USDT tether – jedna z najpopularniejszych kryptowalut

Tether (USDT) – czwarta co do wielkości kryptowaluta na świecie. Poznaj pierwszy na świecie stablecoin i dowiedz się, jak działa!
usdt

Tether (USDT) należy obecnie do czołówki największych i najpopularniejszych kryptowalut. Pieniądz ten był jednym z pierwszych stabecoinów, a dopiero po nim pojawiły się następne. Sprawdź, czym dokładnie jest USDT i czy warto mieć go w swoim cyfrowym portfelu! 

Rynek kryptowalut wzbogaca się co roku o nowe pieniądze cyfrowe. Jedne zyskują zwolenników i pozostają na dłużej w obiegu, inne znikają bardzo szybko. Tether (USDT) należy bez wątpienia do tych pierwszych, ponieważ funkcjonuje już od 2014 roku i ma się całkiem dobrze. Takie pieniądze, jak USDT, nazywane są stablecoinami. Ten rodzaj pieniądza ma bardzo wiele zalet, zatem cieszy się także dużym zainteresowaniem. 

Czym są stablecoiny?

Zanim przejdziemy do przybliżenia waluty tether (USDT), należy wyjaśnić, czym są stablecoiny. To inaczej stabilne kryptowaluty. Dlaczego stabilne? W przeciwieństwie do innych kryptowalut stablecoiny powiązane są w stosunku 1:1 z prawdziwymi aktywami, najczęściej z walutami fiat (pieniędzmi fiducjarnymi), które są emitowane przez banki centralne różnych państw. Właśnie to oparcie w tradycyjnych walutach sprawia, że stablecoiny są uważane za bardziej przewidywalne. Ich kurs jest przecież powiązany z konkretną walutą fiat, nad której stabilnością z kolei czuwają rządy lub banki centralne. Charakterystyczną cechą stablecoinów jest bardziej stabilna cena w porównaniu do innych kryptowalut.

USDT – co to?

Wróćmy jednak do waluty tether (USDT). Właśnie ona była pierwszym w historii stablecoinem, a następne po prostu zaczęły ją naśladować. Ta kryptowaluta pojawiła się w 2014 roku, ale na początku miała inną nazwę – realcoin. Dopiero z czasem przyjęła się nazwa tether. Jej ojcami-założycielami były trzy osoby: Brock Pierce (inwestor), Reeve Collins (przedsiębiorca) i Craig Sellers (programista). Od początku za to tether był powiązany ściśle z kursem amerykańskiego dolara (stąd jego skrót USDT).

Z początku tether był emitowany z wykorzystaniem protokołu bitcoina za pomocą Omni Layer. Z czasem jednak zaczął być generowany również na innych blockchainach (np. EOS, TRON, Solana), ale najczęściej pojawia się w ethereum jako token ERC-20.

Jak działa tether (USDT)?

Tether jest specyficzną kryptowalutą, ponieważ jest stablecoinem. To przekłada się na jej wysoka stabilność, czego nie można napisać o innych cyfrowych pieniądzach. W fachowym określeniu tether jest tetherowany/peggowany do walut fiat, a w przypadku USDT – do amerykańskiego dolara (USD).

Na każdy 1 USDT przypada 1 USD, chociaż ta zależność może być zabezpieczana w różnej walucie fiat. Musi jednak odpowiadać ona dolarowi amerykańskiemu. Ta waluta jest uważana za jedną z najbardziej wiarygodnych i stabilnych, zatem również USDT jest podobnie postrzegana. To duży atut tej kryptowaluty. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na stabilność pary USDT/USD mogą wpływać różne wydarzenia rynkowe, jak również polityczne.    

Jakie są zalety USDT?

Bez wątpienia do zalet kryptowaluty tether (USDT) należą:

  • ogromna stabilność gwarantowana silną, amerykańską walutą;
  • możliwość realizacji transakcji 1:1 w dolarach amerykańskich;
  • łatwa wymiana na inne monety cyfrowe;
  • dostępność na bardzo wielu blockchainach;
  • przeprowadzanie transakcji czy przelewów bez dużych opłat (np. przelew z jednego konta USDT na drugie jest zupełnie darmowe);
  • kryptowaluta łatwa do zintegrowania z różnymi platformami;
  • możliwość przesyłania pieniądza do każdego, kto jest online;
  • brak zagrożenia dużymi stratami dzięki powiązaniu z USD.

Wady waluty tether (USDT)

Oczywiście tether (USDT) ma również minusy. Na szczęście nie jest ich dużo. Wśród wad tether wymienia się najczęściej:

  • brak anonimowości – konieczne jest potwierdzenie tożsamości przed otwarciem konta, a więc dane użytkownika są przetwarzane przez emitenta kryptowaluty;
  • centralizacja waluty – ważny jest wiarygodny emitent;
  • aby odzyskać realną walutę fiat z USDT, trzeba przejść długi i skomplikowany proces;
  • z punktu widzenia prawa nie ma pewności, że gwarancja wymiany 1:1 na dolara amerykańskiego mogłaby zostać skutecznie wyegzekwowana;
  • ta kryptowaluta ma dużo regulacji, co utrudnia korzystanie z niej.

Do czego można używać USDT?

Tether (USDT) ma szerokie zastosowanie. Tę walutę można wykorzystywać do realizacji różnych operacji finansowych i handlowych. USDT nadaje się idealnie do:

  • bardzo szybkiej wymiany innej kryptowaluty na tether (np. gdy ta waluta gwałtownie spada);
  • łatwego przenoszenia środków między różnymi giełdami kryptowalut;
  • wpłacania depozytu na giełdach, które nie akceptują walut fiat;
  • wymieniania lokalnych walut na USDT i handlowania nimi jak na Forex.

Przechowywanie pieniądza tether (USDT)

Z przechowywaniem, a przede wszystkim z przesyłaniem tether (USDT), należy bardzo uważać. Dużą zaletą tej waluty cyfrowej jest generowanie w różnych blockchainach, ale to również zagrożenie. Trzeba się upewnić, że przesyła się tether w tej samej sieci, ponieważ może dojść do utraty waluty.

USDT można przechowywać w różnych portfelach cyfrowych. Sprawdzają się do tego zarówno portfele mobilne, jak i internetowe. Tether ma także swój własny oficjalny portfel – tether.to. Bez problemu do przechowywania tether można również używać portfeli hardware, w tym także najbardziej znanego marki Ledger. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę, że Ledger wspiera tylko ERC-20 USDT.

Jakie są inne waluty tether?

Tether USDT jest powiązany z amerykańską walutą. Należy jednak podkreślić, że sama kryptowaluta tether może być powiązana również z innymi walutami fiat lub kruszcami. Najczęściej spotykane to:

  • tether (XAUT) – ta odmiana kryptowaluty jest powiązana ze złotem;
  • tether (EURT) – waluta powiązana z euro;
  • tether (CNHT) – kryptowaluta powiązana z chińską walutą (yuan).

Tether – kryptowaluta kontrowersyjna

Należy także wspomnieć o tym, że tether wywołuje również liczne kontrowersje w świecie kryptowalut. Przede wszystkim duże emocje wzbudza fakt, że tether jest mocno scentralizowaną walutą, co przeczy idei kryptowalut. W przypadku tether jedynym legalnym emitentem jest firma Tether Ltd. zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Z kolei ta firma ma bardzo bliskie związki z Bitfinex, czyli z jedną z największych giełd kryptowalut na świecie i to właśnie tam dokonywany były największe obroty walutą tether przez długi czas. Wiele osób odbierało to jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Powiązania między dwoma wspomnianymi firmami była długo tajemnicą.

Kontrowersją jest także brak transparentności waluty tether. Chociaż jej emitent zarzeka się, że każdy token jest zabezpieczony dolarem amerykańskim na rachunku bankowym (tzw. Proof of Reserve), nie było niezależnego audytu, który mógłby to potwierdzić. Do tego tether był niejednokrotnie oskarżany o manipulowanie kursem innych walut cyfrowych.  

Gdzie kupować USDT?

Bez problemu można kupować i sprzedawać tether (USDT) na większości giełdach kryptowalut. Można tu wymienić chociażby platformę CryptoCurrency 10, Binance, Bittrex czy HitBTC. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo takich giełd jest obecnie ok. 40. Nie ma zatem problemu, żeby napełniać swoje cyfrowe portfele USDT, jak również pozbywać się tej waluty.

Tether jako stablecoin znacznie ułatwił handel między kryptowalutami a walutami fiat. To poręczny cyfrowy pieniądz, który jest łatwo dostępny na różnych giełdach, a do tego łatwo go przechowywać. Ideą waluty tether było stworzenie bezpiecznego i stabilnego ekosystemu blockchain. Niestety, kontrowersje wokół tej waluty i mała przejrzystość emitenta są tutaj poważnym zgrzytem w wiarygodności USDT.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
bitcoin halving

Co to jest bitcoin halving i jak wpływa na kurs kryptowaluty?

Następny wpis
ethereum

Czym jest cyfrowa moneta Ethereum i czy warto w nią zainwestować?

Powiązane wpisy