Czym dokładnie cyfrowe waluty różnią się od NFT oraz dlaczego niewymienne tokeny wchodzą na giełdy kryptowalut?

Cyfrowe waluty w ostatnich latach znacznie się spopularyzowały. Powstają liczne giełdy kryptowalut. Technologia blockchain coraz bardziej się rozwija, czego skutkiem było powstanie NFT. Dowiedz się więcej!

Cyfrowe waluty lub inaczej kryptowaluty to zagadnienie, które pomimo swojej popularności wciąż dla wielu jest bardzo tajemnicze. Niewiele osób jest w stanie dokładnie wyjaśnić, czym jest Bitcoin lub tym bardziej, na czym polega NFT. Nie sposób jednak nie zauważyć, ich rosnącej popularności. Giełdy kryptowalut reklamują się na galach sportowych, a projekty oparte o blockchain promują celebryci. Przeczytaj poniższy tekst, aby nieco lepiej zrozumieć ten nowy, tajemniczy świat!

Czym są cyfrowe waluty?

Cyfrowe waluty to nowy sposób na przekazywanie wartości. Różnią się one od klasycznych walut fiducjarnych (takich jak złotówki oraz euro), tym, że nie mają formy fizycznej. Istnieją one wyłącznie w środowisku cyfrowym. Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin. To on pokazał ludziom potencjał, jaki skrywają zdecentralizowane finanse. Bo właśnie to jest sekretem ich popularności. Waluty cyfrowe w większości nie mają instytucji nadzorującej ich działanie. Konsensus, czyli zgodność osiąga się dzięki współpracy uczestników sieci.

Cyfrowa waluta czy token?

W świecie zdecentralizowanych finansów rozróżnia się kryptowaluty oraz tokeny. Najprościej mówiąc, kryptowaluty mają swój własny blockchain (np. Bitcoin, Ethereum), natomiast tokeny wykorzystują już istniejące rozwiązania. Są tworzone na podstawie protokołów, które zawierają obowiązujące reguły. Jest to bardzo uproszczona definicja tokenów. Tak na dobrą sprawę możemy wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • DeFi;
  • NFT;
  • tokeny bezpieczeństwa;
  • governance.

Co to jest NFT?

NFT to skrót od Non-Fungible Token. Jest to więc niezmienny/niewymienny token. Obecnie najczęściej porównuje się je z cyfrowymi certyfikatami ważności. Oczywiście najbardziej znaną formą NFT są grafiki w tej formie, które sprzedawane są za ogromne kwoty. Wzbudza to wiele niezrozumienia, a czasem wręcz oburzenia w społeczeństwie. Trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo wczesny etap rozwoju tej technologii. Niewymienne tokeny mogą znaleźć zastosowanie w wielu różnych sektorach. Być może w przyszłości wszelkiego rodzaju umowy będą zawierane właśnie w tej formie.

Skąd nagła popularność NFT?

Nagłe zainteresowanie NFT dość łatwo wytłumaczyć. Wystarczy zastanowić się nad motywacją osób, które interesują się tematem. Cyfrowe waluty takie jak Ethereum zdołały przebić się do świadomości społeczeństwa. Kryptowaluty stały się bardzo popularne. Duży rozgłos zyskały historie ludzi, którzy w ten sposób zarobili miliony złotych. Na wczesnym etapie rozwoju blockchain nikt nie przypuszczał, że ta technologia odniesie taki sukces. W związku z tym inwestorzy, którzy wcześniej wątpili w potencjał cyfrowych walut, obecnie aktywnie wspierają NFT. Obawiają się, że ominie ich kolejna szansa na wysoki zarobek.

Czy wszystkie giełdy kryptowalut obsługują NFT?

Najpopularniejszą giełdą kryptowalut na chwilę obecną jest Binance. Niedawno wprowadziła ona do swojej oferty handel NFT. Nie oznacza to jednak, że to ona stanowi najpopularniejszą platformę do handlowania niewymienialnymi tokenami. Obecnie to OpenSea jest najpopularniejszym marketem NFT. Ciężko spekulować o przyszłych losach giełd kryptowalut. Można jednak założyć, że nie wszystkie będą chciały konkurować z tymi gigantami.
Blockchain to technologia, która może całkowicie zmienić nasz świat. Być może na chwilę obecną nie jest to jeszcze tak bardzo widoczne. Potencjał, który mają zdecentralizowane cyfrowe waluty, jest często bagatelizowany. Podobnie jest w przypadku NFT. Niewymienne tokeny wzbudzają sporo negatywnych emocji wśród osób spoza środowiska pasjonatów. Niewątpliwie jednak jest to technologia, która dynamicznie się rozwija. Wystarczy spojrzeć na giełdy kryptowalut, które w zaledwie kilka lat dorównały tradycyjnym.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Platforma NFT z treściami dla dorosłych- czy warto zainwestować?

Platforma NFT z treściami dla dorosłych- czy warto zainwestować?

Następny wpis
inwestowanie w bitcoin

Inwestowanie w BTC

Powiązane wpisy