XRP to kryptowaluta amerykańskiej sieci rozliczeń międzybankowych Ripple. Platforma działa na bazie blockchain i oferuje swoim klientom obsługę transakcji o dużej wydajności. Dowiedz się więcej o monecie ripple i całym systemie z nią związanym.
Pomimo że ripple jest typową kryptowalutą działającą w oparciu o łańcuch bloków, można spotkać się z opiniami, że platforma nie wspiera idei decentralizacji i niezależności, które to cechy legły u podstaw technologii kryptowalut. To prawda, że ripple świadczy usługi dla dużych podmiotów i zawiera elementy centralnego zarządzania systemem. Jednak warto wspomnieć też o tym, że jest jednym z projektów, który przebił się do świata wielkiego biznesu, ma realne technologiczne zastosowanie i przynosi duże zyski twórcom oraz inwestorom.
Historia powstania sieci ripple i kryptowaluty XRP
Operatora systemu ripple, czyli firmę technologiczną o tej samej nazwie, stworzył w 2004 roku Kanadyjczyk Ryan Fugger. W tamtym czasie obecna Ripple nosiła nazwę RipplePay i była lokalną siecią przekazywania wartości finansowych za pośrednictwem internetu. Do chwili powstania monety XRP miało minąć jeszcze sporo czasu.
Platforma zaczęła świadczyć usługi w 2005 roku jako system szybkich transakcji na bazie modelu I owe you (IOU). Tworzył on zobowiązania finansowe między zaufanymi stronami. W przypadku, gdy wymiana zachodziła między obcymi osobami, była potwierdzona przez innych wzajemnie sobie ufających użytkowników.
Transakcje w Ripple były obsługiwane błyskawicznie, bo w sieci nie transferowano aktywów, a tylko rejestrowano zobowiązania między klientami. Podobny schemat obowiązuje dziś w systemie kryptowaluty XRP.
Stworzenie kryptowaluty XRP
Platforma RipplePay była aktywna aż do 2012 roku, kiedy to stworzono cyfrową monetę bazującą na technologii blockchain (XRP). Również w tym roku powołano do życia podmiot pod nazwą OpenCoin, który miał stworzyć protokół Ripple Transaction Protocol (RTXP) i uruchomić kryptowaluty XRP.
Rok później OpenCoin przemianowano na RippleLabs i zaproszono do projektu dużych sponsorów. Były to m.in. firmy:
- Google Ventures;
- Vast Ventures;
- Pantera Capital;
- Bitcoin Opportunity Fund.
To na ten okres datuje się początek tworzenia projektów dla korporacji przez firmę Ryana Fuggera. W tamtym czasie z jej rozwiązań zaczął korzystać niemiecki bank Fidor oraz duży operator sieci płatniczych Earthport.
W październiku 2015 roku firma zmieniła nazwę na Ripple, a w 2016 roku do klientów korzystających z jej rozwiązań dołączyły banki z Japonii w liczbie powyżej 80% tego typu instytucji. Na wiosnę 2018 roku grupa Santander uruchomiła aplikację płatności mobilnych One Pay FX, bazującą na łańcuchu bloków i korzystającą z rozwiązania Ripple xCurrent. Również w tym samym roku platforma weszła na rynek finansowy w Indiach.
Technicznie o platformie ripple
Sposób, w jaki ripple bazuje na blockchain, jest jedną z bardziej innowacyjnych metod wykorzystania tej technologii. Chociaż wprowadza do systemu element centralizacji, to dzięki temu może rywalizować w branży transferów finansowych z takimi gigantami jak Visa lub system SWIFT.
Parametry sieci XRP osiągają znakomite wartości, jeśli chodzi o prędkość transmisji, skalowalność i pojemność. Ripple jest w stanie osiągnąć szybkość od 1 500 do 50 000 transakcji na sekundę. Transfer jest potwierdzany w systemie po maksymalnie 5 sekundach, niezależnie od odległości dzielącej strony wymiany.
Technologia ripple pozwala na transfer walut fiducjarnych, kryptowalut i stokenizowanych przedmiotów. Chociaż sieć ma doskonałe parametry, koszty są bardzo niskie i wynoszą około 0,00001 XRP za transakcję.
Kryptowaluta ripple wykorzystuje w działaniu mechanizm porozumienia węzłów, który znamy z innych sieci kryptowalutowych. Jednak w tym przypadku nowe monety nie pojawiają się w efekcie pracy serwerów obliczeniowych, tak jak w systemie bazującym na algorytmie konsensusu Proof of Work (PoW). W sieci ripple księga transakcji aktualizuje się automatycznie na portfelach posiadaczy kryptowaluty, co wiąże się z dystrybucją nowych monet. Zaletą takiego rozwiązania jest duża skalowalność systemu, jego szybkość i niewielkie koszty.
Twórcy kryptowaluty XRP zaprojektowali swoje monety w całkowitej, docelowej liczbie 100 mld jednostek. W obrocie rynkowym znajduje się ich około 45 mld, a około 50 mld monet jest zablokowanych i uwalnianych zgodnie z popytem. Firma Ripple posiada 7 mld monet.
Gdzie kupić kryptowalutę ripple?
Ripple zajmuje dziś (koniec czerwca 2021) siódmą pozycję w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji. Wynosi ona, według serwisu coinmartketcap.com, 23 mld 885 mln 545 tys. USD. Wycena rynkowa monety to około 0,5 USD za jednostkę.
Rynek kryptowaluty ripple znajdziemy na ponad 130 tematycznych giełdach. Platformy te udostępniają handel ripple w parach z:
Na giełdzie Binance i BitBay kupimy lub sprzedamy XRP za złotówki.
Portfele, które posłużą do zarządzania kryptowalutą XRP
Portfelem programowym, z którego obsłużymy nasze zasoby ripple, może być multiwallet Exodus. Program ten występuje w wersjach na komputer oraz urządzenia mobilne. Systemy operacyjne, na których zainstalujemy Exodusa, to Windows, MacOS, Linux, iOS i Android.
Trust Wallet jest multiwalletem na smartfony lub tablety i z powodzeniem możemy z jego poziomu zarządzać kryptowalutą XRP. Aplikację znajdziemy w wersjach na systemy iOS i Android.
Ripple możemy też zabezpieczyć na portfelach sprzętowych. Na rynku takich urządzeń dostępne mamy m.in. produkty pod marką Trezor lub Ledger. Modele Trezora obsługujące XRP to Trezor One i Model T, a Ledgera – Nano S i Nano X.
Powyższe informacje o kryptowalucie XRP to duża dawka wiedzy dla osób początkujących. Waluta ta jest dobrze znana. Na podstawie tych danych możesz podjąć decyzję o tym, czy zainteresuje bliżej również ciebie.