Ile można zarobić na kryptowalutach? Wyjaśniamy, czy to się w ogóle opłaca

Kryptowaluty to inaczej wirtualne pieniądze. Według specjalistów od biznesu to także nasza przyszłość. Ile można zarobić na kryptowalutach – to pytanie niczym mantra pojawia się w głowie każdego, komu marzy się grubszy portfel. Spieszymy z odpowiedzią!
ile można zarobić na kryptowalutach

Inwestycje kryptowalutowe już od kilku lat skutecznie zmieniają świat finansów. Na wirtualnych pieniądzach najlepsi w tym fachu inwestorzy potrafią zbić spory majątek. A jak jest z nowicjuszami w obszarze finansów? Czy początkujący finansiści także liczą na łatwy i szybki zysk? Sprawdźmy, ile realnie można zarobić na kryptowalutach.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to waluta cyfrowa, dla której podstawą jest kryptografia. Nie jest ona kontrolowana przez żaden rząd ani bank. Aby zapobiec fałszowaniu i wielokrotnemu używaniu, wykorzystuje metodę kodowania blockchain. Taki kod informatyczny jest oczywiście zaszyfrowany. Kryptowaluty nie mają więc postaci materialnej, tak jak waluty tradycyjne, np. euro, złotówka itd. 

Kryptowaluty zapewniają pełną anonimowość użytkownikom. Mają globalny zasięg, nie można ich przypisać do konkretnego kraju, a ich liczba nie jest zależna od żadnego centralnego banku. Decentralizacja – to kolejne określenie, którą łączy się z kryptowalutami. Kryptowaluty, podobnie jak zwykłe waluty, także tracą lub zyskują na wartości. To w głównej mierze zależy od podaży i popytu. Funkcjonują sobie na wolnym, światowym rynku. 

Rodzaje kryptowalut

Rynek kryptowalut dynamicznie się rozwija i wciąż pojawiają się ich nowe odmiany. Każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju inwestycji, warto zatem zapoznać się z tymi, które są najczęściej w obiegu.

  1. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin – BTC, nazywany też cyfrowym złotem. Pojawił się na rynku finansowym w 2009 r. Jego twórcą jest osoba podająca się za Satoshi Nakamoto. Dzięki BTC można dokonywać szybkich transakcji w sieci. To wszystko bez pośredników i prowizji. Co ciekawe, liczba BTC w obiegu ograniczona jest do 21 mln. Żaden rząd czy bank nie ma takich możliwości, aby zwiększyć podaż Bitcoinu. Ma to na celu zabezpieczenie przed inflacją. 
  2. Ether ETC – ten altcoin (określenie na dowolną kryptowalutę, która nie jest Bitcoinem) funkcjonuje na platformie Ethereum i nazywany jest cyfrowym srebrem. Ma nieograniczoną podaż i pod wieloma względami nadaje się bardziej do inwestowania niż Bitcoin. Wydobywanie ETC jest też znacznie tańsze i szybsze.
  3. Litecoin LTC – to kolejny altcoin, którego podaż ograniczona jest do 84 mln sztuk, co także pozwala oprzeć się rosnącej inflacji. Jest dość prosta w przetwarzaniu.

Jak zarobić na kryptowalutach?

Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na zarabianie na kryptowalutach jest inwestowanie. Możesz włożyć swoje pieniądze w pewne kryptowaluty, jakimi są Bitcoin i Ethereum, lub zainwestować w nową kryptowalutę. Jest to o tyle ryzykowne, że z jednej strony istnieje szansa na jej duży wzrost, ale niepewność co do jej stabilności na rynku altcoinów nasila strach przed potencjalnymi stratami. Inwestowanie długoterminowe w najmocniejsze kryptowaluty to najlepsza opcja dla początkujących graczy. 

Jeśli dysponujesz kwotą 50 zł, to masz szczęście, ponieważ właśnie tyle wynosi minimalna kwota, którą możesz zainwestować w kryptowaluty. Jeśli interesują cię jednak większe pieniądze i chcesz wydobywać kryptowaluty, musisz zainwestować w odpowiednie oprogramowanie. Dlatego dużo bardziej opłacalny i bezpieczniejszy od wydobywania kryptowalut jest handel nimi. Handel dzienny oznacza kupowanie i sprzedawanie kryptowalut tego samego dnia. Dzięki temu korzystasz z krótkoterminowych wahań cen Bitcoina lub Ethereum. 

Ile można zarobić na kryptowalutach? Czas na odpowiedź!

Aby zarobić na Bitcoinie, trzeba śledzić jego notowania na światowych giełdach kryptowalut. Od końca 2017 r., kiedy wartość jednego Bitcoina wynosiła 70 tys. zł, aż do 2020 r. nie zaobserwowano znacznego jej wzrostu. Najwięcej można było na nim zarobić na przełomie 2020 i 2021 r. W dniu 11 grudnia 2020 r. wartość BT wynosiła nieco ponad 69 tys. złotych, by już pierwszego stycznia 2021 r. wzrosła do 149 tys. zł. Wobec takich zysków trudno przejść obojętnie. Tak wysokie dochody i to w tak krótkim czasie nie są możliwe z walut fiducjarnych – takich, które nie mają oparcia w dobrach materialnych (jak np. kruszce). 
Każdy kto interesuje się rynkiem kryptowalut, musi być na bieżąco z aktualnymi trendami oraz prognozami dla inwestorów. Świat altcoinów jest wirtualny, dzięki czemu masz dostęp do niego z każdego miejsca na świecie – nawet tego najbardziej egzotycznego. Bezpieczne opalanie pod palmą i analiza aktualnych kursów kryptowalut to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pamiętaj tylko, że warto przeanalizować każde zagrożenie. Tak jak promieniowanie ultrafioletowe może zagrozić twojej skórze, tak niewiedza i ryzyko w kwestii kryptowalut może znacznie uszczuplić twój wirtualny portfel.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Następny wpis
kryptowaluty w branży beauty

Czy kryptowalutą można zapłacić u fryzjera? Branża beauty i kryptowaluty

Powiązane wpisy