Jak inwestować w kryptowaluty? Sprawdź, czy inwestowanie w bitcoiny jest opłacalne!

Kryptowaluty to nie tylko wygodny sposób na płacenie za usługi i towary, ale coraz częściej również okazja do zarobienia. Kryptowaluty, a szczególnie bitcoin, bardzo interesują inwestorów. Podpowiadamy zatem, jak dokładnie inwestować w kryptowaluty.
jak inwestować w kryptowaluty

Pierwsza kryptowaluta pojawiła się w 2009 roku i był to bitcoin. Potem dostępne stały się kolejne cyfrowe pieniądze. Dziś kryptowaluty to już całkiem duża grupa wirtualnych monet. Wartość poszczególnych walut cyfrowych bywa różna. Jedne nieustannie drożeją, a ich kursy są obecnie naprawdę wysokie, inne nieznacznie zmieniają swoją wartość. Zmiany kursów to jednak okazja dla inwestorów. Skoro inwestuje się w tradycyjne waluty (tzw. fiat), dlaczego unikać inwestowania w kryptowaluty?

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest opłacalne?

Inwestowanie w kryptowaluty, podobnie jak w każde inne aktywa, powinno iść w parze ze wzmożoną ostrożnością. Nie wolno przy tym tracić zdrowego rozsądku lub działać pod wpływem chwili, ponieważ takie„spontaniczne inwestowanie” często źle się kończy. Konieczna jest zatem chłodna kalkulacja i dotyczy to także inwestowania w bitcoiny czy inną kryptowalutę.

Bitcoin na przestrzeni lat

Łatwo jest zweryfikować, czy inwestycja w bitcoiny się opłaca. Wystarczy cofnąć się zaledwie o kilka lat. W 2010 roku 1 bitcoin (BTC) kosztował tylko 0,86 zł. W 2021 roku jego wartość wzrosła już do 122 660 zł. Wzrost kursu naprawdę robi wrażenie. Oczywiście najlepiej było zainwestować w bitcoina przed laty i obecnie cieszyć się ogromnym wzrostem jego kursu. BTC to klasyczna inwestycja o charakterze „kup i zapomnij na wiele lat”, czyli długoterminowa. Ten, kto do tej pory wstrzymał się ze sprzedażą bitcoina, podjął najlepszą decyzję. Oczywiście bitcoin to jeden z przykładów, ale takich dobrych do inwestycji kryptowalut było znacznie więcej.

Kryptowaluta nie zawsze mile widziana

Dziś część kryptowalut ma wysokie kursy, co oznacza duży koszt wejścia w inwestycję. Tutaj należy być szczególnie ostrożnym. Cyfrowe pieniądze coraz bardziej uwierają rządy i instytucje finansowe, które mogą podejmować działania na rzecz osłabiania kryptowalut albo roztoczenia nad nimi kontroli. Choć największe korzyści odniosły osoby, które nabyły bitcoiny kilka lat temu, wciąż ta inwestycja uchodzi za opłacalną.

Inwestycja w kryptowaluty – jakie wybrać?

Jedna kryptowaluta jest drugiej nierówna. Fakt, że korzystna może być inwestycja w waluty, nie oznacza, że sukces odniesiemy w każdej z nich. Podobnie, jak tradycyjne waluty fiat, również cyfrowe radzą sobie lepiej lub gorzej. Trzeba to wziąć pod uwagę, planując inwestowanie.

W jakie zatem wirtualne monety warto lokować te materialne, tradycyjne środki? O tym, że inwestycja w bitcoiny jest korzystna, nie trzeba już przekonywać. To obecnie najpopularniejsza i najcenniejsza kryptowaluta. Handluje się nią również na Wall Street, a BTC to nawet 40% całego rynku kryptowalut. Dobrze radzi sobie również ethereum (ETH), którego kurs szybko rośnie w ciągu ostatnich miesięcy. W trendzie wzrostowym od 2017 roku pozostaje także binance coin (BNB), cardano (ADA) i litecoina (LTC).

Jak inwestować w bitcoin?

Istnieją tak naprawdę trzy rozwiązania. Pierwsza opcja jest najprostsza i ogranicza się do zakupu oraz posiadania bitcoinów. Stajemy się ich posiadaczami i możemy liczyć na wzrost ich ceny, co z kolei zachęca do sprzedaży bitcoinów. Zarobimy wtedy na różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży.

Druga opcja inwestowania w bitcoiny wiąże się z kontraktami CFD. Niektóre instytucje finansowe proponują bowiem kontrakty terminowe na tę walutę. Dla inwestorów indywidualnych dobrym rozwiązaniem mogą się okazać kontrakty  na różnice. Zarabia się wtedy na różnicy między ceną panującą na początku zawarcia takiej umowy a jej wysokością przy zakończeniu kont. Trzecie rozwiązanie to inwestycja w bitcoiny z wykorzystaniem opcji binarnych (obstawia się kierunek kursu w określonym czasie).

Gdzie kupować i jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty najczęściej rozpoczyna się od ich zakupu. Jak nabyć cyfrowe pieniądze? Najłatwiej znaleźć je na giełdzie kryptowalut, których funkcjonuje całkiem sporo. Jedne cieszą się większym, inne mniejszym prestiżem. Do najpopularniejszych należy polska giełda BitBay i największa na świecie Binance. Wystarczy zarejestrować konto i wybrać, ile bitcoinów lub innej kryptowaluty nas interesuje.

Cyfrowe pieniądze można także nabywać w kantorach kryptowalut lub u brokerów (np. eToro) albo kupować kontrakty CFD na giełdach.

Płacenie za bitcoiny i inne kryptowaluty

Aby zainwestować w kryptowalutę, trzeba najpierw ją nabyć i za nią zapłacić. Używa się do tego bez waluty fiat. Ponadto często można płacić za bitcoiny także złotówkami. Na giełdach najłatwiej dokonywać transakcji na kryptowalutach. Trzeba jednak zarejestrować konto i potwierdzić swoją tożsamość. Do przeprowadzania transakcji warto również używać elektronicznych portfeli kryptowalut. Niektóre z nich są uniwersalne, a inne dedykowane konkretnym walutom.

Czy warto śledzić kursy kryptowalut? 

Warto zawsze mieć kontrolę nad własnymi inwestycjami, bez względu na to, w jakie aktywa lokuje się pieniądze. Z kryptowalutami jest podobnie. Należy śledzić ich kursy, ponieważ charakteryzuje je duża zmienność. Mogą pojawić się nagłe skoki lub spadki. Nie powinno się jednak wykonywać z tego powodu nerwowych ruchów. Bitcoin i inne popularne kryptowaluty często bywają traktowane jako inwestycje długookresowe, jednak warto obserwować trendy na giełdach. Taka czujność może uchronić nas przed dużymi stratami, ale także pomóc w uzyskaniu lepszej stopy zwrotu.

Inwestycje w kryptowaluty – zalety i wady

Zalety inwestycji w kryptowaluty to przede wszystkim:

  • rosnące zainteresowanie kryptowalutami, co może przekładać się na wzrost ich cen;
  • coraz częstsze używanie kryptowalut do płatności i robienia zakupów;
  • szybko rozwijająca się technologia blockchain;
  • coraz większe zaufanie do kryptowalut;
  • szansa na duży zarobek.

Jeśli chcielibyśmy szukać minusów, należałoby wymienić takie kwestie, jak:

  • duże spadki (ale także duże wzrosty);
  • wysokie zainteresowanie spekulantów kryptowalutami;
  • ryzyko utraty środków.

Kryptowaluty mogą być dochodową inwestycją. Co prawda w przypadku niektórych walut (np. bitcoiny) obecne kursy są bardzo wysokie względem poprzednich lat, jednak nie oznacza to, że jeszcze nie wzrosną. Niezależnie od tendencji wzrostowej, jak w każdej inwestycji warto jednak lokować pieniądze z rozwagą.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak kupić bitcoina

Jak kupić bitcoina? Gdzie kupić BTC i jak zrobić to bezpiecznie?

Następny wpis
portfel kryptowalut

Portfel kryptowalut – czym jest i jak go założyć?

Powiązane wpisy