Rekordowy kurs kryptowaluty, czyli ATH. Giełda to dobre miejsce, aby sprawdzić All-Time High dla ulubionej monety!

Kurs kryptowalut osiąga zarówno najniższy, jak i najwyższy poziom w okresie, w którym jest notowany. Pierwsze położenie to w skrócie ATL, a drugie ATH. Giełda to dobre miejsce, żeby obserwować te zmiany. Przeczytaj nasz tekst o najwyższym kursie, czyli ATH.
ath

Określenie All-Time High, czyli w skrócie ATH, oznacza najwyższą wycenę, jaką dany zasób otrzymał na platformie handlowej w parze z innym środkiem wymiany. W sytuacji, gdy udostępniona na giełdzie kryptowaluta osiągnie początkowy kurs w wysokości 1 złotego, a później jej wycena wzrośnie do nienotowanego wcześniej poziomu np. 10 złotych, to ta ostatnia wielkość będzie jej ATH. 

Giełda kryptowalut skrupulatnie odnotowuje wszystkie najwyższe poziomy notowanych aktywów. Każda platforma tego typu rejestruje własny najwyższy poziom wyceny dla wszystkich listowanych zasobów w parach z innymi monetami.

Dlaczego każde ATH kryptowalut znacznie przewyższa poprzednie?

Bitcoin zaliczył kilka spektakularnych ATH od początku giełdowych notowań. Pierwszą wartą odnotowania wielkością All-Time High bitcoina było przekroczenie pod koniec października 2013 roku ceny 200 dolarów za 1 BTC. Bardzo szybko, bo już na początku grudnia tego samego roku, cena za 1 BTC osiągnęła poziom 1150 dolarów, czyli najwyższy aż do marca 2017 roku.

ATH – giełda kryptowalut w 2017 roku

To wtedy rozpoczęła się hossa na rynku kryptowalut, która zakończyła się spektakularnym wzrostem wszystkich monet na czele z BTC. ATH największej kryptowaluty osiągnęło wtedy (grudzień 2017) pułap około 20 tys. dolarów. Trudno podać jednoznaczną wartość dla tego wskaźnika. Jak już wspomnieliśmy, każda z giełd kryptowalut ma własne notowania kursu i rejestruje indywidualnie najwyższe ceny z danego okresu.

BTC – ATH z kwietnia 2021 

Najnowszym All-Time High bitcoina jest oczywiście ostatni wzrost z kwietnia 2021 roku. Ile osiągnęło BTC? ATH tej kryptowaluty to ponad 63 tys. dolarów. Jak możesz zauważyć, jest to kolejny najwyższy kurs, który wielokrotnie przekracza poprzednie rekordowe wskazanie.

ATH – giełda reaguje na popularność kryptowalut

Trudno z całą pewnością stwierdzić co jest przyczyną tak dużych różnic między kolejnymi najwyższymi wzrostami. Można tu wskazać na rosnącą popularność kryptowalut jako alternatywnego środka płatności oraz akceptację cyfrowych monet przez coraz większą liczbę instytucji i dużych, prywatnych korporacji.

Kryptowalutowe ATH – giełda oblicza ten wskaźnik dla kupna i sprzedaży

Wysokość All-Time High to zakładana maksymalna cena sprzedaży danego składnika aktywów w określonym czasie oraz kwota, jaką kupujący byłby skory za ten zasób zapłacić. Należy brać też pod uwagę podzielny charakter większości cyfrowych monet, ponieważ wyliczone przez giełdy ATH mogło wynikać z wymiany części monety.

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której użytkownik giełdy kupuje 0,1 bitcoina za 10 tys. dolarów, po czym następuje spadek kursu. Proporcjonalnie oznaczałoby to odnotowany najwyższy poziom wyceny dla 1 bitcoina w wysokości 100 tys. dolarów, przy realnej wymianie jednej dziesiątej części BTC.

ATH kryptowaluty dla kapitalizacji rynkowej

Terminu „All-Time High” można używać także do określania szczytu kapitalizacji rynkowej kryptowalut. W styczniu 2018 roku, czyli niedługo po osiągnięciu ówczesnego najwyższego poziomu wyceny BTC, ATH kapitalizacji rynkowej wszystkich cyfrowych monet wspięło się na wysokość ponad 661 mld dolarów.

Wskaźnik All-Time High – rekordowe poziomy kursu altcoinów

Poniżej omówimy krótko kilka przykładów rekordowych wycen dla monet alternatywnych względem BTC. Warto podać ich ATH. Giełda to przecież nie tylko bitcoin. Napiszemy także o:

Platforma ethereum – ATH monety ETH wynika z jej zalet?

Drugą po bitcoinie kryptowalutą pod względem popularności i ceny giełdowej jest ether (ETH), czyli moneta platformy ethereum. ATH tego altcoina (podobnie jak innych monet) wystąpiło ostatnio w maju 2021 roku. Rekordowe dla etheru ATH giełdy zarejestrowały wtedy na poziomie przekraczającym 4100 dolarów za jednostkę.

Widać wyraźnie związek między wysokim kursem ETH a jej praktycznymi zaletami, widokami na przyszłość, a także niepotwierdzonymi plotkami krążącymi w sieci. Niektóre z nich wymieniamy poniżej:

  • ethereum to najpopularniejsza platforma zdecentralizowanych aplikacji i smart kontraktów;
  • projekt jest w trakcie przejścia do fazy 2.0, czyli przyjęcia algorytmu PoS jako jedynego trybu utrzymania sieci;
  • firma VanEck złożyła do amerykańskiej komisji SEC wniosek o stworzenie funduszu ETF dla ethereum;
  • co pewien czas ukazują się niepotwierdzone informacje, że najwięksi inwestorzy kryptowalut zamierzają lokować znaczne środki w ETH, a nie w BTC.

Moneta dogecoin. ATH kryptowaluty to efekt tweetów amerykańskiego celebryty?

Na początku tego roku amerykański miliarder Elon Musk zaczął tweetować o dogecoinie (DOGE). Obwieszczenia na profilu obserwowanego przez dziesiątki milionów użytkowników Muska nie mogły pozostać bez echa. Kryptowaluta zaliczyła szybki wzrost kursu o ponad 900 procent.

Dogecoin ATH osiągnął na początku maja 2021, a wyniosło ono około 0,7 dolara za 1 DOGE. Czy tak wątpliwa podstawa, jak szum generowany przez sławnego krezusa może zapewnić kryptowalucie następne ATH? Giełda, jak już wiemy, często reaguje w nieracjonalny sposób, więc można mieć pewność, że tak.

Litecoin – ATH z ostatnich wzrostów niewiele przekroczyło to z 2017 roku

Bliźniacza z BTC kryptowaluta litecoin (LTC) swoje rekordy miała podczas wzrostów 2017-2018. Cena 1 LTC sięgnęła wówczas 360 dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że była to bardzo wysoka wycena litecoin, ATH tej kryptowaluty sprzed 3 lat wydawało się nie do przebicia. Było tak aż do maja tego roku, kiedy rekord dla kursu LTC osiągnął 380 dolarów za jednostkę. Co ciekawe, LTC jest tu wyjątkiem na tle innych monet, ponieważ jego nowy najwyższy kurs niewiele przekroczył ten z poprzednich wzrostów.

System płatności ripple i jego moneta XRP. All-Time High projekt zanotował w styczniu 2018

Jeszcze bardziej wyjątkowo od litecoina wygląda na tle innych walut moneta XRP. All-Time High kurs kryptowaluty osiągnął na początku 2018 roku i do dziś jest to niepobity rezultat. Wycena monety w tamtym czasie wyniosła niecałe 3,4 dolara za jednostkę, podczas gdy w czasie kwietniowych wzrostów tego roku ripple wyceniano najwyżej na 1,9 dolara. XRP jednak prawdopodobnie sprawi nam jeszcze niespodziankę, jeżeli chodzi o rekordy notowań, ponieważ jest to kryptowaluta z bardzo dużym potencjałem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w tym krótkim materiale udało nam się przybliżyć zjawisko, jakim jest najwyższy poziom wyceny kryptowalut w danym czasie, czyli ATH. Giełda i handel kryptowalutami wymagają obserwacji pewnych stałych zachowań kursu, aby można było czerpać z nich zyski. Warto więc sprawdzać rekordowe poziomy cen danej waluty.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
polska kryptowaluta

Polcoin to pierwsza polska kryptowaluta. Czy projekt znów zaistnieje na polskiej scenie cyfrowych monet?

Następny wpis
nft

Method Man wkracza w świat NFT. Raper wprowadza na rynek komiks

Powiązane wpisy