Portfel kryptowalut – czym jest i jak go założyć?

Do przechowywania kryptowalut najlepszy jest specjalny portfel. Nie jest to oczywiście rozwiązanie w tradycyjnej formie, dlatego nazywa się je portfelem kryptowalut. Czy to jednak w pełni bezpieczna opcja?
portfel kryptowalut

Jeszcze kilka lat temu jedyną dostępną kryptowalutą był tylko bitcoin, a obecnie ten wybór znacząco się poszerzył. Zakup kryptowaluty to jednak tylko pierwszy krok. Należy zadbać możliwość jej bezpiecznego i wygodnego przechowywania. Co więcej, przechowywanie bitcoinów czy innych kryptowalut powinno umożliwiać również łatwe realizowanie transakcji za ich pomocą. Z pomocą przychodzą tutaj portfele kryptowalut.

Czym jest portfel kryptowalut?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest portfel kryptowalut. Specyfika cyfrowej waluty polega na tym, że nie można jej fizycznie wziąć do ręki ani schować do kieszeni. Nie włożymy jej również do tradycyjnego portfela. Miejsce do jej przechowywania działa nieco inaczej. Taki portfel ma często postać cyfrową (wyjątkiem jest wersja sprzętowa i papierowa). Mamy tu tak naprawdę do czynienia ze specjalną aplikacją, która pozwala zarządzać posiadanymi kryptowalutami. Należy jednak uściślić, że nikt nie wkłada ich do cyfrowego portfela dosłownie. Znajdziemy w nim jedynie dane liczbowe zapisane w łańcuchu bloków i klucz prywatny pozwalający wykonywać operacje na cyfrowej walucie. Z kolei kryptowaluty znajdują się w swoich sieciach (blockchainach).

Portfel kryptowalut – zabezpieczenie

Zatrzymajmy się na chwilę na kluczu prywatnym. To ciąg znaków, dzięki któremu mamy dostęp do naszej kryptowaluty. Klucz prywatny pozwala wykonywać różne operacje na cyfrowej walucie (np. dokonywać płatności, przelewów) i nie należy go nikomu podawać. Gdy go utracimy, przepadnie także kryptowaluta. W przypadku tradycyjnego konta w banku nie ma problemu, gdy zapomnimy hasła lub numeru rachunku, ale przy portfelu cyfrowym pojawi się problem. Z tego powodu wprowadza się specjalne zabezpieczenia. Stosowany jest tzw. seed – mechanizm (od 12 do 24 wyrazów) pozwalający odzyskać dostęp do portfela kryptowalut. Nie trzeba się martwić, że np. komputer uległ uszkodzeniu wraz z naszymi zasobami. 

Czy istnieje jeden portfel do wszystkich kryptowalut?

Czy w jednym portfelu można przechowywać wszystkie kryptowaluty? Byłoby to bardzo wygodne i funkcjonalne, jednak taka opcja nie jest możliwa. Wynika to z uwarunkowań technicznych. Każda kryptowaluta działa nieco inaczej i funkcjonuje w swoim własnym systemie (łańcuchu).

Nie oznacza to jednak, że nie ma portfeli, które są w stanie przechowywać kilka różnych cyfrowych walut. Należy zatem sprawdzać, jakie można przechowywać w danym portfelu lub używać takich, które są dedykowane poszczególnym kryptowalutom. Oczywiście operowanie wieloma portfelami nie jest wygodne, ale trzeba się pogodzić z pewnymi ograniczeniami technicznymi.

Portfele kryptowalut – rodzaje

Wiemy już, że istnieją portfele dedykowane różnym kryptowalutom. To jednak nie jedyny podział, jaki można zastosować w stosunku do tego typu rozwiązania. Inny podstawowy podział to rozróżnienie na portfele zimne (cold wallet) i portfele gorące (hot wallet). Te pierwsze funkcjonują offline i nie muszą być podłączone do Internetu, co zwiększa bezpieczeństwo. Można tu wskazać na portfele sprzętowe i papierowe. Gorące portfele działają online, a więc są bardziej podatne na cyberataki. Do tej grupy zaliczamy portfele mobilne, przeglądarkowe i desktopowe. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej ich poszczególnym rodzajom.

Portfel na komputerze

Bardzo popularne są portfele użytkowane na komputerach, inaczej desktopowe. To aplikacje instalowane na laptopach lub komputerach stacjonarnych, które działają na wszystkich systemach operacyjnych. Jedynym mankamentem jest fakt, że portfel desktopowy wymaga dostępu do sieci. Działalność online to oczywiście większe zagrożenie, dlatego konieczna jest w tym wypadku wzmożona ostrożność. Wiele osób decyduje się na przykład na zaszyfrowanie partycji, na której znajduje się cyfrowy portfel. 

Warto podkreślić, że portfele działające na komputerach mogą być użytkowane w dwóch wersjach. Pierwsza opcja to zainstalowanie pełnej wersji aplikacji, która pobiera cały blok blockchain, co zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku. Druga możliwość to zdecydowanie się na aplikację w wersji lite, gdzie blok blockchain nie jest ściągany na lokalny dysk.

Przygotuj swój komputer i zrób najpierw formatowanie. Dowiedz się, jak to zrobić. Wejdź na stronę: https://pcpro.pl/jak-sformatowac-dysk-zewnetrzny

Mobilny portfel kryptowalutowy

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest mobilny portfel do kryptowalut. Można mieć go zawsze pod ręką, bo znajduje się w naszym telefonie. Zarówno logowanie do takiego portfela, jak i wykonywanie operacji na kryptowalutach jest łatwe i szybkie, ponieważ wystarczy wpisać odpowiedni kod PIN. Mobilne portfele działają zarówno na platformie Android, jak i iOS. Kiedy takie rozwiązanie się przydaje? Przede wszystkim wtedy, gdy często dokonujemy transakcji kryptowalutami. Dotyczy to zarówno realizowania płatności, jak i tradingu (traktowanie kryptowalut jako inwestycji). Warto dodać, że niektóre portfele mobilne obsługują również tradycyjne waluty.

Portfel przeglądarkowy

Jeszcze innym rodzajem są portfele przeglądarkowe. Używa się ich właśnie przez przeglądarkę internetową, a dane są przechowywane na określonych platformach działających online. Oddajemy swoje aktywa w obce ręce, dlatego warto dokładnie sprawdzić, kto się kryje za danym portfelem kryptowalut. Trzeba jednak podkreślić, że są to niezwykle wygodne aplikacji. Mamy dostęp do portfela bez względu na to, gdzie się w danym momencie znajdujemy. Wystarczy tylko dostęp do sieci. Nieustanne połączenie z Internetem naraża jednak taki portfel na cyberataki, a to może skończyć się również utratą klucza prywatnego.

Sprzętowy portfel kryptowalut

Kolejna grupa to sprzętowe portfele kryptowalut. Tym razem nie jest to już tylko aplikacja, a całe urządzenie, które przypomina pamięć USB. Taki sprzętowy portfel jest podłączany do komputera, a najlepsze jest to, że można go używać bez problemu nawet na zawirusowanym sprzęcie. W przypadku portfela sprzętowego wszystkie dane są zapisywane w urządzeniu. Mamy więc tu zamknięte, bezpieczne środowisko, bez możliwości dostania się do niego z zewnątrz osób trzecich. Używany jest nie tylko klucz prywatny. Każda operacja wymaga bowiem także potwierdzenia wcześniej ustawionym numerem PIN. Takie portfele nie łączą się z Internetem. Jedynym ich mankamentem może być wysoka cena zakupu.

Papierowy portfel do kryptowalut

Ostatni rodzaj to portfel kryptowalut w formie… kartki papieru. Takie papierowe portfele są zaliczane do tego samego segmentu, do którego należy portfel sprzętowy. Mowa tu o cold wallet

Czy kartka papieru może rzeczywiście służyć do przechowywania kryptowalut? Dlaczego nie? Nie dość, że nie wymaga połączenia z Internetem w czasie użytkowania, to jeszcze można wykonać taki portfel samodzielnie. Wystarczy po prostu zapisać na kartce papieru klucz prywatny. Takie rozwiązanie wbrew pozorom jest bardzo bezpieczne i całkowicie odporne na cyberzagrożenia. Wystarczy zrobić kilka kopii kartki, żeby zabezpieczyć się skutecznie przed jej zgubieniem lub zniszczeniem. Niedogodna jest jednak konieczność ręcznego wpisywania klucza prywatnego.

Bez problemu można samemu założyć papierowy portfel. Wystarczy użyć w tym celu oprogramowania z GitHub. To specjalny skrypt, który uruchamia się na komputerze. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak wcześniej odłączyć urządzenie od sieci. W skrypcie wybiera się opcję generowania portfela papierowego, a potem generowana jest para kluczy, które umieszcza się na kartce.

Jak założyć portfel kryptowalutowy?

Każdy może założyć portfel kryptowalutowy i to bez większych komplikacji. Oczywiście szczegółowe postępowanie zależy od tego, z jakim rodzajem portfela mamy do czynienia. Zarówno w przypadku aplikacji mobilnych, jak i przeglądarkowych, wystarczy ustawić login (adres e-mail) oraz hasło. W przypadku portfela sprzętowego cała procedura jest wyjaśniona na dołączonej do niego instrukcji. Nieco bardziej skomplikowane jest przechowywanie kryptowalut na koncie giełdy kryptowalut. Wtedy trzeba założyć tam konto i potwierdzić swoją tożsamość.

Jak używać portfela kryptowalut?

Użytkowanie portfela zależy od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Najczęściej wystarczy zalogować się w portfelu i znaleźć opcję związaną z wysyłaniem (zrobienie przelewu, płatności). Odbiorca kryptowaluty musi otrzymać od nas klucz publiczny, natomiast prywatnym trzeba zatwierdzić operację. Wszystkie czynności powinny zostać sprawdzone dwa lub trzy razy, ponieważ operacji nie można cofnąć. Za to przy odbiorze kryptowaluty trzeba znaleźć opcję odpowiednią dla wpływu cyfrowej waluty. Żadna z tych procedur nie jest skomplikowana.

Portfel do kryptowalut – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne portfele kryptowalut. To oznacza, że można dobrać portfel do naszych potrzeb bez większego problemu. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • funkcja szyfrowania i bezpieczeństwo;
  • funkcjonalność;
  • dostępne funkcje;
  • możliwość uzyskania wsparcia technicznego.

Jaki portfel zatem wybrać? Oto podsumowanie najpopularniejszych typów:

  • desktopowe – Exodus, Atomic Wallet, Coinomi;
  • mobilne – Exodus, Atomic Wallet, Binance Wallet, Coinomi;
  • sprzętowe – Ledger Nano S, Trezor T, SecuX Stone V20;
  • przeglądarkowy – Binance Wallet. 

Czy portfele kryptowalut są bezpieczne?

Kryptowaluta to pieniądze, zatem ważne jest pytanie o bezpieczeństwo portfeli, w których mają być przechowywane. Oczywiście najbezpieczniejsze są te aplikacje, które nie muszą się łączyć z Internetem. Nie oznacza to jednak, że pozostałych należy unikać. Tak naprawdę bezpieczeństwo aktywów w kryptowalutach zależy tylko i wyłącznie od użytkownika. Jeśli pozwoli, aby jego klucz prywatny dostał się w niepowołane ręce, będzie ryzykował tym, że kryptowaluty zostaną skradzione. 
Portfel cyfrowy to najwygodniejszy sposób na przechowywanie kryptowaluty. Bez względu na to, jaki wybierzemy, należy pilnować klucza prywatnego i być ostrożnym, przeprowadzając różne operacje w tej formie. Najlepszą ochroną jest bowiem zdrowy rozsądek.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak inwestować w kryptowaluty

Jak inwestować w kryptowaluty? Sprawdź, czy inwestowanie w bitcoiny jest opłacalne!

Następny wpis
Metaverse. Facebook inwestuje 50 mln dolarów

Metaverse. Facebook zainwestuje w “internet przyszłości” 50 mln dolarów

Powiązane wpisy