Kryptowaluta grin – postęp w zakresie ochrony prywatności w świecie cyfrowych monet. Czy rzeczywiście?

Grin jest kryptowalutą, którą porównuje się do bitcoina m.in. dlatego, że podobnie do swojego pierwowzoru wyznacza pewien kierunek w obszarze zarządzania finansami. Sprawdź, czy grin coin to rzeczywiście przełomowe rozwiązanie. Przeczytaj!
grin

Możemy przyjąć, że grin coin powstał w 2016, kiedy to latem opublikowano najpierw zarys tego projektu, a następnie jego szczegółowy opis i w końcu pełną wersję protokołu monety grin o nazwie MimbleWimble (MW). Warto wspomnieć, że powyższe dokumenty pojawiły się na kanale IRC #bitcoin-wizards, a osoby je publikujące do dziś pozostają anonimowe. Jest to druga z cech, która łączy kryptowalutę grin z bitcoinem. MimbleWimble to projekt zdecentralizowany oraz wspierany finansowo tylko z darowizn. Co warto wiedzieć o protokole MW i samej kryptowalucie? Przedstawiamy najważniejsze ich cechy.

Czym jest grin coin i projekt MimbleWimble?  

Platforma MimbleWimble ze swoją monetą grin to projekt wyjątkowo skalowalny i zorientowany na prywatność użytkowników. Działa on trochę jak gotówka, jednocześnie pozwalając na wykonywanie transferów wartości w trybie peer-to-peer. Technologia i sposób funkcjonowania platformy sprawia, że możliwe jest realizowanie poufnych transakcji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dostępnych w zdecentralizowanej sieci blockchain.

Jak działa MW?

MimbleWimble jest ważnym etapem na drodze rozwoju technologii łańcucha bloków. Dzięki zastosowaniu w tej sieci trybu cut-through (przesyłanie danych przed ich pełnym pobraniem) osiągnięto w niej następujące efekty:

  • znaczną redukcję kosztów transferu;
  • łatwość skalowania sieci;
  • zdolność protokołu MW do pracy jako kanał płatności;
  • umiarkowany rozmiar łańcucha bloków, co ułatwia i przyspiesza jego pobieranie, synchronizację i weryfikację.

Blockchain MW nie zawiera możliwych do zidentyfikowania adresów ani takich, których można używać wielokrotnie. Dzięki temu wszystkie transakcje grin dla obserwatora z zewnątrz wyglądają na przypadkowe. Szczegóły wymiany mogą być widoczne tylko dla ich uprawnionych stron. Blok transakcyjny MimbleWimble wygląda tak, jak pojedyncza transakcja, a nie jak zbiór wielu. Podczas weryfikowania i potwierdzania bloków nie ma potrzeby przetwarzania każdej transakcji wykonanej przy pomocy grin coina.

Grin i prywatność w MimbleWimble

W łańcuchu bloków MW nie przechowuje się nic poza najistotniejszymi informacjami, dbając jednocześnie o zapewnienie prywatności. Węzły walidujące bloki sprawdzają, czy nie zaistniały nietypowe zdarzenia, np. double spending oraz czy zgadza się liczba monet obecnych w obiegu.

W protokole MimbleWimble, który został stworzony na bazie dokumentacji bitcoina, usunięto zawarty w niej system skryptowy, a także pochodzącą z kodu BTC listę instrukcji definiującą strukturę transakcji. Pozbawienie MW cech mających swoje źródło w kodzie bitcoina dało możliwość zwiększenia prywatności i skalowalności blockchainu. Grin coin jest więc częścią bardzo dobrze zabezpieczonej platformy.

Zadbano tu o prywatność, ponieważ została usunięta możliwość śledzenia adresów. Poprawiono też skalowalność poprzez zmniejszenie ilości danych w blokach. Blockchain MimbleWimble jest przystosowany do działania jako boczny łańcuch innego nadrzędnego łańcucha w zgodzie z koncepcją Web3.

Czym są nowatorskie grin slatepacks?

Twórcy protokołu MimbleWimble zaprojektowali dla swojej kryptowaluty grin specjalny standard transakcji pod nazwą slatepack. Jego rolą jest stworzenie spójnej struktury zawierania transakcji. To ma zapewnić wygodę zarówno użytkownikom, jak i programistom ekosystemu.

Gdyby takiego rozwiązania nie było, usługi i użytkownicy byliby zmuszeni organizować samodzielnie zabezpieczenia firewall, obsługi plików i mechanizmy zgodności, narażając swoje bezpieczeństwo i prywatność. Slatepack grin MW jest bardzo prostym, uniwersalnym, bezpiecznym i przyjaznym dla prywatności standardem transakcji wykonywanych grin coinem. 

Jak działa grin slatepack w praktyce?

Korzystać z tego standardu mogą wszyscy użytkownicy, a także programiści pracujący dla projektu oraz działające w nim usługi. Nie są oni zmuszeni do trudnego wyboru między różnorodnymi metodami wykonywania transakcji.

Slatepack powoduje, że wybór metody transakcyjnej zachodzi bez udziału użytkownika. Domyślnie działa tylko jedna metoda synchroniczna i jedna asynchroniczna. Chodzi tu o ułatwienie pracy zespołowi twórców platformy i pracownikom supportu.

Mechanizmy slatepack grin

Jedyną obecnie obsługiwaną przez slatepack synchroniczną metodą przesyłania transakcji w tokenach grin jest transfer za pośrednictwem sieci Tor. Procedura transakcyjna jest wykonywana za pośrednictwem portfela. Użytkownik posługuje się tylko specjalnym adresem SlatepackAddress drugiej strony wymiany. W przypadku, gdy wymiana za pośrednictwem sieci Tor nie zakończy się powodzeniem, procedura jest wykonywana asynchronicznie przy pomocy użycia zaszyfrowanej kopii transakcji i załączenia SlatepackMessage.

Podsumowanie

Ten ciekawy projekt może trudno nazwać drugim bitcoinem, jednak bez wątpienia grin coin jest monetą nowatorską, choćby ze względu na mechanizm ochrony prywatności użytkowników bazujący na transferach poprzez sieć Tor. Warto rozważyć jej zakup podczas picia kawy czy herbaty. Przepisy znajdziesz na stronie kawaczyherbata.pl. Drugą wyróżniającą cechą tego projektu jest wykorzystanie metody cut-through do realizacji przesyłu danych. Dzięki tym dwóm właściwościom platformę MimbleWimble i jej kryptowalutę można zaliczyć do interesujących innowacji w obszarze technologii blockchain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
defi

Co to jest DeFi? Blockchain jako podstawa usług finansowych. Czy tradycyjne finanse muszą się bać?

Następny wpis
chainlink

Kryptowaluta chainlink (LINK) jako pomysł na dostarczanie danych dla łańcucha bloków. Jak to działa?

Powiązane wpisy