Czy twórca bitcoina – Satoshi Nakamoto – jest najbogatszym człowiekiem? Czy kiedykolwiek poznamy jego tożsamość?

Wielu z was na pewno wie, że twórcą bitcoina (BTC), czyli pierwszej kryptowaluty, jest genialny programista posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto. W tym tekście uchylimy rąbka tajemnicy okrywającej tę anonimową postać.
satoshi nakamoto

Nazwa „kryptowaluta” pochodzi od kryptograficznej metody wiązania transakcji w bloki, a następnie łączenia ich w łańcuch. To tę metodę opracował w 2008 roku Satoshi Nakamoto, a potem stworzył bazującą na niej cyfrową monetę. Oczywiście Nakamoto nie jest odkrywcą, który wpadł na pomysł szyfrowanego łańcucha bloków w próżni. Nie umniejszając talentów Satoshiego, trzeba powiedzieć, że jego wizja, która pomogła mu stać się najbogatszym człowiekiem, jest kontynuacją prac nad metodami szyfrowania, prowadzonych od lat 70 XX wieku.

Prace, na których opierał się Nakamoto, tworząc bitcoina

Twórca bitcoina rozwinął i połączył technologię szyfrowania oraz pomysł bazy danych w postaci rozproszonego łańcucha bloków (blockchain). Poniżej przedstawiamy kalendarium odkryć i pomysłów, które doprowadziły Satoshiego Nakamoto do stworzenia pierwszej kryptograficznej monety:

  • odkrycie w 1977 roku algorytmu szyfrowania asymetrycznego RSA;
  • wprowadzenie w 1983 roku systemu przelewów ecash opartego na RSA, który chronił dane obu stron wymiany;
  • opracowanie w 1991 roku technologii sygnowania dokumentów znacznikami czasu oraz wprowadzenie do niej w 1992 roku tzw. drzewa hashy;
  • utworzenie w 1996 roku systemu płatności internetowych e-gold;
  • opracowanie w 1997 roku technologii hashcash bazującej na kryptografii, która stała się podwaliną wykopywania bitcoinów, wykorzystaną przez Nakamoto;
  • stworzenie w 1999 roku metody udostępniania plików peer-to-peer, która wykluczała z transferu pośrednictwo centralnego ośrodka;
  • opublikowanie w roku 2000 przez Stefana Konsta pomysłu na zbiór transakcji w postaci rozproszonej księgi;
  • opracowanie w 2004 roku systemu RPoW, który pozwalał na wymianę tokenów z wykorzystaniem klucza RSA;
  • stworzenie w 2005 roku przez Nicka Szabo koncepcji cyfrowej waluty Bit Gold, w której twórca zastosował technologię łańcucha bloków;
  • w 2006 roku pomysł na cyfrową, bazującą na blockchain, monetę b-money opublikował chiński informatyk Wai Dai.

Satoshi Nakamoto przedstawił białą księgę (white paper) bitcoina w dniu 31 października 2008 roku. Pierwszy z bloków kryptowaluty, tzw. blok genesis, został zatwierdzony 3 stycznia 2009 roku. Wg pomysłu twórcy, każdy z bloków bitcoina zawiera transakcje, które zostały stworzone w sieci od czasu zatwierdzenia poprzedniego bloku. Bloki o wielkości 1 MB pojawiają się co 10 minut.

Jak Nakamoto wykorzystał wcześniejsze prace nad szyfrowaniem i łańcuchem bloków?

W bloku danych bitcoin twórca zawarł informacje o transakcjach, a także o poprzednim bloku w łańcuchu. Dane te są zapisywane z wykorzystaniem szyfrowania. Ten sam system znajduje zastosowanie podczas tworzenia adresów portfeli, na których przechowywane są monety bitcoin. To dzięki tej metodzie technologia opracowana przez Nakamoto należy do najbezpieczniejszych w branży przekazywania wartości.

Od 2009 roku łańcuch bloków bitcoina nieprzerwanie funkcjonuje, wykonuje tysiące transakcji i generuje nowe monety. Dzięki przemyślności twórcy, w bitcoinie i innych kryptowalutach działa doskonała metoda zachęcająca ludzi do utrzymywania infrastruktury. Ta jest konieczna do istnienia sieci bazującej na szyfrowanym łańcuchu bloków. Satoshi Nakamoto, aby zachęcić użytkowników do uruchamiania serwerów obliczeniowych, zawarł w protokole bitcoina zasadę wynagradzania za tę czynność. Nagrody dla operatorów maszyn wypłacane są w nowych bitcoinach, a samą czynność ich pozyskiwania nazywamy wykopywaniem.

Kim jest twórca bitcoina i czy jest najbogatszym człowiekiem?

Żeby odpowiedzieć na dwa powyższe pytania, należy cofnąć się w czasie do 2017 roku, kiedy to 1 sierpnia wydarzył się pierwszy w historii fork łańcucha bloków. Fork blockchainu to rozwidlenie łańcucha i stworzenie jego bocznej gałęzi. Staje się ona niezależnym łańcuchem i zaczyna na niej funkcjonować całkiem nowa kryptowaluta. W 2017 roku w ten sposób powstała moneta bitcoin cash (BCH). Przyczyną rozwidlenia łańcucha bitcoina był brak zgody jego zespołu co do sposobów dalszego rozwoju sieci i metod zwiększenia skalowalności.

Podział blockchainu bitcoina jako remedium na wady projektu Nakamoto?

Utworzenie bitcoin cash było bezpośrednio spowodowane niedoskonałościami dzieła Satoshiego Nakamoto. Do tych można zaliczyć bez wątpienia:

  • dosyć wysokie opłaty transakcyjne;
  • niską prędkość potwierdzania transakcji, która osiąga wartość od 7 do 15 transakcji na sekundę;
  • zbyt długi czas oczekiwania na zatwierdzenie transakcji w sieci.

Powyższe wady spowodowane są głównie statycznym i niewielkim rozmiarem bloku bitcoina, który wynosi 1 MB. Gdy w 2008 roku twórca bitcoina projektował swoją sieć, rozmiar ten był zdecydowanie wystarczający. Po latach, kiedy ruch w systemie bardzo się zwiększył i ilość transakcji wzrosła,okazał się zbyt mały. Wtedy część zespołu programistów postanowiła poprawić projekt Nakamoto i zwiększyć rozmiar bloku. Gdy okazało się, że nie wszyscy deweloperzy zgadzają się z tym planem, zwolennicy tego rozwiązania dokonali forku i tak powstała moneta bitcoin cash.

Społeczność nie jest zgodna co do tego, która z monet to prawdziwy bitcoin

Twórca BTC ustalił rozmiar bloku na 1 MB, podczas gdy w bitcoin cash ustanowiono najpierw blok o rozmiarze 8 MB, a następnie – 2 MB. Taka wielkość to również zwiększenie skalowalności sieci BCH, w porównaniu do bitcoina, o 31 MB. Dzięki temu sieć BCH jest w stanie przetwarzać dziennie około 8 mln transakcji. To znaczny postęp względem tego, co zaprojektował Nakamoto. Jednak, jak się po czasie okazało, taka przepustowość sieci bitcoin cash nie jest wcale potrzebna. BCH po prostu nie wykonuje tylu transakcji, żeby wykorzystać swoje możliwości.

Pojawienie się monety BCH wywołało podziały w społeczności kryptowalut. Bitcoin cash, chociaż nie zdobyła popularności nawet zbliżonej do swojego wielkiego brata, ma swoich wiernych zwolenników. Wielu z nich uważa, że BCH jest prawdziwym bitcoinem, ponieważ wychodzi naprzeciw ideom zawartym w białej księdze bitcoina opublikowanej przez Satoshiego Nakamoto. Z kolei kontestatorzy forka i bitcoin cash uważają tę monetę za altcoina i sprzeciwiają się używaniu przez nią słowa „bitcoin” w nazwie.

Czy prawdziwe nazwisko Nakamoto to Paul La Roux?

Jak się miało wkrótce okazać, podział łańcucha bloków bitcoina i jego skutek w postaci stworzenia kryptowaluty bitcoin cash nie miał być ostatnim takim wydarzeniem. W dniu 15 listopada 2018 roku zainicjowano podział łańcucha bloków bitcoin cash, który spowodował powstanie nowej kryptowaluty o nazwie bitcoin satoshi vision (BSV). Twórcy tej monety, podobnie jak zespół bitcoin cash, oparli swoje dzieło o otwarty kod bitcoina, którego pomysłodawcą jest Nakamoto. Zarówno BTC, BCH, jak i BSV to kryptowaluty bazujące na blockchain i algorytmie Proof of Work, co oznacza, że ich nowe jednostki są wykopywane.

Podobnie do bitcoin cash, BSV również powstał w efekcie nieporozumień w zespole programistów, skupionych wokół pierwotnej monety. Tak w przypadku BCH, jak i bitcoin satoshi vision niesnaski dotyczyły planów rozwoju kryptowaluty oraz zgodności jej rozwiązań z wizją Nakamoto. Po podziale blockchainu bitcoin cash prace rozwojowe nowej monety rozpoczął amerykański przedsiębiorca i właściciel kopalni krytpowalut Coingeek Calvin Ayre, Craig Wright.

Craig Wright to postać, która budzi wiele wątpliwości. Największą z nich jest to, iż twierdzi on, że jest twórcą bitcoina, Satoshim Nakamoto. Wrighta podejrzewa się o przejęcie twardych dysków z zaszyfrowaną zawartością, na których podobno mają znajdować się klucze prywatne zabezpieczające dostęp do 1 mln bitcoinów. Ostatnim właścicielem tych dysków miał być ekspert do spraw bezpieczeństwa cyfrowego David Kleiman, który zmarł w 2013 roku.

Pewne fakty wskazują, że w przeszłości Wright i Kleiman pracowali dla wybitnie uzdolnionego programisty, Paula Le Rouxa. Urodzony w Zimbabwe Le Roux jest – być może – prawdziwym Nakamoto i twórcą kodu bitcoina. Wskazuje na to m.in. zbieżność w czasie pewnych wydarzeń. Mowa o zakończeniu aktywności w internecie i zaniku ruchu na portfelach z bitcoinem Satoshiego Nakamoto oraz okresie, w którym La Roux został osadzony w więzieniu za rzekome zabójstwo 6 osób. Wszystko to działo się w roku 2012, a La Roux do dziś przebywa w więzieniu.

Wielu obserwatorów branży kryptowalut uważa, że dyski Kleimana były w przeszłości własnością La Rouxa. Istnieją przekazy mówiące, że do jego oskarżenia i zamknięcia w więzieniu przyczynił się Craig Wright, a nośniki przejął w 2013 roku po śmierci Kleimana, który był jego współpracownikiem. Nie jest jasna do końca droga, jaką przebyły dyski z ogromnym majątkiem od La Rouxa do Kleimana.

Podsumowanie

Można z pewnością stwierdzić, że Satoshi Nakamoto jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Wskazują na to jego portfele o wielkości 1 mln bitcoinów, które obecnie wyceniane są na poziomie dziesiątek tysięcy dolarów za jednostkę(!). Takiego majątku w gotówce nie posiada żaden człowiek. Otwarta pozostaje kwestia, czy Nakamoto to Paul La Roux i czy posiada on hasła do zaszyfrowanych dysków, które leżą u Craiga Wrighta.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
kryptowaluty jak zacząć

Kryptowaluty – jak zacząć? Jak i gdzie je kupić? Czy można na nich zarobić?

Następny wpis
dash kryptowaluta

Dash – kryptowaluta błyskawicznych transakcji i dobrze chronionej prywatności. Czym się wyróżnia na tle innych monet?

Powiązane wpisy