Cardano – czym jest, jak działa i dlaczego to innowacyjny blockchain? Poznaj cardano i kryptowalutę ADA!

Cardano od kilku lat często wymienia się obok bitcoina i ethereum. To nowatorskie rozwiązanie, które jest kolejnym etapem rozwoju blockchain. Postanowiliśmy się przyjrzeć temu łańcuchowi bloków. Sprawdź, dlaczego warto poznać cardano i walutę ADA!
cardano

Cardano jest często przedstawiane jako przykład zupełnie innego podejścia do blockchain w porównaniu do innych projektów. Często mówi się nawet o kolejnej generacji blockchain. Wyjaśniamy, czym jest dokładnie cardano, jak działa i co jest w nim rewolucyjnego. Nie zabraknie także informacji o kryptowalucie ADA, która jest związana z siecią cardano. 

Cardano blockchain – czym jest i jak działa?

Początków cardano należy szukać w 2015 roku, chociaż sama technologia została udostępniona dopiero w roku 2017. Przypomina nieco sieć ethereum i również umożliwia tworzenie smart kontraktów. Do tego architektura jest tutaj wielowarstwowa, a przez to charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Platforma cardano ma wiele zaawansowanych funkcji i została przygotowana na podstawie badań naukowych. Jej tworzeniem zajmował się ogromny zespół osób mieszkających w różnych zakątkach globu. Platforma została uruchomiona przez IOHK (Blockchain Development Output Hong Kong). 

Cardano a bitcoin i ethereum

Założeniem cardano było to, aby umożliwić łatwe tworzenie bezpiecznych zdecentralizowanych aplikacji. Wszystko się powiodło i efekty były znakomite. Jednym z założycieli cardano był Charles Hoskinson, który wcześniej współtworzył ethereum. Cardano to blockchain bazujący na Proof of Stake (PoS) – to algorytm o nazwie Ouroboros. To zdecydowanie wydajniejsze rozwiązanie niż technologia używana przez bitcoin, a nawet ethereum.

CSL i CCL, czyli warstwy cardano

Cardano to dwie osobne warstwy. Pierwsza to Cardano Settlement Layer (CSL), która jest rejestrem salda konta. Część druga to Cardano Computation Layer (CCL), gdzie przechowywane są informacje o tym, dlaczego realizowane są dane transakcje. Te warstwy są oddzielone od księgi z informacją o zasobach środków na kontach użytkowników. Z cardano związana jest kryptowaluta ADA, o której dokładniej piszemy w dalszej części artykułu.

Inteligentne kontrakty w Cardano

Cardano było tworzone przede wszystkim z nastawieniem, aby w pełni wykorzystać smart kontrakty. Takie umowy nie wymagają żadnego nadzoru i są wykonywane automatycznie. Użytkownicy mogą wprowadzać własne warunki, których spełnienie jest konieczne do sfinalizowania transakcji. W tej sytuacji nie muszą oni stale śledzić czy kontrolować tych umów. To właśnie inteligentne kontrakty w cardano pozwalają na łatwe tworzenie rozproszonych aplikacji. Cardano chce oferować rozwiązania finansowe, które wcześniej dostępne były na tradycyjnym rynku bankowo-finansowym. Mamy tu więc zupełnie nową odsłonę blockchain.

Cardano – nowe oblicze blockchain 

Cardano często jest nazywane trzecią generacją blockchain (po bitcoinie i ethereum). Nic dziwnego, bo to największy blockchain, który wykorzystuje mechanizm Proof of Stake (PoS). Takie rozwiązanie wymaga zdecydowanie mniej energii i mocy obliczeniowej niż to używane przez blockchain (Proof of Work). Warto dodać, że nawet ethereum zdecydowało o przejściu na PoS, chociaż ten proces zabierze nieco czasu. Cardano i jego blockchain charakteryzuje się dużą stabilnością i bezpieczeństwem, a wszystkie pomysły przed wdrożeniem są skrupulatnie testowane.

Kryptowaluta ADA i gdzie ją kupić?

Z cardano związana jest kryptowaluta ADA. O ile nazwa blockchain pochodzi od szesnastowiecznego lekarza włoskiego Girolamo Cardano, o tyle waluta została nazwana na cześć Ady Lovelace, która była dziewiętnastowieczną matematyczką z Anglii i powszechnie jest także uważana za pierwszą w historii programistkę. Należy dodać, że lovelace to również nazwa jednej milionowej części waluty ADA.

Gdzie kupić kryptowalutę ADA?

Pierwszy blok ADA pojawił się w 2017 roku. Do tej pory wykopano ponad 26 mld jednostek tej kryptowaluty. Maksymalny dostępny pułap to 45 mld jednostek. ADA jest dostępna na bardzo wielu giełdach kryptowalut (np. Binance). Można ją kupić także w wielu kantorach kryptowalut. 

Jaki portfel do cardano (ADA)?

Zakupioną kryptowalutę ADA trzeba gdzieś przechowywać. Oczywiście, nie tyle samą cyfrową walutę (bo ta pozostaje w sieci cardano), ile klucze, które pozwalają tą walutą zarządzać. Jaki portfel będzie zatem odpowiedni do kryptowaluty ADA? 

ADA cardano jest bardzo znana walutą i jedną z najpopularniejszych. W związku z tym nie ma większego problemu ze znalezieniem portfela obsługującego ADA. Można wybierać zarówno wśród portfeli cyfrowych, jak i sprzętowych. Przykładem takiego portfela jest Kriptomat lub Exodus Wallet. Oficjalnym portfelem jest Daedalus (oprogramowanie desktopowe).

ADA coin – do czego używać?

Co jeszcze warto wiedzieć o kryptowalucie Cardano? Coin ADA sprawdza się doskonale do szybkich transakcji. Bierze więc udział w transferze wartości, tak jak to się dzieje z bitcoinem, a także  z innymi kryptowalutami i tradycyjnymi walutami (fiat). Do tego w sieci cardano ADA to nagroda za udział, która jest przekazywana użytkownikom. Co ciekawe, jednostki ADA są używane również przy głosowaniu nad wprowadzaniem różnych zmian i modyfikacji w cardano. Zastosowanie kryptowaluty ADA jest coraz szersze i na pewno nie powiedziano w tym obszarze jeszcze ostatniego słowa.

Kopanie kryptowaluty ADA

Co jeszcze wiąże się z coinem cardano? Kryptowalutę ADA (podobnie jak na przykład bitcoina) trzeba wydobywać. W tym celu używany jest specjalny algorytm kopania pod nazwą Ouroboros. Nowe bloki są tworzone w dwóch cyklach. Pierwszy to tzw. epochs (epoki), który trwa pięć dni, a drugi to slots (szczeliny). Tutaj czas jej trwania wynosi 20 sekund.

Każdy, kto jest posiadaczem kryptowaluty ADA, ma głos w czasie Slot Leaders. W czasie trwania slotu powstaje nowy blok transakcyjny. Po zakończeniu każdej sesji epochs liderzy otrzymują wynagrodzenie finansowanie z prowizji (0,2 ADA). Przy wyborze kolejnych liderów głos decydujący mają posiadacze większej liczby kryptowalut ADA.

Plan rozwoju cardano

Twórcy cardano przygotowali tzw. mapę drogową rozwoju ich platformy, która jest konsekwentnie realizowana. Mapa została podzielona na fazy i wygląda następująco:

  • Byron – faza I, czyli wejście cardano na rynek;
  • Shelley – faza II, czyli działania w kierunku decentralizacji, w której to społeczność będzie zarządzała węzłami;
  • Gougen – faza III, czyli uruchomienie inteligentnych kontraktów w sieci;
  • Basho – faza IV, czyli wprowadzenie łańcuchów bocznych (lepsza skalowalność);
  • Voltaire – faza V, gdy ADA staje się w pełni zdecentralizowana.

Cardano to rozwiązanie, które weszło na kolejny poziom rozwoju blockchain. To trzecia generacja łańcucha bloków, która jest tak samo bezpieczna, jak poprzednie, a zużywa mniej energii. Czy to właśnie rozwiązania cardano staną się przyszłością blockchain? Warto śledzić je dalej, ponieważ perspektywy cardano są bardzo ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
binance

Binance – największa giełda kryptowalut na świecie. Jak i czym tam handlować? Lista kryptowalut i par walutowych

Następny wpis
polkadot

Polkadot – czym jest, na czym polega jej nowatorstwo? Do czego służy polkadot i token DOT? Jaka jest cena polkadot?

Powiązane wpisy