Portfel bitcoin – sposób na przechowywanie kryptowaluty

Portfel bitcoin – czym jest, jak działa i kiedy go potrzebujesz? Jak założyć portfel bitcoin i jaki rodzaj portfela wybrać?
portfel bitcoin

Właśnie od bitcoina wszystko się zaczęło. To była pierwsza w historii kryptowaluta. Do dziś cieszy się największą popularnością. Aby ją przechowywać, potrzebny jest portfel bitcoin – bezpieczny i łatwy w użyciu. Sprawdź, jak założyć portfel bitcoin i jak działa!

Pierwsze bitcoiny pojawiły się w 2009 roku. Do dziś nie wiadomo dokładnie, kto stał za tym pomysłem. To była osoba lub grupa osób, które podpisywały się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dziś bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta. Codziennie tą cyfrową walutą wykonywane są olbrzymie ilości transakcji. Do jej przechowywania potrzebny jest jednak portfel bitcoin.

Portfel bitcoin – czym jest?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest bitcoin portfel. Cyfrowa waluta ma to do siebie, że fizycznie nie istnieje. Nie można jej w sposób materialny wypłacić z bankomatu i schować w kieszeni lub włożyć do tradycyjnego portfela. Sposób przechowywania bitcoinów, a potem także innych kryptowalut, stał się więc od razu ważnym problemem do rozwiązania.

Z tego problemu zrodziła się idea portfela bitcoin (potem także dla innych walut cyfrowych). Nie jest to żaden materialny portfel, który można wziąć do ręki (poza portfelem sprzętowym lub papierowym). Bitcoin portfel ma najczęściej postać cyfrową. To specjalna aplikacja, która pozwala przechowywać i swobodnie zarządzać posiadanymi bitcoinami oraz wykonywać za ich pomocą różne operacje (np. płatności). Portfel bitcoin można porównać do konta bankowego, na którym znajdują się tradycyjne pieniądze, ale jako zapisy sald, mają formę wirtualną.

Jak działa bitcoin portfel?

Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, w portfelu cyfrowym nie znajdziemy żadnych bitcoinów. Taki portfel umożliwia pośrednictwo między osobą, która ma jakieś bitcoiny a łańcuchami blockchain. W bitcoin portfelu zapisane są jedynie informacje o posiadanej walucie, a także wskazują, w jakim łańcuchu bloków ta kryptowaluta została zlokalizowana.

Każdy portfel bitcoin składa się z następujących elementów:

  • adres łańcucha bloków, na który można dokonywać transferu bitcoinów;
  • klucz prywatny – to rodzaj hasła, podpisu, który służy do autoryzacji wszystkich operacji dokonywanych na posiadanych bitcoinach. Taki klucz jest losowo generowany i składa się z liter oraz liczb;
  • klucz publiczny – powstaje na podstawie klucza prywatnego i również składa się z liter oraz liczb. Jest rodzajem numeru konta i można go udostępniać innym osobom. Taki klucz umożliwia weryfikację zasobów w bitcoinach.

Jak założyć portfel bitcoin?

Założenie bitcoin portfela nie jest szczególnie skomplikowane. Można to zrobić szybko i bez większych problemów. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki rodzaj portfela chcemy założyć, ponieważ do wyboru mamy różne ich typy, o czym dokładniej piszemy w dalszej części artykułu. Na przykład w przypadku portfeli przeglądarkowych wystarczy podać adres e-mail oraz ustawić hasło. W takiej opcji zwykle platformy mają zakładki Utwórz portfel lub Zarejestruj się. Bez względu na to, jaki portfel jest używany, istotne są kwestie bezpieczeństwa, o czym również piszemy w dalszej części artykułu. Należy pamiętać, że bez względu na to, jaki portfel wybierzemy, zawsze będziemy używali klucz publicznego i prywatnego.

Bitcoin portfel – rodzaje

Do wyboru mamy bardzo różne portfele bitcoina. To oznacza, że można wybrać rozwiązanie, jakie jest dla nas najlepsze i najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ogólnie dzielimy portfele bitcoin na:

  • portfele zimne (sprzętowe, papierowe) – bardzo bezpieczne, można w nich umieszczać ogromne ilości danych, ale za to można również je łatwo stracić (np. kradzież, zniszczenie);
  • portfele gorące (mobilne, przeglądarkowe, na komputerze) – niezwykle wygodne, ale za to mniej bezpieczne z powodu konieczności łączenia się przez internet. Kod źródłowy niektórych portfeli gorących jest udostępniany, co z jednej strony pomaga znaleźć błędy, a z drugiej – zwiększa ryzyko ataków hakerskich.

Przejdźmy teraz do dokładniejszego omówienia poszczególnych typów bitcoin portfeli.

Desktopowy bitcoin portfel

Portfele bitcoin desktopowe instaluje się na naszym komputerze w formie aplikacji. Nie ma znaczenia, jakiego systemu operacyjnego używamy, ponieważ takie portfele bez problemu działają na każdej platformie. Takie portfele wymagają stałego dostępu do internetu, co z kolei oznacza, iż trzeba podjąć adekwatne działania, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa kluczowi prywatnemu. Najlepiej wtedy zaszyfrować całą partycję dysku, na której został zainstalowany portfel bitcoin. 

Do wyboru są tak naprawdę dwa rodzaje portfeli desktopowych:

  • aplikacje full – pełne wersje, które wymagają pobrania całego bloku blockchain. Takie aplikacje zajmują ogromną ilość miejsca (nawet kilkaset gigabajtów), synchronizują się co pewien czas i zabierają większość zasobów komputera;
  • aplikacje lite (lekkie) – tym razem blok jest przechowywany na serwerze zewnętrznym, co sprawia, że nie zabiera miejsca na dysku twardym komputera. Do tego takie aplikacje są dość szybkie.

Portfel bitcoin desktopowy to np. Exodus, Wasabi, Jaxx, Electrum.

Przeglądarkowy bitcoin portfel

Bitcoiny możemy także przechowywać na różnych platformach online i wtedy mówimy o portfelach przeglądarkowych. Należą one to gorących portfeli. Bez wątpienia portfele przeglądarkowe są bardzo wygodne, ale trzeba uważać, gdzie trzyma się swoje cyfrowe pieniądze. To podobna sytuacji do banków: lepiej wybierać te znane i renomowane.

Aby skorzystać z bitcoin portfela przeglądarkowego, wystarczy mieć dostęp do internetu. Logujemy się do portfela i już możemy wykonywać operacje finansowe na bitcoinach, jakie chcemy. Ta wygoda ma jednak swoją cenę. Nasz portfel jest tak naprawdę „w rękach” trzeciej strony, czyli operatora danej platformy i to on przechowuje nasz klucz prywatny. Dlatego właśnie należy szukać wiarygodnych portfeli przeglądarkowych.

Przykładem portfela przeglądarkowego jest Blochchain.com.

Portfel bitcoin na giełdzie

Wiele osób korzysta z giełd kryptowalut, kupując i sprzedając tam bitcoiny. Cyfrową walutę można zatem także przechowywać na giełdach. Takie konto na giełdzie również można nazwać portfelem, ponieważ pozwala dokonywać tych samych operacji, co każdy inny bitcoin portfel. Różnica jest tylko taka, że nie trzeba niczego instalować dodatkowo, nie trzeba zakładać nowych kont do obsługi naszej cyfrowej waluty. Wystarczy to konto, którego używamy do handlowania Bitcoinami na giełdzie.

Należy jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa, żeby nie stracić naszych cyfrowych aktywów. Giełdy na ogół proponują różnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia przy logowaniu na konto jak np. weryfikacja dwustopniowa z kodem SMS, potwierdzenie logowania z nowego adresu IP itp. Należy również wiedzieć, że w przypadku upadku giełdy, my także tracimy nasze bitcoiny. Taki portfel jest zatem obarczony dużym ryzykiem.

Przykładem może być tak naprawdę każda giełda kryptowalut, np. BitBay, Binance, Kriptomat. 

Mobilny portfel bitcoin

Do gorących portfeli należą także portfele mobilne, a więc na smartfony i tablety. Takie portfele dostępne są bez problemu zarówno na system Android, jak i na iOS. To aplikacje przeznaczone na telefon, które można mieć zawsze pod ręką. Idealne rozwiązanie, gdy często realizujemy transakcje za pomocą bitcoinów. W przypadku portfeli mobilnych jest to wyjątkowo łatwe i szybki – wystarczy zeskanować kod QR. Mamy pełną kontrolę nad środkami trzymanymi w takim portfelu w przeciwieństwie do opisywanego wcześniej portfela na giełdzie kryptowalut. Do tego mobilne portfele często obsługują także tradycyjne waluty (FIAT).

Najpopularniejsze portfele bitcoiny na smartfony to:

  • Bitcoin Wallet;
  • Xapo;
  • MyCelium;
  • Edge.

Sprzętowy portfel bitcoin

Za jedne z najlepszych uważane są portfele sprzętowe (zimne). Maja one postać zewnętrznego urządzenia (często przypominają pendrive’a), które należy podłączyć do komputera lub innego sprzętu odczytującego dane przez USB. Możemy używać portfela sprzętowego wszędzie tam, gdzie da się go podłączyć. Nie trzeba się nawet martwić, że obcy komputer może być pełen wirusów. W przypadku portfeli sprzętowych nie ma to znaczenia.

Wszystkie informacje znajdują się wewnątrz portfela sprzętowego i właśnie tam podpisywane są transakcje. Wszystko dzieje się zatem w zamkniętym środowisku, do którego nie ma dostępu nikt niepowołany. Do klucza prywatnego ma dostęp jedynie właściciel takiego urządzenia. Wszystkie operacje mogą być potwierdzane dodatkowym kodem PIN. Portfele sprzętowe to wysoko wyspecjalizowane urządzenia. Ich dużą zaletą jest także to, że działają bez konieczności łączenia się z internetem i do tego nie są skomplikowane w obsłudze. Niestety, portfele sprzętowe nie są darmowe, a niektóre z nich mogą kosztować naprawdę dużo.

Przykładem bitcoin portfeli sprzętowych są Ledger NANO X, Trezor One, BitBox.

Papierowy portfel bitcoin

Do tej samej kategorii portfeli bitcoin, co sprzętowe, należą również papierowe portfele. Można je wykonać szybko i samemu, a do tego uważane są za bardzo bezpieczne. Na czym polega taki papierowy portfel bitcoin? Chodzi po prostu o zapisaniu na kartce papieru klucza prywatnego. Wbrew pozorom taka papierowa wersja portfela jest bardzo bezpieczna. Owszem, kartka może zostać zniszczona, zgubiona. Warto zatem wykonać kilka kopii takiego portfela i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Nie jest on jednak wygodny w używaniu, bo klucz trzeba ręcznie przepisywać.

Jak założyć portfel bitcoin w formie papierowej. Z pomocą przychodzi oprogramowanie. Musimy postępować według następujących kroków:  

  • pobrać specjalny skrypt, który generuje portfel papierowy z GitHub;
  • wypakować skrypt na komputerze;
  • odłączyć komputer od internetu dla bezpieczeństwa;
  • po uruchomieniu skryptu trzeba poruszać myszką do osiągnięcia wartości 100%;
  • wybiera się opcję papierowego portfelu;
  • generowana jest para kluczy, którą można przepisać, a nawet wydrukować.

Bitcoin portfel – jak używać?

Szczegółowe korzystanie z portfela bitcoin zależy znowu od tego, z jakim rodzajem portfela mamy do czynienia. Gdy np. to portfel dostępny za pomocą przeglądarki, wystarczy zalogować się do portfelu. Potem trzeba wybrać opcję Wyślij lub Wysyłanie. Gdy chcemy zrobić przelew lub zapłacić bitcoinem, musimy podać klucz publiczny odbiorcy. Potem określamy liczbę bitcoinów do wysłania. Trzeba dokładnie sprawdzić wszystko, co wpisujemy, ponieważ takiej transakcji nie będzie można wycofać czy anulować. Na koniec zatwierdzamy operację. Gdy natomiast chcemy odebrać przesyłane nam bitcoiny, wtedy klikamy opcję Żądanie. Potem kopiuje się adres naszego portfela i wysyła go osobie, która ma wpłacić bitcoiny. Używanie portfela bitcoin nie jest zatem wcale skomplikowane.

Portfel bitcoin a bezpieczeństwo

Kluczową kwestią w przypadku portfeli bitcoin jest oczywiście bezpieczeństwo. Nie można ukrywać, że zdarzają się kradzieże bitcoinów z portfeli. Jednak najczęściej to wina samych właścicieli tych portfeli. Wielu z nich nie sprawdza dokładnie, jakie portfele wybiera. Mogą być wśród nich zatem także portfele fałszywe przygotowane specjalne do kradzieży. Do tego może dojść do kradzieży klucza prywatnego. Ten ostatni trzeba szczególnie chronić. Najlepiej tworzyć go bez połączenia z internetem, tworzyć kopie zapasowe w bezpiecznym miejscu, szyfrować portfele.

Portfel bitcoin jest niezbędny, gdy chcemy przechowywać tę kryptowalutę w wygodny sposób i łatwo wykonywać różne transakcje. Jednak przy wyborze portfela kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo i to pod jego kątem warto analizować przydatność różnych typów portfeli bitcoin.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Współzałożyciel Apple o Bitcoinie: Jest cenniejszy od złota

Następny wpis
token

Token – czym jest, jak działa i jak można go używać? Token a kryptowaluty

Powiązane wpisy