masternodów, a także górnikom, a 10% wydobytych monet to część przeznaczona na wsparcie organizacji Dash.

Kryptowaluta dash jako źródło utrzymania organizacji 

Środki te organizacja wykorzystuje na zachowanie niezależności od:

  • central światowej finansjery;
  • wielkich korporacji;
  • rządów państw. 

Ze sprzedaży tej części górniczego urobku organizacja finansuje też różnych specjalistów pracujących nad rozwojem platformy. Wsparcie otrzymują m.in. marketingowcy i programiści dash. Kryptowaluta w ten sposób staje się ważnym środkiem utrzymania dla całej organizacji.

Zdecentralizowana organizacja Dash, kryptowaluta i prognozy wyceny giełdowej

Kurs dasha, podobnie do wycen prawie wszystkich pozostałych kryptowalut, mocno podąża za kursem bitcoina (BTC). Od stycznia 2021 roku do mniej więcej drugiego tygodnia kwietnia kurs kryptowaluty dash podskoczył o więcej niż 200 dolarów. Chociaż podczas obecnego spadku cena może zniechęcać do inwestycji w dash, kryptowaluta kurs zwyżkujący na pewno utrzyma.

Dash kryptowaluta – prognozy są optymistyczne

Wskazuje na to wiele czynników, które wynikają z analizy fundamentalnej. Dash to na pewno jeden z bardziej wartościowych projektów w całej plejadzie cyfrowych monet. Jedną z ważniejszych jego cech jest wspominana tu zdolność do zabezpieczania prywatności stron wymiany. Zaleta to także czas wykonywania transakcji liczony w sekundach. Co ważniejsze, kryptowaluta dash zachowuje te cechy od kilku ładnych lat i nic nie świadczy o tym, aby miało się to zmienić. 

Moneta dash – kryptowaluta, której wydobycie się opłaca?

Jednostki kryptowaluty dash wydobywa się w procesie sprzętowej walidacji bloków transakcyjnych, który jest oparty na algorytmie Proof of Work (PoW). Można to zrobić przy pomocy koparek bazujących na układach scalonych ASIC. Górnicy za kopanie są wynagradzani w kryptowalucie dash. Jest to, jak już pisaliśmy, 45 proc. urobku pochodzącego z każdego nowego bloku w łańcuchu, który pojawia się co 2 min i 40 sek.

Dash – kryptowaluta wykopywana na maszynach od Bitmain

Nowoczesne maszyny ASIC wykonują miliardy obliczeń w ciągu sekundy, dzięki czemu skutecznie wyparły z rynku wydobycia dash koparki bazujące na mocy obliczeniowej procesorów graficznych lub GPU.

Dzisiaj kryptowalutę dash kopie się głównie na maszynach Antminer D3 chińskiego producenta Bitmain. Przed inwestycją w taki sprzęt warto zasięgnąć rady doświadczonych górników. Innym sposobem sprawdzenia opłacalności zakupu będą dostępne w sieci specjalne kalkulatory.

Mamy nadzieję, że w tym artykule udało nam się przybliżyć kryptowalutę dash. Projekt ten bez wątpienia należy do najbardziej interesujących i wyróżnia się na tle wielu cyfrowych monet. Jest tak nie tylko ze względu na ofertę innowacyjnych usług na polu przekazywania wartości. Na uznanie zasługuje również niezależność dash od dużych graczy na rynku finansowym i technologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
satoshi nakamoto

Czy twórca bitcoina – Satoshi Nakamoto – jest najbogatszym człowiekiem? Czy kiedykolwiek poznamy jego tożsamość?

Następny wpis
neo kryptowaluta

NEO – kryptowaluta platformy aplikacji peer-to-peer i smart kontraktów. Czy NEO to dobry cel dla inwestora?

Powiązane wpisy
gdzie kupić kryptowaluty

Gdzie kupić kryptowaluty?

Wzrost popularności wirtualnych środków płatniczych sprawia, że stają się one coraz częściej obiektem inwestycyjnym. W jaki sposób rozpocząć handel z ich wykorzystaniem? Jakie kroki musisz podjąć, zanim zaczniesz inwestować? A przede wszystkim: gdzie kupić kryptowaluty? Sprawdź!
Czytaj więcej