Polcoin to pierwsza polska kryptowaluta. Czy projekt znów zaistnieje na polskiej scenie cyfrowych monet?

Polcoin (PLC) jest pierwszą polską kryptowalutą oraz, jak deklarują twórcy, jedynym tego typu projektem, do którego zaangażowano wyłącznie polską kadrę programistów. Warto zapoznać się z naszym artykułem o tej ciekawej platformie.
polska kryptowaluta

Przedstawiona w tym tekście polska kryptowaluta powstała w zgodzie z koncepcją uniezależnienia przekazywania wartości od światowej finansjery. Oprócz tego, że polcoin tworzą polscy programiści, to rozwija się ona tylko dzięki środkom materialnym pochodzącym od prywatnych darczyńców. Chociaż platforma kilka razy zmieniała ekipę deweloperów i utraciła znaczną część aktywów, to nadal istnieje i się rozwija. Moneta działa w oparciu o solidny system węzłów, a także bazuje na tym samym blockchainie, który jest jej podstawą od początku funkcjonowania.

PLC – czym jest ta kryptowaluta? Polska moneta jako niezależny środek płatności

Polcoin to niezależna w założeniu metoda transferu wartości służąca do wymiany na tradycyjne pieniądze oraz przedmioty materialne. Według założeń projektantów ma być także alternatywą dla walut fiducjarnych. Platforma służy również do rekomendowania polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Polska kryptowaluta PLC jako wsparcie dla przedsiębiorców

Wszyscy przedsiębiorcy mogą wziąć udział w tej inicjatywie i otrzymać wsparcie w postaci monet PLC. Aktywa powinny być przeznaczone na plany promocji podmiotu oraz platformy PLC. Tę polską kryptowalutę firmy mogą przeznaczyć na przygotowywanie bonów preferencyjnych, wprowadzenie zniżek oraz jako część programów wiążących dla klientów.

Najważniejsze cechy polskiej kryptowaluty

Oto główne cechy monety PLC:

  • polcoin to platforma tworzona wyłącznie przez polskich programistów;
  •  jedynym organem kontrolnym jest społeczność posiadaczy kryptowaluty;
  • moneta nie jest tworzona i dystrybuowana przez instytucje państwowe ani banki;
  • PLC oferuje wykonywanie transferów w krótszym czasie niż bankowy system ELIXIR.

Jak zdobyć polcoiny? 

Jak wejść w posiadanie polskiej kryptowaluty PLC? Można tego dokonać na kilka sposobów, m.in.:

  • uzyskać je z airdropów, tzn. skorzystać z darmowych dystrybucji organizowanych przez fundatorów projektu;
  • kopiąc przy pomocy urządzeń z układami ASIC pracujących na funkcji hashującej SHA-256;
  • kupując monety od użytkowników, którzy zamierzają sprzedać część swoich zasobów PLC.

Koncepcja kryptowaluty – polska moneta jako projekt zgodny z ideą Satoshiego Nakamoto

Twórcy PLC zaprojektowali tę polską kryptowalutę jako monetę deflacyjną, czyli o ograniczonej podaży i rosnącym popycie. To ma spowodować wzrost giełdowej wyceny kryptowaluty, tak jak to się dzieje z aktywami o podobnej charakterystyce do polcoin. Kurs monety rośnie także dzięki wzrastającej popularności kryptowalut podpartej wiedzą na temat ich praktycznej wartości.

Polska kryptowaluta powstała w duchu decentralizacji

W systemie polcoin (PLC) rejestr transakcji jest dostępny publicznie, jednak projekt zakłada maksymalną zgodność ze stworzoną przez Satoshiego Nakamoto dokumentacją bitcoina (BTC). Powoduje to zachowanie znacznej anonimowości wymiany w sieci. Bardzo trudno bowiem ustalić tożsamość nadawcy i odbiorcy środków. To jedna z podstawowych cech zdecentralizowanych kryptowalut odróżniających je od platform finansowych zarządzanych przez banki. W tych drugich rejestry transferów to jedne z ważniejszych i mocniej strzeżonych zbiorów danych.

Jak działa decentralizacja PLC?

Decentralizacja kryptowaluty PLC działa tak samo, jak w przypadku innych monet bazujących na blockchain. Transakcja jest multiplikowana w wielu węzłach, co uniemożliwia jej sfałszowanie. Wszystkie transakcje są wielokrotnie zatwierdzane przez węzły w blokach danych i dołączane do łańcucha.

Na straży prawidłowości zapisu transakcji w blokach łańcucha polcoin stoi kryptograficzny algorytm SHA-256. To według tej funkcji odbywa się zabezpieczanie sieci polskiej kryptowaluty. Działa algorytm Proof of Work (PoW), w postaci urządzeń o dużej mocy obliczeniowej.

Dochód dla górników, czyli kolejna cecha polskiej kryptowaluty

Nadawca środków opłaca obsługę transferu za pomocą niewielkich zasobów PLC. Opłata stanowi dochód użytkowników obsługujących serwery zatwierdzające ruch transakcyjny, czyli górników. Obsługa łańcucha bloków przez kopiących nagradzana jest także nowymi monetami, które są generowane w procesie zatwierdzania transakcji.

Peer-to-peer jako zabezpieczenie sieci polcoin

Innym przejawem decentralizacji systemu polcoina jest przepływ środków od użytkownika do użytkownika (peer-to-peer) bez pośrednictwa centralnego serwera. Dzięki temu nie można zakłócić działania sieci poprzez włamanie na pojedynczą maszynę lub jej zniszczenie.

Podsumowanie

Polska kryptowaluta polcoin (PLC) jest bez wątpienia interesującym projektem, także ze względu na to, że jej twórcami są rodzimi specjaliści. Jest to ważne, bo istnienie prężnej branży nowych technologii wpływa na rozwój innych dziedzin i ogólny stan gospodarki kraju.

Projekt PLC w przeszłości miewał spore kłopoty, ponieważ 14 stycznia 2019 roku platforma wymiany Cryptopia padła ofiarą ataku hakerskiego. Około 900 tys. klientów straciło środki w kryptowalutach, w tym monety polcoin. Giełda wskutek tego wydarzenia upadła, co znacznie osłabiło polską kryptowalutę PLC.Tym bardziej cieszy powrót na scenę tej platformy w 2021 roku. Zwiastunem jest akcja airdrop, w której grupa fundatorów przeznaczyła 550 tys. PLC dla wszystkich chętnych. Trzymamy kciuki za odrodzenie polskiej kryptowaluty!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
kurs kryptowalut

Co wpływa na kurs kryptowalut? Prognozy, zależności, uwarunkowania – wszystko, co warto wiedzieć!

Następny wpis
ath

Rekordowy kurs kryptowaluty, czyli ATH. Giełda to dobre miejsce, aby sprawdzić All-Time High dla ulubionej monety!

Powiązane wpisy