NEO – kryptowaluta platformy aplikacji peer-to-peer i smart kontraktów. Czy NEO to dobry cel dla inwestora?

NEO to kryptowaluta innowacyjnej platformy aplikacji peer-to-peer i smart kontraktów. NEO jest siecią o otwartym kodzie. Bazuje na blockchain i obsługuje cyfrowe aktywa. Przeczytaj poniższy materiał o tym ciekawym projekcie.
neo kryptowaluta

Platformę stworzyli w 2014 roku dwaj chińscy przedsiębiorcy. Twórcy to Da HongFei, absolwent politechniki w Guangdong oraz Erik Zhang, programista, absolwent uniwersytetu w Szanghaju. Pierwotnie projekt nazywał się Antshares, a w 2017 roku przemianowano go na NEO. Kryptowaluta o tej nazwie jest integralnym tokenem i podstawową monetą platformy. Integralność to cecha wyróżniająca ją na tle innych aktywów. Według założeń twórców kryptowaluta NEO ma odgrywać rolę podobną do udziałów w spółkach prawa handlowego. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Kryptowaluta NEO – prognozy, charakterystyka oraz historia projektu

W 2014 roku Da Hongfei i Erik Zhang powołali do życia organizację Antshares z monetą ANS, a w roku 2015 udostępniono publicznie kod projektu. We wrześniu tego samego roku ukazała się biała księga platformy. Antshares była pierwszym zdecentralizowanym i opartym na otwartych źródłach kodu projektem w Państwie Środka. Ze względu na czas powstania oraz podobieństwo założeń platformę nazywano drugim ethereum, co dla NEO, kryptowaluty szerzej nieznanej w świecie Zachodu, było korzystnym impulsem wizerunkowym.

NEO – kryptowaluta i nazwa zwiastująca rozwój

W czerwcu 2017 roku Antshares zmieniła nazwę na NEO, co miało symbolizować przejście z przeszłości w przyszłość. Słowo „neo” ma swoje pochodzenie w greckim „νέο”. Grecki źródłosłów oznacza „nowość”, „nowoczesność”. W parze ze zmianą nazwy projektu deweloperzy wprowadzili nową wizję dla platformy, którą nazwali „inteligentną gospodarką”. W nowej sieci zaplanowano obsługę smart kontraktów i aplikacji peer-to-peer, a kryptowaluta NEO miała w przyszłości dawać możliwość wypłacania dywidend jej posiadaczom.

Wizja deweloperów platformy i jej wpływ na kurs NEO

„Inteligentna gospodarka” w wydaniu projektu NEO jest budowana z wykorzystaniem technologii blockchain, aplikacji peer-to-peer oraz smart kontraktów. Te rozwiązania mają służyć zarówno do emisji cyfrowych aktywów, jak i do zarządzania nimi poprzez m.in. przypisywanie im tzw. cyfrowej tożsamości. Jak się szybko okazało, posunięcia zespołu twórców projektu zwiększyły popularność platformy i przełożyły się na wzrost wartości NEO. Kryptowaluta platformy Da Hongfeia i Erika Zhanga do dziś notuje wzrosty wyceny giełdowej dzięki pomysłom swoich twórców.

NEO – kurs w pierwszej połowie 2021

Kurs NEO ma się dobrze również dzięki deflacyjnemu charakterowi monety. Ograniczona podaż wpływa na lepsze notowania. Inne przyczyny wzrostu to wysoka kapitalizacja rynkowa i dobre prognozy wynikające z analizy fundamentalnej.

Maksymalna podaż kryptowaluty NEO to 100 mln jednostek. Obecnie (lipiec 2021) w obrocie znajduje się około 70,5 mln NEO. Kurs monety wahał się od 20 do ponad 120 dolarów za 1 NEO w przeciągu ostatniego półrocza. Uwzględniamy w najwyższym punkcie wyceny szczyt majowej bańki na kryptowalutach. 

Początki kryptowaluty NEO – zbiórka funduszy na rozwój

W dniu 17 października 2016 roku zespół twórców platformy uruchomił główną sieć (mainnet) łańcucha bloków NEO. W trakcie procesu wykopano w trybie premining tzw. blok genesis, a wraz z nim 100 mln monet, które wtedy nosiły jeszcze miano ANS. Połowę z wykopanej wtedy kryptowaluty NEO sprzedano uczestnikom zbiórki ICO, co dało wpływ 4,65 mln dolarów przeznaczonych później na rozwój projektu. Dalsze 50 mln monet zablokowano w smart kontrakcie. Z niego co roku pobiera się najwyżej 15 mln NEO w celu określonym jako strategiczny plan rozwoju NEO. Kryptowalutę podczas ICO podzielono w ten sposób:

  • 17 mln monet sprzedano na publicznej aukcji jeszcze w 2015 roku, kiedy to pozyskano 2100 bitcoinów;
  • 10 mln otrzymali fundatorzy i udziałowcy Venture Capital i doradcy techniczni;
  •  23 mln NEO sprzedano w czasie drugiego etapu ICO w sierpniu 2016 roku.

Kryptowaluta NEO, smart kontrakty i kłopoty z decentralizacją

Chociaż porównanie NEO do ethereum jest jak najbardziej zasadne, to jednak opisywana przez nas kryptowaluta ma pewną przewagę nad najsłynniejszą platformą smart kontraktów. Atutem NEO jest możliwość tworzenia aplikacji w wielu językach programowania. W odróżnieniu od ethereum, gdzie deweloper musi posługiwać się językiem Solidity, na platformie NEO programista może pisać kod w językach:

  • JavaScript;
  • C;
  • C++;
  • Go;
  • Python.

 Kryptowaluta NEO – prognozy na bazie zastosowanych rozwiązań

Taka elastyczność może w przyszłości mieć korzystny wpływ na popularność platformy, a co za tym idzie – również na kurs NEO. Inną cechą odróżniającą NEO od ethereum, jest metoda walidacji transakcji i wiązania ich w bloki, czyli algorytm konsensusu. Podczas gdy ethereum korzysta z algorytmu Proof of Work, czyli bazuje na pracy wielu górników, NEO opiera się na algorytmie Proof of Stake.

NEO – kryptowaluta a rada NEO w kontekście decentralizacji

Oznacza to, że zdolność do obsługi aplikacji w sieci NEO, kryptowaluta platformy oraz inne składniki systemu zależą od porozumienia zawieranego między głównymi węzłami, które są członkami gremium zwanego radą NEO. Powyższe rozwiązanie nie jest może zgodne z ideą decentralizacji, ale za to zapewnia dużą skalowalność i przepustowość.

Tokeny gas w sieci NEO – paliwo konieczne do jej funkcjonowania

Gas, jak sama nazwa wskazuje, to token stanowiący medium zasilające pewien rodzaj mechanizmu, jakim bez wątpienia jest platforma NEO. Tokeny gas służą do wnoszenia opłat za funkcjonalności systemu związane z kryptowalutą. Są przydatne np. do regulowania opłat transakcyjnych, a także do opłacania czynności, za które odpowiadają smart kontrakty i aplikacje peer-to-peer.

Ile jest tokenów gas na platformie NEO i jakie są limity?

Token gas jest (tak jak kryptowaluta NEO) monetą deflacyjną. To oznacza, że ma limit jednostek o wielkości 100 mln. Monety gas pojawiają się z każdym blokiem w liczbie ośmiu jednostek, a co 2 mln bloków jedna ubywa. Bloki na platformie NEO są zatwierdzane co 15-25 sekund. W ten sposób zakładane 100 mln gas zostanie wydystrybuowane w ciągu 20 lat.

Tokeny gas jako nagroda za kryptowalutę NEO

Użytkownicy, którzy przechowują monety NEO na swoich portfelach, otrzymują w tokenach gas rodzaj wynagrodzenia. Gratyfikacja dotyczy tylko portfeli osobistych z kluczem prywatnym, a nie np. zasobów trzymanych na giełdach kryptowalut. Wysokość nagrody zależy także od tego, ile kryptowaluty jest w portfelu.

Mamy nadzieję, że w treści tego artykułu udało nam się zawrzeć garść przydatnych informacji i pomóc w wyrobieniu opinii o ewentualnych inwestycjach w monety NEO. Kryptowaluta bez wątpienia należy do interesujących projektów blockchain. Jej rokowania na przyszłość wyglądają dobrze, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności smart kontraktów i aplikacji peer-to-peer.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
dash kryptowaluta

Dash – kryptowaluta błyskawicznych transakcji i dobrze chronionej prywatności. Czym się wyróżnia na tle innych monet?

Następny wpis
iota

Czy kryptowaluta IOTA to przyszłość internetu rzeczy (IoT)? Czy zastosowanie monety podnosi jej wartość?

Powiązane wpisy