Sieć i kryptowaluta IOTA bazuje na otwartym kodzie źródłowym. W przeciwieństwie do innych cyfrowych monet nie opiera się o łańcuch bloków (blockchain). Podstawą systemu jest tu skierowany acykliczny graf (DAG), czyli pewien rodzaj jednokierunkowej struktury danych, który nie pozwala na powtórne wykonanie tej samej operacji. Dzięki tej informatycznej technologii transakcje są wykonywane bezpłatnie i bardzo szybko, a ich ilość jest nieograniczona. Takie rozwiązania czynią bardzo konkurencyjną monetę z iota. Kurs kryptowaluty nie jest może najwyższy w historii, jednak prognozy na przyszłość są bardzo dobre. Sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się IOTA na tle innych kryptowalut.
Kryptowaluta IOTA – co to jest? Historia monety IOTA, kurs, technologia i inne właściwości.
W 2015 roku powstał zespół specjalistów w składzie:
- David Sonstebo – norweski przedsiębiorca i menadżer;
- Sergey Ivancheglo – inżynier programista;
- Dominik Schiener – niemiecki przedsiębiorca;
- Serguei Popov – doktor matematyki, pracownik Uniwersytetu w Porto.
Ta grupa ludzi powołała do życia IOTA – kryptowalutę oraz sieć mającą zapewnić sprawną transmisję danych w internecie rzeczy.
IOTA Foundation i jej działalność
System jest kontrolowany przez IOTA Foundation. To organizacja non-profit, która rozwija opracowaną przez siebie technologię i zapewnia dostęp do niej wszystkim chętnym programistom bez wymagań licencyjnych. Fundacja nawiązuje współpracę z wieloma dużymi podmiotami i udostępnia im swoją technologię. Przykładem niech będą tu koncerny:
- Volkswagen i Innogy – tu Fundacja współtworzy technologię CarPass, służącą bezpiecznym audytom, a także tworzeniu cyfrowych tożsamości i systemów ładowania samochodów elektrycznych;
- Deutsche Telekom, Microsoft, Fujitsu i Samsung – z tymi podmiotami Fundacja pracuje nad stworzeniem rynku danych.
Zbiórka funduszy na rozwój IOTA – kryptowalutę z ICO sprzedano, a zysk w całości przeznaczono na rozwój
W dniu 25 listopada 2015 roku wyżej wymieniony zespół twórców ogłosił zbiórkę środków na rozwój platformy. W chwili uruchomienia ICO rozdysponowano dokładnie 2 779 530 283 277 761 jednostek monety IOTA. Jest to ostateczna liczba jednostek, co czyni z tej kryptowaluty monetę deflacyjną. Podczas zbiórki sprzedano 999 999 999 monet, które można było kupić za bitcoiny i tokeny nieistniejącej już platformy JINN, która była wcześniejszym projektem zespołu IOTA. Kryptowaluta sprzedana podczas ICO przyniosła zysk w wysokości około 525 tys. USD, który został w całości przeznaczony na rozwój platformy.
Dynamiczny rozwój IOTA
ICO zakończono w styczniu 2016 roku, a w kilka miesięcy po tej dacie w sieci rozpoczęły się otwarte beta-testy. W maju 2017 roku organizacja powołała fundusz w wysokości 10 mln dolarów, którego celem było rozwijanie większej współpracy korporacyjnej, projektów społecznościowych i inicjatyw związanych z angażowaniem programistów.
Również w tym okresie pozyskano fundatora w postaci firmy venture capital Outlier Ventures. SatoshiPay ogłosiło odejście w płatnościach od bitcoina, i zaczęło stosować w swoich systemach kryptowalutę IOTA. W lipcu 2017 roku uruchomiono publiczną sieć systemu. Rozpoczął się też handel kryptowalutą IOTA na giełdzie Bitfinex.
Powołanie fundacji IOTA i jej rola
W listopadzie 2017 roku została oficjalnie zarejestrowana Fundacja IOTA. Co to oznaczało dla przyszłości kryptowaluty? Fundacja, jak już pisaliśmy wyżej, zajęła się nawiązywaniem kontaktów biznesowych z dużymi graczami technologicznymi oraz pozyskiwaniem środków na dalsze działania projektu. Jest ona również operatorem tzw. koordynatora, czyli węzła kontrolującego konsensus transakcyjny.
IOTA – kryptowaluta, która nie bazuje na blockchain
Strukturę danych bazującą na skierowanym acyklicznym grafie, na której opiera się omawiana tu kryptowaluta, nazwano Tangle. Nie składa się ona z następujących po sobie bloków danych, które są wiązane w łańcuch. Ma raczej formę rozproszonej sieci punktów połączonych prostymi.
Jak działa Tangle?
W IOTA każdy węzeł, który chce wykonać transakcję, musi zatwierdzić dwie inne, losowo wybrane transakcje wykonane przez inne węzły. Takie rozwiązanie powoduje, że im większa jest liczba transakcji, tym bardziej wrasta przepustowość sieci, czyli odwrotnie niż w systemach opartych na łańcuchu bloków. Transakcja wykonana przez węzeł musi zostać zweryfikowana wystarczająco wiele razy przez inne węzły. Dopiero wtedy zostanie uznana za potwierdzoną przez odbiorcę.
Koordynator i jego znaczenie w systemie IOTA
Jak już pisaliśmy, w systemie IOTA kryptowaluta funkcjonuje pod nadzorem specjalnego węzła, który jest określany jako koordynator. Węzeł ten potwierdza wszystkie transakcje w sieci. Na obecnym etapie rozwoju sieć DAG, na której bazuje omawiana moneta, nie jest wystarczająco bezpieczna, aby mogła funkcjonować bez centralnego koordynatora. Według zespołu deweloperów ma on zostać zlikwidowany, gdy sieć osiągnie wystarczająco duży rozmiar.
Kryptowaluta IOTA – gdzie kupić tę monetę?
Najlepiej kupować kryptowaluty na giełdach online. Czy jest tam także IOTA? Kryptowaluta, którą opisujemy, występuje w różnych jednostkach rozliczeniowych i jest dostępna na dziesiątkach giełd. Jest to tzw. megaIOTA, czyli 1 mln podstawowych jednostek, które nazywane są jota.
Przykładowe giełdy kryptowalut gdzie można nabyć tę monetę, to:
- Bitfinex – pierwsza giełda, która udostępniła rynek MIOTA;
- Binance – tutaj notowany jest najwyższy wolumen tej monety.
Jak kupić kryptowalutę IOTA?
Aby dokonać giełdowego zakupu, na pewno na każdej z platform powinniśmy się zarejestrować. Jest to zazwyczaj bardzo proste i darmowe. Jak założyć konto? Należy podać na stronie giełdy adres e-mail, a następnie potwierdzić utworzenie konta, klikając w link aktywacyjny. Gdy będziesz miał już hasło, twoje giełdowe konto będzie aktywne.
Po weryfikacji danych osobowych na podstawie przepisów KYC/AML należy zasilić giełdowe konto tradycyjną walutą, bo to za nią będziemy najprawdopodobniej kupować MIOTA. Tego, jak dokładnie wyglądają zakupy na każdej z giełd, dowiemy się z poradników opisujących proces zakupu na konkretnej platformie.
Firefly – oficjalny portfel monet MIOTA
Aby skutecznie i bezpiecznie zarządzać kryptowalutą, należy wyposażyć się dedykowany portfel, który zalecany jest przez zespół rozwijający projekt IOTA. Wallet Firefly spełnia ten warunek. Występuje w wersji instalowanej na komputerach. Działa na systemach operacyjnych Windows, macOS i Linux.Perspektywa bezpłatnych i szybkich transferów, nieograniczonej przepustowości i skalowalności to przyczyny, dla których rokowania dla projektu IOTA są doskonałe. Organizacja ma także wiele planów na przyszłość, m.in. świadczenie usług B2B dla firm, obsługę elektronicznych głosowań czy nowoczesne pośrednictwo w przechowywaniu danych. W związku z tym warto włączyć MIOTA do swojego kryptowalutowego arsenału.