Zapewne wiele osób nie uwierzyłoby, gdyby ktoś im powiedział, że jeden niewinny żart może obrócić się w cyfrowy pieniądz, za pomocą którego można kupować i sprzedawać różne dobra materialne i niematerialne. Tymczasem taki właśnie przypadek dotyczy waluty dogecoin. Coś, co właśnie miało być początkowo żartem, zaczęło pełnoprawnie konkurować z innymi kryptowalutami.
Czym jest dogecoin?
Większość twórców kryptowalut propaguje i reklamuje je jako bardzo poważne, wręcz przełomowe projekty. Z dogecoinem było zupełnie inaczej. Od początku zaistniał w świadomości wszystkich jako projekt żartobliwy, jako waluta nie do końca poważna. Czym jednak jest tak naprawdę DOGE? To waluta peer-to-peer, która korzysta ze zmodyfikowanego protokołu bitcoin. O takich walutach, jak DOGE, mawia się, że są inflacyjne, ponieważ ich liczba nieustannie się zwiększa i nie ma górnego pułapu. Każdy dogecoin dzieli się na 100 mln miejsc po przecinku, natomiast bloki wydobywane są niemal błyskawicznie – każdemu zajmuje to niecałą minutę.
Jak powstał DOGE?
Gdy na rynku pojawił się dogecoin, bitcoin już od lat święcił triumfy, a popularność kryptowalut gwałtownie rosła. Dziś DOGE dołączył do czołówki innych cyfrowych walut, a logo dogecoin (mem DOGE wykorzystując wizerunek psa Shiba Inu) jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych.
Wszystko zaczęło się w grudniu 2013 roku, gdy inżynierowie oprogramowania Jackson Palmer (pracował w Adobe) i Billy Markus (pracował w IBM) wypuścili nową kryptowalutę. Dowcip polegał na tym, że był to hard fork luckycoina (już nie istnieje), który z kolei był forkiem litecoina (LTC). Dogecoin był zatem propagowany jako fork forka i od razu zyskał miano żartobliwej monety.
Do dziś za DOGE nie stoi żadna firma, żadna instytucja, a na dużą popularność tej waluty wpływ mają przede wszystkim jej entuzjaści. Tych natomiast nie brakuje na świecie. Doszło nawet do tego, że początkowy limit 100 mld monet dla DOGE został szybko zniesiony i dziś dogecoin może być „produkowany” bez ograniczeń – co roku generowanych jest ok. 5 mld nowych DOGE.
Dogecoin – informacje techniczne
Sieć DOGE od początku swojego istnienia bazuje na algorytmie Scrypt konsensusu Proof of Work (używany do potwierdzania transakcji i tworzenia łańcucha nowych bloków). Sam dogecoin opiera się na kodzie źródłowym luckycoina, gdzie charakterystyczna była losowa nagroda za wykopany blok. Z czasem jednak ustalono stałą nagrodę w wysokości 10 tys. DOGE. Waluta ta jest kopana za pomocą układów ASIC. Dogecoin umożliwia naprawdę szybkie płatności, bo tu czas potwierdzenia bloku jest mniejszy niż jedna minuta (dla porównania w przypadku bitcoina to ok. 10 min).
Co można zrobić dogecoinem?
Dogecoin działa podobnie jak bitcoin, chociaż są oczywiście różnice (chociażby brak limitu wydobycia w przypadku DOGE). Do czego można użyć dogecoin? Oto kilka przykładów:
- dokonywanie drobnych płatności;
- dawanie napiwków w internecie (tipping);
- inwestowanie (zarabianie na różnicach kursowych);
- dokonywanie zakupów;
- crowdfunding.
Do tego warto dodać, że na różnych portalach kwitnie również handel gadżetami (monety kolekcjonerskie, przywieszki, breloki itd.) i maskotkami związanymi z walutą dogecoin. Już to sprawia, że posiadacze DOGE tworzą dziś prawdziwą społeczność, o czym jeszcze napiszemy w dalszej części artykułu.
Jakie portfele wspierają DOGE?
Do przechowywania dogecoinów najlepiej używać sprawdzonych i znanych portfeli cyfrowych. Dla DOGE idealnie nadaje się:
- MultiDoge – dostępny na komputer PC działający pod takim systemem operacyjnym jak Windows, Linux, MacOS;
- Dogecoin Core – także na komputery PC, ale bardziej rozbudowany portfel, który przechowują całą historię transakcji dogecoinami;
- Jaxx – portfel mobilny dostępny zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS;
- Coinomi – portfel na urządzenia mobilne;
- Dogecoin Wallet – na różne platformy mobilne;
- Coinbase Wallet – znowu mobilny portfel.
Do tego dochodzą także portfele sprzętowe jak Trezor, Ledger lub KeepKey.
Gdzie można handlować dogecoinem?
DOGE to dziś dość popularna waluta cyfrowa i bez problemu jest dostępna na wielu giełdach kryptowalut. Oto kilka przykładów takich giełd:
- Binance – działająca od 2017 roku giełda założona na Kajmanach. Obecnie to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie;
- Bittrex – jedna z najpopularniejszych giełd z siedzibą w Stanach Zjednoczonych;
- HitBTC – tym razem europejska giełda, która działa od 2013 roku. Bardzo szybka i niezwykle wydajna platforma tradingowa;
- Gate.io – jedna z najbardziej znanych giełd na świecie działająca od 2013 roku;
- Kriptomat – w porównaniu do innych dość młoda giełda, bo funkcjonuje dopiero od 2018 roku, a jej twórcami są Słoweńcy.
Na takich giełdach kryptowalut można zarówno kupować, jak i sprzedawać dogecoiny.
Czym różni się dogecoin od bitcoina?
Bitcoin to bez wątpienia najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Właśnie od niej rozpoczął się rozwój walut cyfrowych i dzięki bitcoinom pojawiły się także kolejne kryptowaluty. Jak zatem wygląda dogecoin na tle bitcoina? Oczywiście popularnością nie dorównuje temu ostatniemu. Więcej jest jednak różnic między DOGE a bitcoinem niż tylko skala popularności. Przede wszystkim dogecoin nie jest spętany żadnymi limitami. Powstanie go tyle, ile będzie potrzeba, gdy tymczasem bitcoin jest ograniczony do 21 mln sztuk. W DOGE szybciej są przetwarzane bloki i to dziesięć razy szybciej niż w sieci bitcoinów.
Inicjatywy społeczne a DOGE
Dogecoin zawdzięcza swoją dużą popularność prężnie działającej społeczności skupionej wokół tej cyfrowej waluty. Z DOGE związane są nieodłącznie różne inicjatywy społeczne, o czym warto wspomnieć, bo nie jest to wcale regułą w przypadku kryptowalut. Społeczność DOGE jest bardzo znana z charytatywnych działań i projektów.
Na początku funkcjonowały wzajemne dotacje na Reddit, gdzie użytkownicy wspierali różne osoby darowiznami w postaci dogecoinów. Potem przyszedł czas na większe działania. Warto tu wspomnieć m.in. zbiórkę charytatywną dla drużyny jamajskich bobsleistów w 2014 roku (zebrano 30 tys. dolarów w dogecoinach), zbiórkę na wiercenie studni w Kenii (kolejne 30 tys. dolarów) czy sponsorowanie kierowcy wyścigowego (50 tys. dolarów w DOGE).
Czy DOGE zamiesza na rynku kryptowalut?
Jaka jest przyszłość dogecoinów? Przede wszystkim ta waluta intryguje i budzi ciekawość. Wystarczyło, że Elon Musk napisał na Twitterze, że to może być jego ulubiona waluta, żeby jej kurs gwałtownie wzrósł. Dogecoin jest przykładem tego, że nie tylko duże waluty, jak bitcoin, mogą stać się źródłem zainteresowania inwestorów i po prostu użytkowników cyfrowej waluty.
DOGE to przykład projektu, który zaskoczył samych twórców. Niewinny żart zmienił się w poważne przedsięwzięcie, które ma coraz większą społeczność i staje się ważną walutą w cyfrowym portfelu.