Czy cena bitcoina może jeszcze wzrosnąć? Gdzie najlepiej sprawdzać kurs BTC? Czy bitcoin był kiedyś wart 0 USD?

Cena bitcoina interesuje chyba wszystkich, którzy słyszeli o tej kryptowalucie. Trudno zapomnieć ostatnie rekordowe poziomy z kwietnia, kiedy to wycena monety przekroczyła 63 tys. dolarów. Zapraszamy do lektury krótkiego opracowania na temat ceny BTC.
cena bitcoina

Jak wiadomo, dla osób świadomych i ostrożnych wirtualne monety to dobra lokata kapitału. Początkujący szukają sposobów pomnażania wartości monet i żywo interesują się ceną bitcoina, której wzrosty potrafią zadziałać na wyobraźnię. Poniżej omówimy kilka zagadnień związanych z kursem najdroższej kryptowaluty. Dowiesz się, gdzie sprawdzić cenę bitcoina albo jakie były poziomy jego wyceny na przestrzeni lat. To cenna wiedza w dobie zagrożenia inflacją, która oznacza spadek wartości tradycyjnych pieniędzy.

Gdzie sprawdzić cenę bitcoina? Kilka pomysłów, skąd wziąć wiedzę o aktualnym kursie BTC

Jest wiele źródeł informacji o aktualnym kursie BTC. Z reguły ich odnalezienie nie powinno ci sprawić większej trudności. Na pewno wiedza o wycenach giełdowych bitcoina jest przede wszystkim dostępna w internecie. Zacznij od skorzystania z usług firm oferujących przeszukiwanie sieci pod kątem zawartości stron www. Jest wiele witryn poświęconych tematyce giełdowej czy ogólnie kryptowalutom. To miejsca, gdzie sprawdzić cenę bitcoina będzie można bez trudu. Są to serwisy prowadzone zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych m.in. w angielskim.

Gdzie jeszcze dowiesz się o cenie bitcoina?

Pozostałe dostępne w sieci formy skupienia wiedzy o notowaniach giełdowych bitcoina to m.in. social media, blogi, vlogi, podcasty oraz kanały RSS tematycznych serwisów informacyjnych. Cena bitcoina jest tematem rozważań i analiz również offline. W różnych eventach i konferencjach biorą udział eksperci z branży blockchain i kryptowalut. W dalszej części artykułu przedstawiamy szerzej źródła informacji o kursie bitcoina. Przywołamy też po kilka przykładów z każdej kategorii.

Wyszukiwarki stron www, w których warto szukać informacji o kursie BTC

Oto popularne wyszukiwarki internetowe, które pomogą zdobyć wiedzę online, gdzie sprawdzić cenę bitcoina:

  • Google – najbardziej znana wyszukiwarka treści w internecie;
  • DuckDuckGo – wyszukiwarka internetowa kładąca nacisk na prywatność użytkowników;
  • Bing – wyszukiwarka stron www należąca do koncernu Microsoft.

Światowe serwisy działające w obszarze finansowych aspektów cyfrowych monet

Poniżej podajemy kilka przykładów dużych serwisów www, które publikują treści na temat finansowych parametrów monety BTC. Można w nich zapoznać się m.in. z materiałami dotyczącymi ceny bitcoina. Oto one:

  • CoinMarketCap – założony w 2013 roku najpopularniejszy serwis www udostępniający wiedzę o cenach i innych właściwościach kryptowalut;
  • CoinDesk – nowoczesna platforma medialna dostarczająca wielu informacji w dziedzinie finansowych aspektów cyfrowych monet;
  • CoinGecko – witryna www poruszająca tematy z obszaru analizy rynku wirtualnych pieniędzy, dostępna także w języku polskim.

Giełdy kryptowalut – dobre miejsce do śledzenia kursu bitcoina

Zachęcamy też do kontrolowania ceny bitcoina „bezpośrednio”, czyli wprost na giełdach kryptowalut. Można to robić na stronach internetowych poszczególnych platform, a także w ich aplikacjach mobilnych, które występują w wersjach na system Android lub iOS. Oto kilka przykładów ważnych giełd wirtualnych aktywów:

  • Binance – największa na świecie pod względem dziennego obrotu giełda kryptowalut;
  • Coinbase – najważniejsza giełda cyfrowych monet w USA;
  • BitBay – polska platforma wymiany kryptograficznych aktywów.

Gdzie sprawdzić cenę bitcoina? Czy tylko w specjalistycznych serwisach oraz giełdowych witrynach i aplikacjach?

Aktualną cenę bitcoina sprawdzisz w wielu miejscach. Nie tylko w branżowych serwisach i w źródłach giełdowych, lecz również w wielu innych bazach wiedzy. Należą do nich:

  • media społecznościowe, czyli m.in. fanpejdże na portalu Facebook oraz tweety publikowane przez użytkowników serwisu Twitter;
  • newslettery, czyli informacje zamówione na poszczególnych platformach i dostarczane jako wiadomości e-mail;
  • podkasty (ang. podcasts), tzn. przekazy w rodzaju audycji wideo lub audio rozpowszechniane za pośrednictwem internetowej technologii RSS;
  • webinary, czyli rodzaj seminariów online prowadzonych przy pomocy technologii webcast, która umożliwia interakcję między twórcami a odbiorcami programu;
  • materiały filmowe jako krótkie dzieła wideo udostępniane w serwisach typu YouTube, Vimeo, Facebook i innych;
  • spotkania ze specjalistami w dziedzinie finansów i kryptowalut organizowane na żywo i online, np. konferencja Digital Money & Blockchain Forum, która odbyła się w tym roku w czerwcu.

Cena bitcoina w mediach tradycyjnych

Warto wreszcie wspomnieć o tradycyjnych środkach masowego przekazu. Mowa oczywiście o papierowych gazetach oraz audycjach radiowych i telewizyjnych. Cena bitcoina przecież pojawia się również w tych mediach. Choć dzieje się to tylko w przypadku dużych spadków i wzrostów kursu, to jednak tych źródeł nie chcielibyśmy pominąć w tym materiale.

Jaka była najwyższa cena bitcoina w historii? Co szczytowy wzrost oznacza dla inwestorów?

Wiesz już, gdzie szukać informacji o giełdowej wycenie BTC. Możesz skorzystać ze zdobytej wiedzy i sprawdzić, jaki był najwyższy kurs bitcoina od początku notowań. Wybierz więc któreś z polecanych przez nas źródeł informacji o cenach kryptowalut. Dobrze mieć podgląd kursu BTC w postaci wykresu obejmującego cały okres rejestrowania giełdowej wyceny kryptowaluty. Graficzne przedstawienie wartości monety na przestrzeni lat sprawi, że bez trudu znajdziesz najwyższy punkt.

Jaka była najwyższa cena bitcoina w historii?

Gdy już znajdziesz szczytową wartość, którą osiąga krzywa, okaże się, że najwyższą ceną bitcoina w historii była suma około 63 tys. dolarów za 1 BTC. Dlaczego piszemy „około”? Ponieważ każda z giełd rejestruje własną wycenę danej monety, a jej wysokość podana przez znalezione przez ciebie źródło może być wyliczoną średnią ważoną zbiorczego wolumenu z wielu giełd i par monety.

Co tak mocny wzrost oznaczał dla inwestorów?

Tak wysoka cena bitcoina dla niektórych inwestorów na pewno oznaczała powód do dużej radości. Szczególnie dla tych, którzy kupili kryptowalutę, gdy była dostępna po dużo niższej cenie. Co innego odczuli ci, którzy zwabieni wzrostami w okolicach najwyższego pułapu kursu zdecydowali się na zakupy, po których kurs zanotował spadki. Takim inwestorom pozostało oczekiwanie na dalsze wzrosty ceny bitcoina, które nie są oczywiście wykluczone. Kwestią otwartą pozostaje tylko to, kiedy nastąpią.

Cena bitcoina na początku notowań – ile wynosiła?

W styczniu 2009 roku twórca bitcoina posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto wykopał pierwszy blok w sieci BTC później nazwany „genesis”. Razem z pierwszym blokiem powstało 50 pierwszych jednostek bitcoina. Wówczas, aby ustalić wartość bitcoinów w dolarach, posłużono się kryterium kosztu wydobycia BTC. Oznaczało to przeliczenie kosztów energii elektrycznej konsumowanej przez komputer Satoshiego w procesie wykopywania bloków BTC.

Pierwsze notowania kursu bitcoina – kantor New Liberty Standard

W wycenie kryptowaluty, która była cokolwiek skomplikowana, brał udział kantor internetowy pod nazwą New Liberty Standard. Ekipa kantoru ustaliła na początku cenę BTC na 0 dolarów. Może trochę dziwić ta pierwsza najniższa cena bitcoina, jednak od czegoś trzeba zacząć. Warto mieć na uwadze, że wtedy kryptowaluta nie miała żadnego przelicznika na tradycyjne pieniądze. Dopiero 5 października 2009 roku New Liberty Standard ogłosił pierwszą w historii realną cenę bitcoina w wysokości 0,00076 dolara za 1 BTC.

Najniższa cena bitcoina i jej przyczyny

Jak da się zauważyć, jest to wartość jednostki bitcoina poniżej jednego centa (0,076). Co ciekawe nie była to najniższa wycena BTC w tym kantorze. Najniższą ceną bitcoina w New Liberty Standard (nie licząc oczywiście początkowej 0 dolarów) była kwota 0,0006 dolara za 1 BTC.

Kantor w swoich kalkulacjach wyceny BTC używał dość skomplikowanego algorytmu, którego składnikami były:

  • średni koszt konsumpcji energii elektrycznej komputera kopiącego bitcoiny przez rok;
  • średni koszt energii w USA podzielony przez 12;
  • liczba bitcoinów wykopana na komputerze przez ostatnie 30 dni.

Pizza za 5 tys. BTC, czyli kpiny z ceny bitcoina 

Jak widać, w tamtym okresie bitcoin nie przedstawiał prawie żadnej wartości. Kryptowaluta była raczej ciekawostką i często obiektem żartów. Pewien klient kupił za 10 tys. BTC dwie pizze w restauracji w Jacksonville na Florydzie. Dokonał tego w dniu 22 maja 2010 roku programista Laszlo Hanyecz. Od tamtej pory w środowisku fanów kryptowalut dzień ten nazywany jest Pizza Day.

Bitcoin Market – pierwsza giełda kryptowalut i pierwsze duże wzrosty ceny BTC

Następnym etapem handlu bitcoinami po wejściu tej kryptowaluty do oferty kantoru New Liberty Standard była spontaniczna wymiana monet na forum Bitcointalk i kanałach IRC. Na nadejście pierwszej giełdy wymiany nowego środka płatności nie trzeba było już długo czekać.

W dniu 17 marca 2010 roku oficjalnie uruchomiono giełdę Bitcoin Market i rozpoczęła ona od razu erę spekulacji monetą BTC oraz nieustanny marsz ceny bitcoina w górę. Wraz z zaistnieniem platformy Bitcoin Market czasy najniższej ceny bitcoina odeszły do lamusa.

Bitcoin Market i gwałtowne wzrosty ceny bitcoina

Pierwsza kryptowalutowa giełda odznaczała się amatorskim kodem, który pełen był niedoróbek i błędów, co skutkowało wieloma oszustwami i awariami. Nie zniechęcało to jednak użytkowników do entuzjastycznej wymiany BTC na dolary, co było już wtedy przyczyną błyskawicznych wzrostów kursu. Można było wówczas zauważyć zmiany kursu BTC o kilkaset procent w 24 godziny. Cena bitcoina na początku istnienia rynku Bitcoin Market wynosiła poniżej jednego centa za 1 BTC, a po półtora roku działania platformy 1 bitcoin kosztował już tam prawie 50 dolarów.

Podsumowanie

Ten krótki przegląd ewolucji cenowej BTC pokazuje, że największa kryptowaluta od początku miała tendencje nie tylko do szybkich zmian wysokości kursu, lecz także do długoterminowego utrzymywania trendów. Jeśli chcesz być inwestorem, ceny bitcoina i specyfika tej waluty na pewno przyciągają.

Mamy także nadzieję, że podane przez nas źródła zdobywania informacji o cenie bitcoina będą przydatne. Dzięki nim można wyrobić sobie opinię o wartości BTC jako niezależnego środka płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
marvel

Marvel idzie w NFT. Tokeny ze Spider-Manem do kupienia w Veve

Następny wpis
kurs kryptowalut

Co wpływa na kurs kryptowalut? Prognozy, zależności, uwarunkowania – wszystko, co warto wiedzieć!

Powiązane wpisy