Czy na kopaniu bitcoinów da się zarobić? Czy warto je kopać? Jak wydobywać BTC? Krótki poradnik

kopanie bitcoin

Jednym z dobrych sposobów na zarabianie pieniędzy jest bez wątpienia kopanie bitcoina (BTC). Zwłaszcza w obecnym okresie, gdy giełdowa wycena tej cyfrowej monety osiąga poziomy rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. 

Bitcoin to pierwsza cyfrowa waluta bazująca na łańcuchu bloków. Stworzył ją w 2008 programista znany pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nowe monety wielu walut kryptograficznych, w tym bitcoiny, powstają w procesie tzw. kopania. Kopanie bitcoina to nic innego jak generowanie monet BTC w trakcie wykonywania skomplikowanych obliczeń służących utrzymaniu sieci. W ten sposób kopiący zdobywają nagrody za uczestnictwo w tym procesie.

Co musimy wiedzieć przed rozpoczęciem wydobywania bitcoinów?

31 października 2008 roku został opublikowany dokument white paper bitcoina, a tzw. blok genesis, czyli pierwszy z bloków BTC, wykopano 3 stycznia 2009 roku. Zanim napiszemy, jak kopać bitcoiny, przedstawimy trochę informacji na temat technologii, na której bazuje ta kryptowaluta. Pokażemy też, jak przeanalizować opłacalność wydobycia i jak kopać z wykorzystaniem kopalni (pool).

Blockchain bitcoin, kopanie nowych monet oraz rentowność wydobycia

Łańcuch bloków (blockchain) jest rodzajem rozproszonej bazy danych, która zawiera wszystkie transakcje określonej kryptowaluty. Bloki tworzące łańcuch łączą się tak, aby nie była możliwa zmiana któregokolwiek z nich. Kopanie bitcoina jest zaplanowanym skutkiem ubocznym procesu zabezpieczenia danych w blokach.

Transakcje kryptowalutowe są dodawane do bloków, a bloki wiązane w łańcuch przy pomocy szyfrowania wykonywanego na komputerach zwanych koparkami. Metodę szyfrowania w przypadku kopania bitcoinów nazywamy algorytmem SHA-256. Zgodnie z nią muszą pracować koparki. Na każdy blok w łańcuchu składają się wszystkie transakcje zawarte w bitcoinie od momentu potwierdzenia w sieci prawidłowości bloku poprzedniego. Zatwierdzanie nowych bloków BTC odbywa się co 10 minut, a wielkość każdego z nich to 1 MB.

Każdy blok bitcoina zawiera nie tylko dane transakcji, ale również informacje o poprzedniku. Informacje te występują jako tzw. hash, czyli kryptograficzny skrót. To właśnie hash bloku jest odnajdywany w procesie wydobywania bitcoinów i służy do walidacji (potwierdzania prawidłowości) każdego z nich.

W każdym przypadku, gdy przez maszynę zostanie odnaleziony hash nowego bloku, jej właściciel jest wynagradzany nowymi monetami BTC. Ten system wydobycia nowych monet nazywamy algorytmem konsensusu Proof of Work (PoW). Kopanie bitcoina według tej metody zawiera w sobie motywację finansową dla posiadaczy koparek. Dzięki temu angażują oni swoje środki w potwierdzanie transakcji i wiązanie ich w bloki, a więc zwyczajnie w utrzymanie całej sieci.

Kalkulatory opłacalności wydobywania bitcoinów

Przed rozpoczęciem kopania BTC warto policzyć opłacalność tego przedsięwzięcia. Pomóc w tym mogą kalkulatory opłacalności on-line, w których podajemy moc obliczeniową koparek, energię elektryczną przez nie pobieraną, koszt tej energii w walucie fiducjarnej oraz aktualną wycenę giełdową bitcoina.

Dzięki podanym informacjom program obliczy zysk z kopania, jego koszt oraz – w przybliżeniu – naszą nagrodę w bitcoinach. Z kalkulatora opłacalności on-line możemy skorzystać np. na stronie www.coinwarz.com/mining/bitcoin/calculator.

Moneta bitcoin – kopanie w kopalni (pool)

Duża trudność wydobycia i ograniczona moc obliczeniowa koparek oznacza, że górnicy muszą połączyć swoje moce obliczeniowe w celu opłacalnego kopania bitcoina. Sposobem na to jest kooperacja w tzw. kopalni (pool), gdzie moc obliczeniowa wielu maszyn sumuje się, a nagroda za wydobycie bloku dzielona jest między wszystkich górników w tym obszarze.

Obliczenia potwierdzające prawidłowość transakcji w sieci bitcoina wymagają dużego nakładu pracy. Z tego też powodu zostały nazwane kopaniem, a posiadaczy koparek nazwano górnikami. Oprócz tych czynników wydobywanie bitcoinów komplikuje też trudność kopania rosnąca co 2016 bloków. Jest to konieczne, aby utrzymać stały odstęp dziesięciu minut między zatwierdzonymi blokami z transakcjami.

Górnik, planując kopanie bitcoinów, musi uwzględniać halving w sieci BTC. Jest to cykliczne zmniejszanie się o połowę nagrody za wykopany blok. Halvingi zdarzają się co 210 tys. bloków, czyli mniej więcej co 4 lata. Ostatni halving zdarzył się w maju 2020 roku, a nagroda za blok zmalała do 6,25 BTC.

Kryptowaluta bitcoin – jak kopać te monety?

W czasach, gdy Satoshi Nakamoto wydobywał blok „genesis”, kopanie bitcoina było możliwe w domu, przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej zwykłego komputera. Trudność tego przedsięwzięcia była wtedy znikoma, co przekładało się na opłacalność. Po pewnym znacząco ona wzrosła i górnicy zaczęli korzystać z mocy obliczeniowej kart graficznych. Dziś wydobywanie bitcoinów daje wymierną korzyść tylko przy zastosowaniu układów FPGA albo ASIC.   

Cyfrowe monety bitcoin. Jak kopać je przy pomocy koparek Bitmain Antminer?

Poniżej opisujemy, jak kopać bitcoiny, korzystając z mocy obliczeniowej koparek Antminer, stworzonych przez chińskiego producenta, firmę Bitmain. Antminery są wyposażone w zaprojektowane do jednego typu obliczeń układy ASIC. Do kopania bitcoinów musimy zaopatrzyć się w ekonomicznie opłacalne modele Antminer S19 lub T17. Pracują one na funkcji hashującej SHA-256 oraz posiadają hashrate (szybkość hashowania) umożliwiającą zarobek przy dzisiejszej trudności wydobycia.

W czerwcu 2021 roku najpopularniejsze urządzenia służące do kopania bitcoina to Antminery S19. Koparki te osiągają następujące parametry:

  • hashrate – do 110 Th/s;
  • pobór energii elektrycznej –  około 3,2 kW;
  • stosunek ilości pobieranej energii do hashrate – 34,5 W/Th.

Antminer S19 powinien dać zysk z wydobycia BTC na poziomie kilkunastu dolarów dziennie.

Do kopania BTC możesz wybrać trochę mniej wydajną, ale na pewno tańszą koparkę Antminer T19. Maszyna ta ma następujące osiągi:

  • moc hashowania na poziomie 53 Th/s;
  • zużycie energii elektrycznej – 2,9 kW;
  •  stosunek poboru prądu do hashrate w wysokości około 55 W/Th.

Zanim zainwestujesz w koparki, zaplanuj dobrze lokalizację dla przedsięwzięcia wydobywczego. Należy pamiętać, że nawet jedna pracująca koparka Antminer wytwarza bardzo dużo ciepła. Do kopania bitcoinów musisz przygotować odpowiednie pomieszczenie, z którego w wydajny sposób będzie odprowadzane ciepło. Przegrzewanie koparek będzie powodowało ich wyłączanie, a więc wpłynie na opłacalność wydobycia.

Dodatkowym wyzwaniem może być wyciszenie pomieszczenia, ponieważ maszyny Antminer, oprócz wysokiej temperatury, generują też uciążliwy hałas. Biorąc pod uwagę powyższe, warto poszukać lokalizacji na kopanie bitcoina w spokojnej okolicy oddalonej od ludzkich siedzib.

Kryptowaluta bitcoin i kopanie w kopalni Slushpool – konfiguracja koparki Antminer S19

W celu wydobywania bitcoinów w kopalni, czyli swego rodzaju spółdzielni, w jednej z nich musisz założyć konto. My dla celów tego tekstu wybraliśmy przykład kopalni slushpool.com, gdzie konto zakłada się poprzez podanie adresu e-mail i wybranie hasła dostępu.

Kopanie bitcoinów w slushpool.com zaczynasz od tego, że po założeniu konta podłączasz swoje koparki do zasilania oraz sieci LAN. Musi to być sieć, do której jest także podłączony komputer służący do zarządzania twoim wydobyciem. Oczywiście, z sieci tej musisz mieć też dostęp do internetu.

W dalszej kolejności na komputerze zarządzającym trzeba zainstalować system Windows oraz program IPReporter, który znajdziesz na stronie producenta koparek Antminer. Po włączeniu maszyn program pokaże ci adresy IP każdego urządzenia. Będziesz ich potrzebować, aby dokonać konfiguracji maszyn i rozpocząć wydobywanie bitcoinów.

Po uzyskaniu adresów IP Antminerów wpisz jeden z nich w pasek adresu przeglądarki stron internetowych. Po zatwierdzeniu klawiszem Enter znajdziesz się w oknie panelu konfiguracyjnego koparki. Tutaj musisz podać domyślną nazwę użytkownika i hasło, które w Antminerach brzmi „root”. W późniejszym czasie warto zmienić je na bezpieczniejsze. W taki sam sposób konfigurujesz dostęp do wszystkich twoich maszyn.

Następnie w każdej maszynie należy ustawić:

  • nazwę hosta;
  • statyczny adres IP w sieci LAN;
  • maskę podsieci;
  • adres serwera DNS.

Powyższe  ustawienia znajdziesz w zakładce IP Setting w bocznym menu. Z kolei w zakładce Miner Setting podajesz parametry kopalni, które konieczne będą do rozpoczęcia kopania bitcoina. Będą to na pewno:

  • adres służący do połączenia z kopalnią za pośrednictwem internetu;
  • nazwa użytkownika w kopalni;
  • opcjonalne hasło dostępu.

Informacje, jak dokładnie skonfigurować koparki, zdobędziecie na stronie kopalni slushpool.com.

Po skonfigurowaniu parametrów kopalni Antminery od razu rozpoczną wydobycie bitcoinów. Kopanie można monitorować na stronie kopalni, w bocznym menu w zakładce Workers. Znajdziesz tam m.in. hashrate twoich maszyn i inne parametry kopania bitcoinów. W panelu slushpool.com musisz też skonfigurować adres wypłat dla waszego urobku BTC. Bo pewnie będziecie chcieli wypłacić wykopane bitcoiny? Adres portfela podacie w zakładce Settings/Bitcoin/BTC Payouts.

Podsumowanie

Maksymalna podaż bitcoinów to 21 mln jednostek, a do wydobycia pozostało jeszcze ponad 2 mln 2 tys. monet BTC. Dzięki halvingom, czyli zmniejszaniu co cztery lata nagród dla górników o połowę, wydobycie bitcoinów zwalnia i będzie je można kopać aż do 2140 roku.

Chociaż halving zmniejsza nominalnie nagrodę w BTC, to jednak każdy z nich ma pewien wpływ na wzrost kursu, co powinno utrzymać opłacalność kopania bitcoina. Nawet po 2140 roku warto będzie brać udział w funkcjonowaniu sieci BTC poprzez sprzętową walidację transakcji, ponieważ węzły budujące łańcuch bloków będą utrzymywane dzięki opłatom od użytkowników monety.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ethereum

Czym jest cyfrowa moneta Ethereum i czy warto w nią zainwestować?

Następny wpis
jak płacić bitcoinem

Jak i gdzie można płacić bitcoinem? Co kupimy za BTC? Mini poradnik

Powiązane wpisy