Pół miliona dolarów za słynny mem “Disaster Girl”

Sprzedaż internetowego mema „Disaster Girl” to kolejny dowód na to, że dzięki tokenom NFT można zarobić potężne pieniądze. Słynne na całym świecie zdjęcie dziewczynki na tle płonącego domu zostało sprzedane za pół miliona dolarów.

Bohaterką forografii jest Zoe Roth, której ojciec zrobił słynne zdjęcie w 2005 roku. Choć patrząc na zdjęcie mogłoby się wydawać, że mamy tu do czynienia z postacią ze słynnego horroru “Omen”, historia fotografii jest zupełnie inna.

Historia słynnego zdjęcia

W jednym z filmów zamieszczonych na kanale BuzzFeedVideo w serwisie Youtube, bohaterka fotografii opowiedziała, że zdjęcie zrobił jej ojciec. Powstało ono na tle domu, w którym rozprzestrzeniał się kontrolowany przez strażaków, testowy pożar.

Tata dziewczynki w pewnym momencie kazał jej się uśmiechnąć. Efektem stało się zdjęcie, które widział z pewnością każdy internauta.

Prawie pół miliona za internetowy mem

Teraz Zoe Roth wzbogaciła się na jego sprzedaży o 473 tysiące dolarów. To równowartość prawie 1,8 miliona złotych. Zdjęcie w formie niewymienialnego tokena sprzedano na aukcji, a kupił je użytkownik podpisujący się jako 3FMusic. Właściciel nie przejął jednak praw autorskich – te nadal należą do rodziny dziewczynki ze zdjęcia.

Zoe Roth poinformowała również, na co przeznaczy zarobione pieniądze. Część przekaże na cele charytatywne, chce również spłacić swój studencki kredyt.

Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha poinformował w rozmowie z radiową „Trójką”:

Taka transakcja oparta jest o metodę blockchain, która gwarantuje bezpieczeństwo. Token to coś w rodzaju zaszyfrowanego numeru z podpisem autora, który potwierdza autentyczność i sygnaturę dzieła.

Za: Polskieradio.pl,benchmark.pl,Nytimes.com

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Autorzy filmu “Charlie bit my finger” sprzedali oryginalne wideo za prawie 3 mln złotych

Następny wpis

Dynamo Kijów wprowadza bilety w NFT

Powiązane wpisy