Litecoin to stworzona w 2011 roku kryptowaluta bazująca na łańcuchu bloków (blockchain). LTC to oparty na kodzie bitcoina otwartoźródłowy projekt, który w założeniu miał być „lżejszą” wersją BTC. Transakcje projektu są potwierdzane i wiązane w bloki według algorytmu konsensusu Proof of Work (PoW). Dzięki temu można za pomocą koparek wydobywać nowe monety litecoin. Kurs kryptowaluty od początku osiąga wysoki poziom, co sprawia, że moneta jest wartościowa i staje się często przedmiotem inwestowania.
Historia i charakterystyka litecoin – kurs monety zależy od technologii?
Cyfrową walutę LTC zaprojektował i uruchomił Charlie Lee. Twórca litecoina to informatyk z USA i absolwent Massachusetts Institute of Technology, który wcześniej należał do teamu giganta technologicznego Google. Lee pracował m.in. przy projektowaniu systemu operacyjnego Chrome OS, a także tworzeniu aplikacji YouTube na urządzenia mobilne. Pełnił także funkcję dyrektora technicznego największej w USA giełdy kryptowalut Coinbase, a od 2017 roku jest prezesem Litecoin Foundation.
Od waluty Fairbix do litecoina, czyli jak uczyć się na błędach
Charlie Lee pierwotnie pracował nad stworzeniem kryptowaluty Fairbix, zanim pojawiła się waluta LTC. Chociaż uruchomił monetę, to jednak okazało się, że ma ona pewne niedoskonałości i bardzo łatwo jest przełamać jej zabezpieczenia. Na dodatek Lee przed publicznym uruchomieniem sieci Fairbix samodzielnie wykopał dużą ilość monet. Te dwie rzeczy bardzo nadszarpnęły reputację kryptowaluty, a w końcu spowodowały upadek projektu. Następne dzieło Lee opracował już z większą uwagą, a była to właśnie moneta litecoin. Kurs i funkcjonalności nowego projektu stanęły od razu na wysokim poziomie, co dobrze rokowało na przyszłość.
Charakterystyka litecoina – cyfrowe srebro i jego cechy
W dniu 11 października 2011 roku Charlie Lee zatwierdził pierwszy blok waluty LTC oraz wykopał pierwsze monety. Również w październiku 2011 roku udostępnił publicznie kod źródłowy kryptowaluty, którą z miejsca nazwano „cyfrowym srebrem”. Była to analogia do bitcoina, który nazywany był wtedy „cyfrowym złotem”. LTC jest monetą deflacyjną, czyli ma podaż ograniczoną do 84 mln monet. Zapewnia też pewien poziom anonimowości transakcji (jednak ograniczony) oraz jest w pełni zdecentralizowana.
Waluta LTC a BTC
Blockchain LTC oferuje większą przepustowość od bliźniaczej sieci bitcoina, co oznacza, że obsługuje większą liczbę transakcji na sekundę. Oprócz tego koszty transferu są znacznie niższe w sieci LTC niż w BTC. Cena transakcji w systemie bitcoina to wielkości rzędu kilku lub nawet kilkunastu USD, podczas gdy litecoin oferuje przekazywanie wartości w cenie około kilku centów za transakcję.
Kopanie litecoin. Kurs w PLN – czy zależy od górników?
Kod źródłowy LTC bazuje na kodzie bitcoina. Jednak funkcja hashująca, która służy do tworzenia tzw. skrótu bloku z transakcjami, jest w sieci LTC inna. Charlie Lee użył tu algorytmu pod nazwą Scrypt, który miał zastosowanie w Fairbix. To funkcja, która jest używana również w blockchainie monety dogecoin. Scrypt to algorytm, który wymaga dużych zasobów pamięci RAM w urządzeniach węzłowych, czyli koparkach. Przez to waluta LTC przez długi czas była wydobywana tylko na maszynach wykorzystujących moc obliczeniową centralnych procesorów lub procesorów graficznych.
Czym najczęściej wydobywany jest litecoin?
Wyżej wymienione urządzenia mają niewielką moc obliczeniową w porównaniu z używanymi obecnie koparkami wyposażonymi w układy ASIC, które wykonują jeden typ zadania. Najpopularniejszą dziś koparką ASIC do wydobywania litecoina jest Antminer L3++, która dysponuje mocą obliczeniową (hashrate) wynoszącą około 600 Mh/s.
Moc obliczeniowa a zagrożenia
Nie bez powodu wspominamy tu o mocy obliczeniowej sieci litecoin. Kurs danej kryptowaluty zależy bowiem także od wielkości połączonego hashrate’u wszystkich węzłów. Im moc obliczeniowa jest wyższa, tym sieć jest bezpieczniejsza, więc budzi większe zaufanie użytkowników.
To już bezpośrednio przekłada się na giełdową wycenę monety. W przypadku niskiego hashrate’u danej monety istnieje możliwość, że ktoś, wykorzystując moc swoich koparek zacznie kontrolować 51% mocy sieci, która jest konieczna do zatwierdzania transakcji w blokach.
Duża moc obliczeniowa LTC i odporność na double spending
Dzięki temu trikowi można szybko odnaleźć hash nowego bloku i stworzyć ukryte odgałęzienie łańcucha, które z czasem stanie się dłuższe i obowiązujące dla wszystkich. Zanim to się wydarzy, na starym odgałęzieniu przestępcy stworzą transakcję sprzedaży kryptowaluty, której nie ma w nowym odgałęzieniu.
Gdy ich nowy łańcuch zastąpi stary, cyberprzestępcy będą mieli i „sprzedaną” kryptowalutę, i zarobione tradycyjne pieniądze. W tym przypadku stratę poniesie kupujący monety. Ten typ ataku nazywamy double spending. Sieć LTC jest na ten atak odporna dzięki dużej mocy obliczeniowej. Uniemożliwia ona kontrolowanie 51% całości przez pojedynczą osobę lub nawet większą grupę.
Portfel litecoin – jaki wybrać?
Litecoin jest monetą, którą możemy obsługiwać z poziomu wielu różnych portfeli. Najpopularniejszy litecoin wallet to aplikacja, którą możemy zainstalować na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Poniżej wymieniamy kilka przykładów takich programów:
- Litecoin Core – podstawowy portfel litecoin, który można zainstalować na komputerze;
- Litewallet – aplikacja na smartfony lub tablety w wersji na system Android;
- Trust Wallet – multiwallet na urządzenia mobilne w wersjach na system Android i iOS.
Monetami LTC można zarządzać także z poziomu portfeli sprzętowych, które są niewielkimi urządzeniami elektronicznymi. Oto kilka przykładów urządzeń obsługujących LTC:
- SafePal S1;
- D’CENT Biometric Wallet;
- Trezor One;
- Ledger Nano X.
Jak kupić litecoin? Ile kosztuje ta kryptowaluta?
Kurs litecoina wahał się bardzo mocno między jesienią 2020 roku a latem roku 2021. Najpierw można było kupić tę monetę za kwotę niższą od 100 PLN, a później trzeba było za nią ponad 1400 złotych. Obecnie kilkaset PLN to kwota, którą należy zapłacić za litecoin. Gdzie kupić zatem tę kryptowalutę?
LTC najlepiej kupować, korzystając z usług giełd kryptowalutowych, których jest na pewno więcej niż sto. Wymienimy tu tylko kilka dużych:
- Bitstamp;
- Bitfinex;
- Coinbase;
- Binance.
Powyższe platformy udostępniają do handlu pary walut tradycyjnych i litecoin. Polska giełda BitBay również należy do tego grona i umożliwia kupno oraz sprzedaż LTC za złotówki.
Kupowanie litecoina na giełdach
Zakupy litecoin na giełdzie zawsze zaczynamy od założenia konta, które z reguły jest bezpłatne. Przy rejestracji przeważnie należy podać adres e-mail i utworzyć hasło. Po potwierdzeniu e-maila konto powinno być aktywne. W większości przypadków, aby zacząć handel na giełdzie, będziemy musieli zweryfikować dane osobowe. Ma to związek z przepisami przeciwdziałającymi praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Po pomyślnej weryfikacji zasilamy giełdowe konto złotówkami lub inną tradycyjną walutą i przechodzimy do zakupów LTC. Aby dowiedzieć się, jak kupić litecoin na różnych giełdach, zalecamy skorzystanie z poradników dotyczących zakupów na poszczególnych platformach.
Litecoin na pewno jest jedną z bardziej interesujących alternatyw dla bitcoina, zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i możliwości inwestycyjne. Prognozy dla tej kryptowaluty są dobre, ponieważ moneta zapewnia szybkie wykonywanie transakcji po niewygórowanych cenach i zachowane są przy tym pełne standardy bezpieczeństwa.