Jak kupić bitcoina? Gdzie kupić BTC i jak zrobić to bezpiecznie?

Rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji, jak kupić bitcoina (BTC). Jeśli stawiamy pierwsze kroki na rynku kryptowalut, możemy czuć się nieco zagubieni. Podpowiadamy zatem wszystkim zainteresowanym, gdzie kupić bitcoina i wyjaśniamy kwestie związane z tym procesem.
jak kupić bitcoina

Pierwsza kryptowaluta pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku – był to bitcoin. Kryptowaluty są więc dość nowym wynalazkiem, który nadal dla wielu osób stanowi zagadkę. Spektakularne wzrosty na rynku cyfrowej waluty, a przede wszystkim bitcoina, przykuwają jednak uwagę coraz większej rzeszy zainteresowanych. Niektórzy patrzą na kryptowaluty jako na ciekawostkę, inni – jak na wygodne narzędzie płatnicze. Jeszcze inne osoby widzą w wielu kryptowalutach okazję do atrakcyjnej inwestycji.

Aby móc korzystać z kryptowaluty lub na niej zarabiać, trzeba ją najpierw posiadać. Należy zatem wyjaśnić, jak kupić bitcoina, gdzie oraz jak go przechowywać po zakupie. Na początek warto jednak przypomnieć, czym w ogóle jest ta cyfrowa waluta.

Zakup bitcoina – kilka słów o kryptowalucie

Nawet współcześnie nie do końca wiadomo, kto wymyślił bitcoina i technologię z nim związaną. Wiele osób próbowało wyśledzić pomysłodawcę, sugerowano nawet różne nazwiska, a nawet to, że za bitcoinem kryje się cała grupa ludzi. Poszukiwania te nie przyniosły jednak skutku. Znany jest jedynie pseudonim osoby lub osób, które wymyśliły walutę – Satoshi Nakamoto. Warto wiedzieć, że BTC ma ustalony sztywny limit na 21 mln sztuk

Jak dzieli się bitcoin? 

W następujący sposób:

  • 1 bitcoin (BTC) to 100 mln satoshi;
  • 1 mBTC to 0,001 BTC;
  • 1 μBTC to 0,000001 BTC.

W przypadku bitcoina czy innych kryptowalut nie ma żadnej administracji centralnej albo banku centralnego, które miałyby zarządzać tym pieniądzem. Istnieje za to oprogramowanie węzłów, które tworzą sieć (P2P). Każdy, kto korzysta z sieci bitcoin, dysponuje parą kluczy kryptograficznych (publiczny i prywatny). Transakcje przesyłane do poszczególnych węzłów muszą zostać potwierdzone na, wspólnej dla waluty, „liście” (łańcuch bloków). Generowanie (wydobywanie) bitcoinów odbywa się przy użyciu kart graficznych i specjalnych koparek ASIC. Niestety, potrzeba do tego dużo energii elektrycznej. Gdzie można kupić bitcoina? Zacznijmy od pytania, czy w ogóle taki zakup jest warty uwagi.

Czy warto inwestować w BTC?

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w kryptowaluty, a przede wszystkim w bitcoina, bo to właśnie on przede wszystkim kojarzy się z cyfrową walutą. Częste doniesienia o tym, że pobijane są kolejne rekordy kursu BTC, skutecznie rozwiewają wątpliwości. Warto przypomnieć, że w 2011 roku 1 BTC był wart 1 USD (dolar amerykański). Dekadę później wartość bitcoina wzrosła do poziomu 40 tys. USD.

Oczywiście najwięcej zyskały te osoby, które kupiły bitcoiny w 2011 roku lub wkrótce potem. Dziś nadal można zarobić na BTC, ale już nie jest to tak spektakularna transakcja. Co prawda wykres kursu bitcoina najczęściej pnie się w górę (poza kilkoma okresami spadków), jednak współcześnie trzeba zainwestować zdecydowanie więcej, żeby zarobić o wiele mniej, niż gdyby inwestycja miała miejsce 10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że nie warto brać bitcoina pod uwagę. To nadal inwestycja z dobrymi perspektywami.

Jak kupić bitcoina? 

Jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z bitcoinami, będziemy potrzebowali do tego komputera, tabletu lub smartfona. Zdobycie bitcoina lub jego ułamka (to dziś dość popularne ze względu na wysoki kurs 1 BTC) wiąże się z zawarciem transakcji, która nieco przypomina kupowanie innych aktywów (np. tradycyjnych walut emitowanych przez banki centralne, złota, akcji spółek).

Gdzie kupić bitcoina? 

Trzeba złożyć odpowiednią dyspozycję zakupu cyfrowej waluty. Gdzie jednak dokładnie kupić bitcoina? Tutaj możliwości jest bardzo wiele. Pierwsza z nich to wybranie kantoru kryptowaluty. To specjalne miejsce, w którym prowadzi się handel cyfrową walutą. Każdy kantor ma własny kurs BTC, dlatego warto porównać ze sobą różne serwisy. Zakup bitcoina w takim miejscu nie jest skomplikowany, ale wymaga rejestracji konta. Następnie za pomocą kilku kliknięć można bezpiecznie nabyć kryptowalutę.

Inny sposób na zakup bitcoinów to skorzystanie ze specjalnych automatów nazywanych bitomatami lub bitcoinmatami. Przypominają one zwykłe bankomaty, z jakich korzystamy na co dzień. Dopiero po przyjrzeniu się dostrzegalne są drobne różnice. Bitomat jest wyposażony w panel dotykowy, kieszeń do wpłacania gotówki i czytnik kodów QR. Aby kupić tam bitcoina, trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie urządzenia. Skanujemy kod QR z telefonu z adresem naszego portfela do kryptowalut, wpłacamy gotówkę, a potem finalizujemy transakcję. Bitomaty są dostępne również w Polsce (najwięcej znajduje się w Warszawie, ale także w Krakowie, Poznaniu i innych miejscowościach).

Alternatywne rozwiązanie to zakup bitcoinów bezpośrednio od innego ich posiadacza, chociaż to może być ryzykowne – nie mamy pewności, że po wpłaceniu pieniędzy rzeczywiście zostanie nam przekazana autentyczna kryptowaluta. Najpopularniejsze miejsca, w których kupowane są bitcoiny to specjalne giełdy.

Kupno bitcoina a giełdy kryptowalut

Obrót kryptowalutami odbywa się przede wszystkim na giełdach kryptowalut. Właśnie tutaj najlepiej jest kupić bitcoina. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób nabycia cyfrowej waluty. Ponadto giełdy kryptowalut nie pobierają żadnych opłat za uruchomienie konta. Jedyny koszt to prowizja od transakcji – zwykle wynosi od 0,1% do 0,5% jej wartości. Nierzadko im częściej przeprowadzamy transakcje, tym niższą zapłacimy prowizję.

Giełdy kryptowalut to platformy, które po części przypominają domy maklerskie, a po części tradycyjne giełdy papierów wartościowych. Obsługują zlecenia kupujących i sprzedających, a także wprowadzają waluty do swojego systemu notowań. Należy jednak wybierać tylko giełdy znane, o już ugruntowanej pozycji na rynku. Do najpopularniejszych giełd kryptowalut należą:

  • BitBay (polska giełda);
  • Binance (największa na świecie);
  • Coinbase;
  • BitMEX.

Jak kupić bitcoina krok po kroku?

Procedura kupowania bitcoina zależy oczywiście od tego, gdzie nabywamy taką walutę. Zacznijmy od najpopularniejszego miejsca, czyli od giełdy kryptowalut. Cały proces odbywa się oczywiście drogą elektroniczną. Aby skorzystać z takich usług, trzeba najpierw założyć konto na wybranej platformie. Zwykle oznacza to konieczność zweryfikowania swojej tożsamości, co dokładnie opisane jest w regulaminie każdej giełdy. Niektóre platformy (np. Binance) pozwalają handlować bez weryfikacji tożsamości użytkownika, ale wówczas wiąże się to z różnymi ograniczeniami (np. niskimi limitami dziennych wypłat).

Po założeniu konta na giełdzie kryptowalut należy zasilić swój rachunek środkami i od tego momentu można składać zlecenia. Należy zalogować się na swoim koncie na platformie, a następnie określić cenę i liczbę bitcoinów, jaką chcemy kupić (mogą to być ułamkowe części waluty).

W kantorze kupno bitcoina również nie jest skomplikowane. Po założeniu konta wystarczy określić, ile bitcoinów chcemy kupić, potem opłacić transakcję, a na koniec podaje się numer rachunku, na którym pojawią się nasze środki. 

Gdzie przechowywać zakupione bitcoiny?

Należy przechowywać je w bezpieczny sposób. Ponadto dostęp do nich powinien być wygodny i szybki. Możemy oczywiście pozostawić naszą kryptowalutę na koncie giełdy, ale wtedy oddajemy kontrolę właścicielom takiej platformy. W przeszłości bywały już przypadki, że giełdy kryptowalut znikały ze środkami klientów lub padały ofiarą kradzieży dokonywanej przez cyberprzestępców. Lepiej zatem polegać na własnym sposobie przechowywania cyfrowej waluty. Najlepsze rozwiązanie to portfel do bitcoinów. Do wyboru są różne rodzaje:

  • desktopowy;
  • przeglądarkowy;
  • mobilny;
  • sprzętowy (podobny z wyglądu do pamięci USB);
  • papierowe (klucze zapisywane na kartce papieru).

Gdzie kupić bitcoin za złotówki?

Obecnie nie ma większego problemu, żeby kupno bitcoina sfinalizować wpłatą w złotówkach. Jest to możliwe, jeśli nawet kurs kryptowaluty podawany jest w amerykańskich dolarach (najczęściej spotykane). Gdy chcemy płacić za bitcoiny złotówkami, najlepiej wtedy wybrać polską giełdę kryptowalut BitBay.

Złotówkami można płacić także w kantorach kryptowalut, które działają w Polsce. Wystarczy zasilić nasze konto polską walutą, a automatycznie zostanie wykonana transakcja. Nie można również zapominać, że w Polsce znajdziemy również bitomaty, w których także można płacić złotówkami. 

Jak zapłacić za zakup bitcoina?

Za bitcoiny można płacić w bardzo różny sposób. Najłatwiej to zrobić oczywiście przelewem bankowym zarówno w złotówkach, jak i w innej walucie (przeważnie dolar lub euro). Nie ma również problemu, żeby zasilać konta na giełdach lub w kantorach kartą płatniczą, gdy mamy uruchomioną opcję płatności internetowych. Niektórzy sprzedawcy akceptują także płatności dokonywane kodem BLIK (np. kantor Bitcoin). 

Co ciekawe, możliwy jest także zakup bitcoinów za gotówkę. Można ją wpłacić w oddziale Poczty Polskiej i zasilić w ten sposób konto na giełdzie BitBay lub udać się do kantoru kryptowalut, który działa stacjonarnie.

Kupno bitcoina a bezpieczeństwo

W przypadku zakupu bitcoinów, podobnie jak przy każdej innej inwestycji, istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem, o które należy odpowiednio zadbać. To oznacza, że powinniśmy korzystać tylko z wiarygodnych źródeł sprzedaży. Lepiej wybrać znaną giełdę kryptowalut lub kantor sprawdzonej firmy niż korzystać z innych, niepewnych miejsc.

Ważne jest również bezpieczne przechowywanie kryptowalut. Nikomu nie wolno udostępniać swoich kluczy prywatnych, którymi dokonuje się autoryzacji transakcji cyfrową walutą. Nie należy wchodzić do kont na giełdach poprzez nadesłane linki, szczególnie e-mail został wysłany z nietypowego adresu. 

Do czego można wykorzystać BTC?

To, co właściwie możemy zrobić z zakupionym bitcoinem, zależy tylko od nas. Wiele osób traktuje kryptowaluty, a szczególnie BTC, jako inwestycję. Wtedy nie należy się spieszyć ich sprzedażą. Można je traktować wręcz jako inwestycję długoterminową i odłożyć na kilka lat. 

Zakupiony bitcoin można także uznać za środek płatniczy. W coraz większej liczbie miejsc (szczególnie w Internecie) można już płacić kryptowalutą za zakupy produktów lub usług. Wtedy portfel bitcoinów staje się zwykłym portfelem, z którego „wyjmuje” się pieniądze.

Bitcoin to bez wątpienia najbardziej znana kryptowaluta i pionier cyfrowej waluty w ogóle. Od niego wszystko się zaczęło. Dziś kurs bitcoina bije kolejne rekordy i dla wielu osób jest po prostu dobrą inwestycją. Nie można jednak zapominać, że bitcoinami można już standardowo płacić w wielu miejscach.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak sprzedać bitcoin

Jak sprzedać bitcoin? Dowiedz się, jak to zrobić łatwo i bezpiecznie. Sprzedaj bitcoin bez stresu!

Następny wpis
jak inwestować w kryptowaluty

Jak inwestować w kryptowaluty? Sprawdź, czy inwestowanie w bitcoiny jest opłacalne!

Powiązane wpisy