Polkadot – czym jest, na czym polega jej nowatorstwo? Do czego służy polkadot i token DOT? Jaka jest cena polkadot?

Polkadot to projekt, który pojawił się dość niedawno, ale od razu było o nim głośno. Wiele osób uważa go za największego rywala ethereum. Sprawdzamy, czym jest polkadot, jak działa i czy rzeczywiście warto inwestować w ten projekt.
polkadot

Bitcoin ze swoim blockchainem był przełomem w płatnościach i walutach. Potem pojawiło się ethereum z inteligentnymi kontraktami, co spowodowało prawdziwą erupcję tokenów. Wszystko to jednak okazało się za mało. Dziś coraz częściej wskazuje się na blockchain nowej generacji. Właśnie z takiego rozwiązania korzysta projekt polkadot. Warto przyjrzeć mu się bliżej.

Polkadot – co to?

Czym jest polkadot? Trudno znaleźć dobre określenie na ten projekt, który oddawałby w pełni jego istotę. Jedni eksperci nazywają polkadot blockchainem blockchainów, inni używają określenia multiblockchain. Polsko brzmiąca nazwa nie ma tak naprawdę nic wspólnego z naszym krajem. Za wszystkim stoi Gavin Wood, który był jednym z szefów projektu ethereum, a przedsięwzięcie jest rozwijane przez Partity Technologies i fundację Web3. Ta organizacja koncentruje się na nowym obliczu internetu, w którym główną rolę będą grały rozproszone platformy. Wróćmy jednak do polkadot.

Polkadot – założenia projektu

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, więc mówimy o dość nowym projekcie. Przełomowy był jednak 2018 rok, gdy w ramach polkadot zostały uruchomione dwa algorytmy proof-of-concept i pierwszy parachain (ten termin wyjaśniamy w dalszej części artykułu). Jednak dopiero rok później wszystko ruszyło pełną parą.

Polkadot jest projektem, który skoncentrował się na skalowalności sieci i na interoperacyjności z blockchainami innych kryptowalut. To rozwiązanie pozwalające obsługiwać wiele łańcuchów bloków w ramach jednej sieci, co wcześniej nie było możliwe. 

Polkadot a migracja pomiędzy blockchainami

Projekt polkadot jest o tyle ważny, że próbuje rozwiązać kwestię, która od samego początku istnienia kryptowalut była dość problematyczna i wprowadzała wiele ograniczeń. Chodzi mianowicie o przenoszenie aktywów między różnymi łańcuchami bloków w ramach jednej sieci. Polkadot została tak zaprojektowana, że pozwala wspierać wiele blockchainów jednocześnie. Korzysta z shardingu, aby obsługiwać wiele łańcuchów bloków. To przekłada się na zwiększenie efektywności przetwarzania informacji o transakcjach. Największe znaczenie w polkadot ma interoperacyjność. Kompatybilność łańcuchów bloków umożliwia łatwe przekazywanie informacji między różnymi aplikacjami. 

Jak działa polkadot?

Należy teraz kilka słów poświęcić samej zasadzie działania polkadot i zastosowanym rozwiązaniom technicznym. Każdy łańcuch bloków w tym projekcie określany jest jako parachain. Warto dodać, że deweloperzy budują własne łańcuchy za pomocą narzędzia Substrate. Mało tego, możliwe jest nawet uruchomienie blockchainów, które formalnie nie są częścią polkadot, gdy zostały przygotowane w Substrate.

Czym są parachainy w polkadot?

Parachainy obsługują funkcje, które pojawiają się w innych sieciach, którymi są np. inteligentne kontrakty czy UTXO. Funkcjonują nie tylko w łańcuchach transakcyjnych, ponieważ są częścią wielu innych (np. blockchainów tożsamości, prywatności). Obecnie na technologii oferowanej przez polkadot jest rozwijanych już kilkadziesiąt projektów (np. Ocean Protocol).

Obok parachainów polkadot ma także takie elementy, jak główny węzeł komunikacyjny (relay chain), testowa wersja łańcuchów (parathreads) oraz moduły i kontrakty (bridges).

Operatorzy polkadot

Nad całym projektem polkadot czuwają operatorzy, którzy zostali podzieleni następująco:

  • nominatorzy – wybierają walidatorów i zabezpieczają węzły komunikacyjne;
  • walidatorzy – zatwierdzają dowody, stakują tokeny DOT;
  • kolektorzy – gromadzą informacje o transakcjach;
  • rybacy – chronią sieć przed cyberatakami.

Polkadot – coin i jego charakterystyka

Dziś kryptowaluty, a zwłaszcza blockchain, to głównie bitcoin i ethereum. Drugi z nich miał być odpowiedzią na ograniczenia pierwszego. Ethereum charakteryzuje się większą elastycznością, jednak nie jest już w stanie obsługiwać bardzo wielu projektów ze względu na przeciążenie. Problemem są również wysokie opłaty w ethereum. Polkadot ma być alternatywą zarówno dla bitcoina, jak i dla ethereum. Umożliwia uruchomienie nieograniczonej liczby projektów i zapewnia im błyskawiczną szybkość obsługi. Do tego polkadot jest przyjazny dla deweloperów i oddaje im do dyspozycji bardzo intuicyjne narzędzie, czyli Substrate.

Czym jest Kusama?

W kontekście polkadot trzeba jeszcze wspomnieć o projekcie Kusama. To platforma, która ma charakter testowy. Można napisać, że Kusama jest poligonem dla polkadot. Wszystko, co jest wdrażane w polkadot, jest najpierw sprawdzane w Kusamie. Dzięki temu ograniczane są błędy w oprogramowaniu i w praktyce można ocenić przydatność oraz funkcjonalność wielu rozwiązań. Należy podkreślić, że środowisko Kusama jest takie samo, jak polkadot, a do tego Kusama ma własną walutę KSM, która jest w ofercie wielu giełd kryptowalut.

Polkadot crypto, czyli token DOT i kapitalizacja

Polkadot, jak wiele innych projektów, potrzebował solidnego finansowania, aby mógł rozpocząć funkcjonowanie. Postawiono na emisję i sprzedaż tokenów DOT w ramach ICO. W ten sposób pozyskano 140 mln dolarów w 2017 roku, a 3 lata później doszło kolejne 100 mln dolarów. Dziś token DOT sprzedawany jest już na ponad 40 giełdach kryptowalut. Obecnie token DOT służy nie tylko do zawierania transakcji finansowych, lecz także do zarządzania, stakowania i bondingu.

Gdzie kupić token DOT?

Obecnie nie ma większego problemu, żeby nabyć DOT. Wszystko dlatego, że token stworzony przez polkadot pojawił się na bardzo wielu giełdach i platformach sprzedażowych. Nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz Binance czy inną giełdę. W wielu przypadkach token DOT możesz kupić nawet przy użyciu karty płatniczej, podobnie jak inne kryptowaluty. Tokeny DOT można również wymieniać na inne cyfrowe waluty.

Polkadot – kurs 

Na koniec warto się zatrzymać na takiej kwestii, jak kurs polkadot. Jak radzi sobie ta waluta z wyceną rynkową? Jeśli przeanalizujemy historię kursu polkadot, widać duże zainteresowanie zakupem tych aktywów. W skali miesiąca wzrosty kursu polkadot osiągały poziom ponad 47%. To oczywiście nie znaczy, że nie zdarzały się chwilowe spadki. Warto dodać, że tylko w ciągu pierwszego kwartału od premiery DOT stała się siódmą co do wielkości kryptowalutą. Kapitalizacja rynkowa DOT osiągnęła natomiast poziom prawie 4 mld dolarów.
Polkadot to na pewno projekt z dużym potencjałem. System jest przyjazny dla deweloperów, pozwala stosować niestandardowe blockchainy, jest szybki i przystępny. Oczywiście, trudno na razie wyrokować, jak rozwinie się dalej polkadot, ale wiele przemawia za tym, że okaże się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
cardano

Cardano – czym jest, jak działa i dlaczego to innowacyjny blockchain? Poznaj cardano i kryptowalutę ADA!

Następny wpis
uniswap

Uniswap – czym jest i jak działa? Do czego może zostać użyty Uniswap token? Jak korzystać z Uniswap?

Powiązane wpisy