Jak sprzedać bitcoin? Dowiedz się, jak to zrobić łatwo i bezpiecznie. Sprzedaj bitcoin bez stresu!

Kryptowaluty, a szczególnie bitcoiny, już od dłuższego czasu fascynują inwestorów, ale i zwykłych ludzi, dla których stanowią ciekawostkę. Najczęściej mówi i pisze się o ich kupowaniu. W tym artykule chcielibyśmy iść na przekór i wyjaśnić, jak sprzedać bitcoina.
jak sprzedać bitcoin

Coraz więcej osób może się pochwalić posiadaniem bitcoina w cyfrowym portfelu. Osoby, które nabyły BTC wiele lat temu, mogą posiadać ich nawet całkiem sporo. Natomiast dziś często kupuje się tylko ułamki bitcoinów (mBTC, μBTC) ze względu na bardzo wysoką cenę tej cyfrowej waluty. Posiadacz aktywów zazwyczaj chce je z czasem spieniężyć. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy aktywa były nabywane w celach inwestycyjnych. Jak zatem sprzedać bitcoina? Czy proces sprzedaży jest trudny i skomplikowany? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Bitcoin – kilka słów o walucie

Jeśli posiadamy w swoich zasobach bitcoin lub bitcoiny, mamy także wiedzę na ich temat. Zdarzają się jednak osoby, które nabywają kryptowalutę z ciekawości, nie mając świadomości czym właściwie jest. 

Historia bitcoina, podobnie jak innych kryptowalut, nie jest wcale długa, ponieważ sięga 2009 roku. Właśnie wtedy osoba lub grupa osób (nadal nie wiadomo) podpisująca się pseudonimem „Satoshi Nakamoto” ogłosiła manifest pt. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, w którym dokładnie opisana została idea bitcoina, również od strony technicznej. Tak rozpoczęła się historia pierwszej w historii i najsłynniejszej kryptowaluty. Dziś mamy do wyboru ich ogromną liczbę i nieustannie powstają nowe. Każda z nich działa we własnym łańcuchu bloków (blockchain). Po tym krótkim wprowadzeniu warto zadać pytanie, czy sprzedaż bitcoina to na pewno dobry pomysł.

Sprzedaż bitcoina – czy to dobre rozwiązanie?

Chociaż artykuł koncentruje się na tym, jak sprzedać bitcoina, warto się jednak najpierw zastanowić, czy taka sprzedaż to w ogóle dobry krok. Jest to uzależnione od wielu czynników. Jeśli nabyło się go na przykład w 2011 roku, gdy waluta kosztowała 1 dolara amerykańskiego, teraz może jak najbardziej zrealizować swój zysk. Wartość 1 BTC bowiem bardzo mocno się zwiększyła, dawno przekraczając poziom 40 tys. dolarów. W złotówkach jest to natomiast ponad 140 tys. Przy takim przebiciu kursu i niskiej inwestycji dokonanej 10 lat temu lub niedługo potem, sprzedaż bitcoinów ma niewątpliwie sens. Taka inwestycja to bardzo wysoka stopa zwrotu. Oczywiście można zachować walutę, licząc, że jej kurs wzrośnie jeszcze bardziej. 

Nieco inaczej wygląda kwestia zbycia bitcoina, gdy nabyło się go stosunkowo niedawno. W takim przypadku stopa zwrotu z inwestycji będzie zdecydowanie mniejsza, ponieważ wysoka była cena wejścia w taką inwestycję. Należy również pamiętać, że kurs BTC nie tylko rośnie, ale miewa również okresy spadków, co również może wpływać na decyzję o sprzedaży kryptowaluty. W przypadku BTC zasada jest taka sama, jak przy inwestowaniu w inne aktywa: kupuj tanio, a potem sprzedaj bitcoina drogo! 

Kiedy sprzedawać bitcoiny?

Kiedy zatem jest dobry moment na to, żeby sprzedać bitcoina? Z kryptowalutą trzeba postępować podobnie jak z każdą inną inwestycją. Przede wszystkim nie można postępować pod wpływem emocji. To zresztą zalecenie, które zawsze jest słuszne przy lokowaniu nadwyżek finansowych, a szczególnie przy pozbywaniu się aktywów.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że obecnie popularność bitcoina wynika także z tego, że inwestorzy, a szerzej – ludzie – stracili zaufanie do tradycyjnych walut fiducjarnych (fit) i do rządów, które na potęgę te waluty drukują. Bitcoina nie produkuje się w ten sposób, a więc jest trudniej dostępny i przez to cenniejszy, podobnie jak złoto. 

Warto traktować bitcoiny jako inwestycję długoterminową. Jeśli jednak interesuje nas szybsze zrealizowanie zysku, najlepiej sprzedać BTC w takiej ilości, aby odzyskać zainwestowanie środki, natomiast pozostałym środkom w BTC pozwolić dalej pracować. W ten sposób nie wychodzimy całkowicie z inwestycji, a zyskujemy pieniądze na inne aktywa.

Sprzedaż bitcoina na giełdzie kryptowalut

Bitcoiny kupowane są najczęściej na giełdach kryptowalut i tam też najłatwiej sprzedać posiadane przez nas BTC. Dokonuje się tego najczęściej tam, gdzie przechowywane są nasze zasoby. Giełdy mają jednak różne, własne notowania tej waluty. Warto zatem przed realizacją sprzedaży sprawdzić, jak BTC jest wyceniane u konkurencji. 

Oczywiście możliwe jest sprzedawanie bitcoinów także na giełdzie, na której nie mamy konta. Wystarczy je po prostu założyć i dokonać weryfikacji tożsamości, co pozwala korzystać z platformy w sposób nieograniczony. Do takiej giełdy możemy przenieść nasze bitcoiny, przesyłając je na przykład z cyfrowego portfela BTC.

Jak sprzedać bitcoina na giełdzie? 

Do wyboru mamy często dwie opcje. Jeśli chcemy sprawnie spieniężyć BTC, warto wybrać szybką transakcję. Cały proces jest wtedy realizowany automatycznie. Oprogramowanie wybranej giełdy przeszukuje oferty kupna, wybiera najkorzystniejsza dla sprzedawcy i realizuje transakcję.

Druga możliwość to skorzystanie z opcji wystawienia oferty. To najczęściej korzystniejsze rozwiązanie, ale na sprzedaż trzeba czekać zdecydowanie dłużej. Określamy, ile chcemy sprzedać bitcoinów i czekamy na najatrakcyjniejszą ofertę kupna. Jeśli taka się pojawi, akceptujemy ją, a wtedy transakcja jest finalizowana. Bez względu na to, jaką opcję sprzedaży wybierzemy, zawsze trzeba od niej zapłacić prowizję. 

Bitcoin – sprzedaż w kantorze kryptowalut

Kolejne miejsce, w którym możliwa jest sprzedaż bitcoina, to kantor kryptowalut. Bez problemu można znaleźć wiele takich serwisów w Internecie. Warto podkreślić, że każdy kantor ustala własną cenę bitcoina, dlatego należy sprawdzić jego kurs na różnych platformach. W ten sposób ustalimy, gdzie najkorzystniej spieniężyć kryptowalutę. Trzeba także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można dokonać wypłaty środków po sprzedaży BTC i w jakiej walucie. Ważna jest również wiarygodność kantoru. Powinno się korzystać jedynie z wiarygodnych miejsc, które cieszą się pozytywną opinią. 

Cała procedura sprzedaży bitcoinów w kantorze nie jest skomplikowana. Szczegóły wyglądają różnie, w zależności od serwisu, ale najczęściej wystarczy wybrać opcję „Sprzedaj bitcoin”. W formularzu natomiast podajemy, jaką wartość chcemy upłynnić. Zwykle system automatycznie wylicza, ile pieniędzy dostaniemy za taką sprzedaż. Potem trzeba jeszcze określić sposób wypłaty środków po zawarciu transakcji. W zależności od kantorów pojawią się tu różne opcje. Przeważnie jednak dostępny jest ekspresowy przelew i tradycyjny przelew online. Na koniec konieczne jest jeszcze podanie numeru konta bankowego, na które zostaną przelane środki po sprzedaży bitcoinów. 

Jak wymienić bitcoina na gotówkę?

Zastanówmy się teraz, czy możliwe jest sprzedanie bitcoina i uzyskanie za to gotówki. Da się przecież płacić gotówką za zakup BTC (np. na Poczcie Polskiej przy zawieraniu transakcji na giełdzie BitBay), zatem można oczekiwać, że podobnie jest w przypadku zbywania kryptowaluty. Okazuje się, że wymiana bitcoina na gotówkę jesy jak najbardziej możliwa. Jak to zrobić?

W tym wypadku znowu można skorzystać z usług Poczty Polskiej. Gdy zrobimy to za pośrednictwem giełdy BitBay, możemy wybrać metodę wypłaty środków ze sprzedaży właśnie w tej placówce. Trzeba jednak zapłacić prowizję w wysokości co najmniej 20 zł. Z BitBay otrzymamy wówczas SMS z tokenem i e-mail z kodem PIN. Należy je pokazać w placówce pocztowej, a do tego potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym.

Gotówkę można też uzyskać, sprzedając bitcoiny w kantorze kryptowalut, ale w jego wersji stacjonarnej. Metodę płatności gotówką można również wybrać, korzystając z serwisu localbitcoins.com. Łączy sprzedających i kupujących kryptowaluty, jednak dostępny jest tylko w wersji angielskiej. W przypadku korzystania z tego serwisu wystarczy spotkać się z kupcem, odebrać gotówkę, a potem przesłać do jego portfela bitcoiny lub wystawić mu kod pozwalający odebrać cyfrową walutę w inny sposób.

Sprzedaż z wypłatą w bankomacie

Okazuje się, że pieniądze za sprzedaż bitcoinów można odebrać również w bankomacie. Handlowanie kryptowalutą nie jest więc czymś elitarnym czy dostępnym jedynie dla osób dobrze zaznajomionych z technologią. Jak zatem wypłacić pieniądze za bitcoiny w bankomacie?

Aby móc skorzystać z takiej opcji, znowu musimy skorzystać z pośrednictwa polskiej giełdy kryptowalut BitBay. Właśnie ona udostępnia opcję z bankomatem. Sprzedajemy zatem BTC, wystawiając ofertę na giełdzie BitBay lub dokonując szybkiej transakcji. Następnie w opcjach wybieramy wypłatę środków w bankomacie. Takie rozwiązanie jest niemal błyskawiczne, ponieważ pieniądze są dostępne do wypłaty już kilkadziesiąt minut później. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystać można jedynie z bankomatów Euronet lub takich, które obsługują wypłaty systemu SkyCash. Ponadto wypłata może być realizowana tylko w polskiej walucie.

Do wypłaty pieniędzy w bankomacie po sprzedaży bitcoinów potrzebny będzie kod PIN, który otrzymamy na skrzynkę e-mail oraz token wysyłany SMS na nasz numer telefonu. Zarówno kod, jak i token są ważne jedynie przez 48 godzin od ich otrzymania. W bankomacie należy wybrać opcję „Wypłata bez karty”, potem „SkyCash” i „Wypłata gotówki”. Następnie musimy skorzystać z otrzymanych kodów i określić, jaką kwotę chcemy wypłacić.

Czy bitomat umożliwia sprzedaż bitcoinów?

Coraz częściej w Polsce można znaleźć urządzenia przypominające wyglądem bankomaty, ale dedykowane kryptowalutom. Mowa o bitomatach. Znaleźć je można nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Bitomaty dostępne są w wielu krajach, ale najwięcej znajduje się ich w Stanach Zjednoczonych.

Jak sprzedać bitcoina w bitomacie? Nie jest to złożona czynność. W tych urządzeniach można zarówno sprzedawać, jak i kupować kryptowalutę. My skoncentrujemy się na pierwszej opcji. Procedura wygląda następująco:

  • w automacie wybieramy opcję sprzedaży bitcoina;
  • określamy kwotę BTC do sprzedaży (co najmniej 100 zł i jej wielokrotność);
  • klikamy przycisk „Wypłać”;
  • wybieramy sposób uwierzytelniania transakcji (SMS lub wiadomość na skrzynkę e-mail);
  • zostaje wygenerowany kod bezpieczeństwa, który należy wpisać w bitomacie;
  • skanujemy kod QR, który pojawi się na ekranie;
  • operacja sprzedaży jest realizowana;
  • otrzymujemy kod potrzebny do wypłaty pieniędzy;
  • klikamy przycisk „Wypłać”;
  • odbieramy gotówkę z bitomatu. 

Czy można sprzedać bitcoin bez weryfikacji?

Wszystkie przedstawione wcześniej metody sprzedaży bitcoinów wymagają bardziej lub mniej szczegółowej weryfikacji. Co jednak w sytuacji, gdy chcielibyśmy sprzedać walutę anonimowo, bez podawania naszych szczegółowych danych? To częste pytanie, szczególnie, gdy w grę wchodzi sprzedaż niewielkiej ilości bitcoinów. Czy można je zbyć anonimowo? Okazuje się, że tak, chociaż możliwości są mocno ograniczone. Trzeba po prostu znaleźć w sąsiedztwie osobę, która będzie zainteresowana zakupem i spotkać się z nią osobiście. Wówczas strony ustalają kurs wymiany BTC oraz sposób zapłaty (np. gotówka, przelew). Do znalezienia kupca znowu można wykorzystać serwis localbitcoins.com lub media społecznościowe, portale ogłoszeniowe, a nawet „pocztę pantoflową”.

Który ze sposobów sprzedaży jest najszybszy?

W artykule przedstawiliśmy różne, mniej lub bardziej skomplikowane, sposoby sprzedaży bitcoinów. Jedne wymagały dokładnej weryfikacji, inne – tylko potwierdzania transakcji otrzymanymi kodami. Warto zatem zastanowić się, która z omówionych metod sprzedaży BTC jest najszybsza. Wszystko wskazuje na to, że najszybciej i najłatwiej sprzedamy bitcoiny w bitomacie. Niestety, nie wszędzie można je znaleźć, chociaż co roku w Polsce zwiększa się ich liczba. Alternatywą może być także sprzedaż w kantorach stacjonarnych lub dostępnych online, gdzie procedury często są uproszczone. Chcąc jak najszybciej pozyskać środki ze sprzedaży, warto także wybrać szybką transakcję na giełdzie kryptowalut.

Kontrakty CFD a bitcoin

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że oprócz samych bitcoinów odbywa się również handel kontraktami CFD na kryptowaluty. Fakt, że mamy zawarty taki kontrakt, nie oznacza, że posiadamy bitcoiny. Nie należy tego mylić. W kontraktach zakładamy się niejako, że cena wybranego indeksu (np. kursu BTC) osiągnie pewną wartość. Kontrakty CFD na kryptowaluty można także sprzedawać, co odbywa się na giełdach kryptowalut lub za pośrednictwem platform brokerów (np. Plus500, eToro). Kontrakty CFD to również bardziej ryzykowna inwestycja niż zakup bitcoinów. Pozostańmy zatem przy kupnie i sprzedaży BTC, tym bardziej, że można nimi również płacić w coraz większej ilości sklepów internetowych.

Sprzedaż bitcoina – co potem?

Sprzedaż bitcoina wiąże się z uzyskaniem przychodu. Niestety, większość przychodów w Polsce jest opodatkowana i zarabianie na kryptowalutach również wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku. W tej kwestii w ciągu kilku ostatnich lat miało miejsce wiele zmian. Najpierw w 2019 roku uznano, że przychód ze sprzedaży BTC trzeba rozliczać jak dochód ze zbycia prawa majątkowego. Od 2020 roku uważa się jednak, że sprzedaż bitcoina to zysk kapitałowy. Należy zatem dokonać rozliczenia przychodów ze sprzedaży raz w roku (bez względu na liczbę transakcji) na formularzu PIT-38. Wysokość podatku to 19%. Od przychodu można jednak odjąć koszty uzyskania przychodu. Niestety, nie ma w tej chwili szansy na ominięcie tego obowiązku.

Jeśli nie bitcoin, to co?

Bitcoin nie jest jedyną funkcjonującą kryptowalutą. Jeśli zdecydowaliśmy się go sprzedać, warto pomyśleć o zainwestowaniu uzyskanych środków w inną cyfrową walutę. Najpopularniejsze to ether (ETH), ripple (XRP), litecoin (LTC), cardano (ADA) i monero (XMR). Warto jednak wiedzieć, że istnieje duża zależność między bitcoinem, który ma dominującą pozycję a innymi kryptowalutami. Gdy kurs BTC rośnie o kilka procent, inne waluty zwykle rosną o kilkadziesiąt procent. Podobnie jest przy spadkach cen.
Na sprzedaży bitcoina można dość dużo zarobić pod warunkiem, że kupiło się go tanio, a więc jeszcze 5–10 lat temu. BTC wciąż jednak może być dobrą inwestycją, a jego spieniężenie nie jest wcale trudne czy skomplikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ico

ICO – czym jest i jak działa?

Następny wpis
jak kupić bitcoina

Jak kupić bitcoina? Gdzie kupić BTC i jak zrobić to bezpiecznie?

Powiązane wpisy