Staking jako podstawa działania kryptowalut. Czy to dobry sposób na inwestycje? Jakie korzyści i zagrożenia niesie?

Staking jest jedną z metod zatwierdzania transakcji zawieranych przy pomocy kryptowalut. Jest to także sposób na zarabianie cyfrowych monet przez użytkowników, którzy zdecydują się wziąć w nim udział. Sprawdź w poniższym tekście, na czym to polega.
staking

Ogólnie mówiąc, crypto staking polega na pozyskiwaniu i odkładaniu pewnej liczby tokenów. Te będą służyć do walidacji transakcji, które są dokonywane za pośrednictwem łańcucha bloków. Staking (Proof of Stake) to sposób zatwierdzania transakcji. Pojawił się jako nowy trend w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową, która jest niezbędna walidacji bloków przy pomocy algorytmu konsensusu Proof of Work (PoW). PoW leży u podstaw sieci bitcoina (BTC) oraz wielu innych kryptowalut. Do utrzymania sieci musi zostać zaangażowanych wiele energochłonnych urządzeń.

Co to jest staking kryptowalut? Czy można na tym zarobić?

Algorytm konsensusu Proof of Stake (PoS), jest o wiele bardziej energooszczędny od PoW. Dlaczego? Usuwa on lub przynajmniej znacznie zmniejsza konieczność używania wielu urządzeń wydobywczych, aby zabezpieczyć łańcuch bloków. Obecnie bardzo dużo łańcuchów bloków (m.in. ethereum, czyli ETH) już przeszło na crypto staking lub planuje to zrobić w najbliższej przyszłości. Jest to spowodowane coraz wyższymi kosztami działania sieci kryptowalut. W dalszej części artykułu opisujemy staking bardziej szczegółowo oraz wymieniamy niektóre z jego metod.

Staking kryptowalut – na czym polega?

Omawiany tu sposób na walidację transakcji w łańcuchu bloków sprowadza się do kupowania i przechowywania określonych zasobów tokenów (kryptowaluty). To powoduje, że nasz portfel staje się aktywnym węzłem zatwierdzającym transakcje w sieci danej monety. Blokowanie tych monet sprawia, że stajemy się posiadaczami ważnego elementu infrastruktury, który zabezpiecza daną sieć. Otrzymujemy za to stosowną nagrodę. W taki sposób stakowanie odgrywa dwie role: zapewnia funkcjonowanie kryptowaluty oraz jest sposobem na zarobek dla użytkowników.

Nagroda za staking i odmiany crypto stakingu

Nagroda za stakowanie jest wypłacana użytkownikowi jako odsetki od pewnej, zablokowanej liczby tokenów. Wysokość nagród zależy od wielu czynników występujących w różnych sieciach (np. od zmienności podaży i popytu). Razem ze wzrostem liczby kryptowalut bazujących na PoS pojawiają się nowe odmiany crypto stakingu, m.in.:

  • stakowanie w pulach (znane jako grupowe);
  • dostarczanie stakowania;
  • stakowanie offline.

Te inicjatywy dają możliwość stakowania drobnym inwestorom indywidualnym. Ci użytkownicy mają raczej niewielkie zasoby monet danej kryptowaluty.

Jak działa staking? Poznaj jego rodzaje

Proces stakowania zaczyna się w momencie zakupu pewnej ilości kryptowaluty. Przede wszystkim, musisz pamiętać, aby zainwestować w monety sieci bazującej na algorytmie PoS. Tylko w takiej sieci można bowiem stakować. Po zakupie tokenów trzeba będzie je zablokować według procedury podanej przez twórców danej kryptowaluty. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka minut. Pomocne tu będą instrukcje, które poznasz po instalacji portfela wybranej monety.

Crypto staking w pulach a zysk

Obecnie wiele giełd kryptowalut ułatwia użytkownikom stakowanie, udostępniając na swoich platformach możliwość grupowego crypto stakingu w tzw. pulach. Takie rozwiązanie ma zwiększyć zarobek uzyskany z blokowania tokenów określonej sieci. Im więcej monet przeznaczonych do stakowania, tym większe zyski.

Im więcej zablokowanych tokenów, tym więcej transakcji otrzymuje zazwyczaj dany węzeł do walidacji. Najczęściej rola walidatorów jest hierarchicznie przypisywana węzłom według tego, ile mają monet. W efekcie węzły, które mają najwięcej kryptowaluty, otrzymują najwyższe nagrody. To główna przyczyna popularności stakowania grupowego w pulach.

Czym jest stakowanie stałe?

Inną metodą stakingu jest blokowanie tokenów przez pewien określony czas, bez możliwości wcześniejszej wypłaty środków. Ten sposób uczestniczenia w walidacji kryptowalutowych bloków to stakowanie stałe (fixed). Tu można otrzymać dość wysokie nagrody za blokowanie. Przyczyną jest zaplanowany z góry okres przechowywania kryptowaluty.

Stakowanie elastyczne

Zdarzają się platformy do stakingu, które oferują możliwość blokowania monet w bardziej adaptacyjny sposób. W tym trybie, który jest określany jako stakowanie elastyczne (flexible), każdy może wypłacić blokowane środki w dowolnym momencie. Jednak w tym przypadku będziemy wynagradzani w bardziej ograniczonym zakresie, niż dzieje się to podczas stakingu stałego.

Korzyści i ryzyko związane z crypto stakingiem

Popularność stakowania cyfrowych tokenów nieustannie rośnie ze względu na wysokie nagrody, które otrzymują użytkownicy blokujący monety na swoich portfelach. Dzisiaj odsetki możliwe do uzyskania w taki sposób osiągają nawet 6% w skali roku. Dzieje się to w sieciach o dużej renomie, czyli na przykład na platformach:

Jeszcze wyższe oprocentowanie stakingu oferują mniej popularne platformy. W niektórych z nich odsetki od przechowywania monet w portfelu mogą osiągać pułap kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Oto niektóre z tych sieci:

  • PancakeSwap (CAKE);
  • Kava (KAVA);
  • Shiba Inu (SHIB).

Jakie jest ryzyko płynące ze stakingu?

Oczywiście, te wysokie zwroty z crypto stakingu są obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ jest wiele czynników mających wpływ na wartość i bezpieczeństwo stakowanych tokenów.

Incydent cyberbezpieczeństwa i ryzyko utraty monet

Po pierwsze, istnieje możliwość wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, który może być przyczyną utraty monet zablokowanych na platformie lub w portfelu online. Wielu inwestorów, aby uniknąć tego zagrożenia, wybiera stakowanie offline. Kryptowaluty przechowywana jest w portfelu zainstalowanym na urządzeniu bez dostępu do internetu. Jest to na pewno dobry sposób na ochronę zasobów cyfrowych tokenów. Pozostaje tu tylko zagrożenie uszkodzeniem sprzętu, który jest magazynem kryptowaluty. Odpowiedzią na to powinno być wykonanie kopii bezpieczeństwa.

Ryzyko utraty części zainwestowanych środków

Po drugie, ze stakingiem wiąże się niebezpieczeństwo wynikające ze spadków wyceny giełdowej aktywów w okresie, gdy są zablokowane. W przypadku stakowania ustalonego może to być poważnym problemem, ponieważ podczas spadków nie będzie możliwości wypłacenia monet i sprzedaży. Trudno będzie więc uniknąć dużych strat. Może to spowodować utratę części zainwestowanego kapitału.

Ryzyko zakłóceń węzła walidującego

Po trzecie, crypto staking niesie ze sobą ryzyko, że węzeł walidujący, na którym zablokowane są nasze tokeny, się zawiesi. To się może wydarzyć, pomimo faktu, że sieci kryptowalutowe mają wprowadzone mechanizmy karania za przestoje w przetwarzaniu transakcji. Zakłócenia w działaniu walidatora mogą niestety obniżyć zarobek z blokowania naszych tokenów.

Które kryptowaluty najlepiej stakować?

W tym momencie, gdy już wiemy, co to jest staking kryptowalut, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, które monety najlepiej stakować? Jeśli szukasz najlepszych tokenów do blokowania w celach zarobkowych nie powinieneś całkowicie skupiać się na nagrodach wypłacanych przez daną sieć. Podczas wyboru trzeba uwzględnić kilka innych czynników, w tym m.in. czas blokady oraz płynność monety.

Blaski i cienie stakingu mniej popularnych kryptowalut

Kryptowaluty o niskiej kapitalizacji zazwyczaj wyżej wynagradzają stakujących niż monety o ugruntowanej pozycji takie jak np. ethereum (ETH). Wynika to z potrzeby osiągnięcia wyższego popytu. Wyższe nagrody mogą kusić. Jednak staking mniej popularnych kryptowalut jest obarczony ryzykiem trudności ze sprzedażą takich monet. Dzieje się tak z powodu ich niskiej płynności, czyli małego dziennego wolumenu handlowego.

A może nieco mniejszy, ale pewniejszy zysk?

Jak już wspominaliśmy, stakowanie aktywów wymagających długiego blokowania może spowodować utratę części kapitału. Coś takiego może nastąpić, gdy rynkowy kurs monety spadnie, a my nie będziemy mogli jej sprzedać, aby uniknąć strat.

Jeśli weźmiemy pod uwagę obecny czas niskich stóp procentowych, perspektywa uzyskania kilku procent rocznej stopy zwrotu z crypto stakingu jest bardzo atrakcyjna. Jak było już powiedziane, niektóre z renomowanych kryptowalut oferują wypłatę tak atrakcyjnych nagród m.in. ethereum (ETH) czy polkadot (DOT), ale to nie wszystko.

Kryptowaluty, których staking warto rozważyć

Są monety, które oferują jeszcze wyższe zarobki. Są przy tym może mniej popularne od tokenów ze szczytów rankingów kapitalizacji, ale to nie znaczy, że ich wolumen handlowy uniemożliwia sprzedaż i realizację zysku. Do tej grupy można zaliczyć tokeny:

  • Algorand (ALGO);
  • Polygon (MATIC);
  • Kusama (KSM);
  • Solana (SOL).

Podsumowanie

Masz już świadomość, czym jest staking kryptowalut. Na czym polega ta forma inwestowania i w czym tkwi jej popularność, także już wiesz. Na koniec warto pokusić się o kilka słów podsumowania.

Blokowanie tokenów stało się interesującym sposobem zarabiania dla użytkowników kryptowalut, którzy jednocześnie chcą wspierać sieci swoich ulubionych monet. Staking działa tu podobnie do akcji o bardzo korzystnej dywidendzie. Korzystne stopy zwrotu spowodowały napływ miliardów dolarów na rynek kryptowalut. Także energooszczędność PoS można wymienić jako jedną z zalet tej metody walidacji kryptograficznych transakcji.Oczywiście, crypto staking ma pewne wady związane z ryzykiem inwestycyjnym, o którym pisaliśmy wyżej. Zanim przeznaczysz na stakowanie większe środki powinieneś zestawić możliwy zarobek z ryzykiem straty. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko wysokość nagród, lecz także m.in. techniczną niezawodność danej sieci czy panujące warunki rynkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
iota

Czy kryptowaluta IOTA to przyszłość internetu rzeczy (IoT)? Czy zastosowanie monety podnosi jej wartość?

Następny wpis
litecoin

Kryptowaluta litecoin – dobry sposób na przelew. Warto sprawdzić możliwości tej monety

Powiązane wpisy