Kryptowaluty – jak zacząć? Jak i gdzie je kupić? Czy można na nich zarobić?

Wiele osób zainteresowanych nowymi technologiami na pewno zadaje sobie pytanie o kryptowaluty – jak zacząć przygodę z tym fascynującym wynalazkiem? Czy faktycznie da się na tym zarobić? Sprawdź odpowiedzi na te i inne popularne pytania.
kryptowaluty jak zacząć

Kryptowaluty są dosyć nowym zjawiskiem, ale ich popularność wciąż wzrasta ze względu na wartość praktyczną. Jedną z korzyści, jakie daje kryptowaluta, jest na pewno duża sprawność, jeżeli chodzi o transfery wartości bez ograniczeń w wielkości czy zasięgach geograficznych. Drugą, równie ważną cechą tych cyfrowych aktywów, jest możliwość zarabiania z wykorzystaniem zmienności wyceny giełdowej danej kryptowaluty. Jak zacząć posługiwanie się kryptowalutami? Na pewno najpierw warto zdobyć na ich temat jak najwięcej informacji.

Gdzie zdobyć wiedzę, czym są kryptowaluty, gdzie kupić te cyfrowe aktywa oraz jak w nie inwestować?

Zanim zaangażujemy w kryptowaluty środki finansowe, warto o nich poczytać lub posłuchać. Niestety, źródeł wiedzy o kryptowalutach próżno szukać w głównych mediach czy programie szkół podstawowych i średnich. Nie oczekujmy jednak zbyt wiele, bo często brakuje tam rzetelnego przekazu o regułach tradycyjnych finansów. 

Na szczęście w erze powszechnego dostępu do informacji za pośrednictwem internetu, przy minimum wysiłku, możemy zdobyć wiedzę prawie na każdy temat. W sieci znajdziemy źródła wiedzy o tym jak i gdzie kupić kryptowaluty, o technologii, na której bazują oraz metodach handlu tymi aktywami.

Do ważnych miejsc w internecie, gdzie można zdobyć wiedzę na temat cyfrowych monet, należą:

  • tematyczne serwisy www, np. taki jak nasz;
  • przewodniki platform obrotu kryptowalutami, np. Binance Academy;
  • blogi;
  • fora internetowe;
  • grupy tematyczne w mediach społecznościowych, np. w serwisie Facebook;
  • kanały z materiałami filmowymi w serwisie You Tube.

Oczywiście, korzystając ze źródeł informacji w mediach społecznościowych, należy zachować dużą ostrożność. Nie wszyscy twórcy przekazu są do końca uczciwi albo po prostu nie są zbyt fachowi. Dlatego zalecamy zapoznanie się z dużą liczbą materiałów z wielu źródeł, a czas temu poświęcony na pewno zwróci się w postaci cennej wiedzy, którą być może da się przełożyć na wartość materialną.

Gdy już uznamy, że nasz poziom wiedzy jest wystarczający do inwestowania w kryptowaluty, jak zacząć pierwsze transakcje przy pomocy tych cyfrowych aktywów? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zachęcamy do lektury części tego opracowania dotyczącej handlu na giełdach i wymiany w kantorach. Przedtem jednak warto przeczytać skrót informacji o tym, jak zabezpieczyć własność środków w kryptowalucie, czyli o kluczach prywatnych.

Jak kupować kryptowaluty i chronić się przed ich utratą?

Kryptowaluta to zapis w cyfrowej, wirtualnej bazie danych i, wbrew pozorom, wiele się w tym nie różni od tradycyjnych pieniędzy. Co prawda te posiadają coś w rodzaju formalnych poświadczeń w postaci banknotów lub monet, jednak odejście od standardu złota w 1971 roku spowodowało ostateczne pozbawienie pieniądza jego materialnego zabezpieczenia. Z tą chwilą emisja inflacyjnych walut państwowych stała się nieograniczona ilościowo, a nasze czasy dały możliwość ich „druku” w postaci cyfrowej.

Również kryptowaluta jest formalnie zabezpieczona, a w jej przypadku poświadczeniem kwoty i własności jest tzw. klucz prywatny w połączeniu z kluczem publicznym danej sieci kryptowalutowej. Gdy zapytamy sieć o klucz publiczny, otrzymamy w odpowiedzi rekord z bazy, który kryje się pod podanym kluczem. Jeżeli będziemy chcieli zmienić wartość rekordu, czyli inaczej mówiąc – zrobić przelew – będziemy potrzebowali klucza prywatnego. Zanim zadamy sobie pytanie, jak kupić kryptowaluty, warto zrozumieć powyższe zasady.

W przypadku, gdy nie mamy dostępu do klucza prywatnego, trudno mówić o własności środków materialnych w postaci kryptowaluty. Jak zacząć wypłaty i zakupy przy pomocy tego klucza? Przede wszystkim chronić go przed utratą. Tylko przy jego pomocy można przenieść kwotę w kryptowalucie na inny adres. Pamiętajmy o tym przy zakładaniu portfela na nasze cyfrowe dobra. Wiele z portfeli nie ujawnia klucza prywatnego, a zamiast tego dostajemy tzw. seed. Niestety, seed nie jest w stanie odszyfrować klucza publicznego, co oznacza, że może zaistnieć sytuacja, w której nigdy nie odzyskamy naszych monet.

Posiadanie klucza prywatnego można porównać do posiadania banknotów i monet. I jedno, i drugie warto przechowywać w bezpiecznym miejscu. Wiemy, że dużą gotówkę ludzie trzymają w sejfach. Podobnie należy postępować z kluczami prywatnymi, które zabezpieczają klucze publiczne z zapisem kryptowaluty o dużej wartości.

Gdzie kupić kryptowaluty? Jak kupić kryptowaluty w sposób bezpieczny?

Kryptowaluty należy kupować tylko w bezpiecznych i sprawdzonych miejscach. Mogą to być giełdy lub kantory kryptowalutowe dostępne on-line. Istnieją też kantory stacjonarne oraz bitomaty, czyli urządzenia przypominające bankomaty. Poniżej opisujemy, jak kupować kryptowaluty w każdym z tych miejsc.

Kryptowaluty – jak zacząć zakupy na giełdzie on-line?

Zakupy na giełdzie on-line zaczynamy z reguły od założenia konta. Jest to darmowe – zakładamy je poprzez podanie na stronie internetowej platformy adresu e-mail i utworzenie hasła. Po potwierdzeniu adresu, na większości giełd będziemy musieli zweryfikować nasze dane osobowe. Jest to wymagane przepisami o zapobieganiu finansowaniu terroryzmu i praniu pieniędzy. Po przejściu tych etapów powinniśmy zasilić giełdowe konto środkami w walucie fiducjarnej, czyli tradycyjnymi pieniędzmi.

Jak kupić kryptowaluty po wpłacie pieniędzy na giełdę? Gdy pieniądze znajdą się na naszym rachunku na giełdzie, pozostaje nam wybrać kryptowalutę do kupna, co z reguły uczynimy w pozycjach menu giełd pod nazwą „rynki” lub „pary do handlu”. Oto kilka przykładów par kryptowalut z tradycyjnymi pieniędzmi lub innymi kryptowalutami:

  • BTC/USD – para bitcoin/dolar;
  • ETH/USDT – para ether/stablecoin USDT;
  • DOT/PLN – para polkadot/złoty.

Gdy znajdziemy już rynek wybranej przez nas monety, podajemy w odpowiednim polu ilość kryptowaluty do zakupu i zatwierdzamy zlecenie. Po jego wypełnieniu cyfrowe monety zasilą nasz giełdowy portfel.

Jak kupować kryptowaluty w kantorze on-line?

Kupno cyfrowych monet w kantorze internetowym przypomina giełdowy zakup kryptowaluty. Jak zacząć zakupy w kryptowalutowym kantorze on-line? Podobnie do zakupów na giełdzie w kantorze – należy się zarejestrować i zweryfikować dane osobowe.

Po weryfikacji wybieramy kryptowalutę do handlu oraz walutę, za którą chcemy dokonać zakupu, np. złotówki. Po określeniu sumy w kryptowalucie przeznaczonej do zakupu i wyborze metody płatności zatwierdzamy transakcję. Następnie kantor poprosi nas o podanie adresu (klucza publicznego), na który ma być przelana kryptowaluta. Gdy nasz bank zatwierdzi płatność, cyfrowe monety znajdą się właśnie pod tym adresem.

Jak i gdzie kupić kryptowaluty w bitomacie lub kantorze stacjonarnym?

W Polsce działa kilkadziesiąt stacjonarnych kantorów wymiany kryptowalut i również kilkadziesiąt bitomatów. Te miejsca wymiany kryptograficznych monet rozrzucone są po dużych miastach w całym kraju. Często znajdują się w centrach handlowych lub w innych publicznych miejscach.

Zakup kryptowaluty w kantorze stacjonarnym

W kantorach wymiany kryptowaluty, gdzie kupić można tylko kilka największych monet, obowiązuje wcześniejszy kontakt telefoniczny. Po umówieniu się na spotkanie udajemy się do punktu i za gotówkę kupujemy kryptowalutę. Po wymaganych potwierdzeniach z sieci, zakupione monety zasilą nasz kryptowalutowy portfel.

Elektroniczne zakupy kryptowaluty ­– jak zacząć wymianę złotówek na bitcoiny w bitomacie? 

Przede wszystkim należy odnaleźć bitomat w swojej okolicy. Pomóc w tym mogą mapy dostępne w internecie. Pamiętać też należy, że w większości bitomatów wymienimy tylko bitcoiny (BTC). Przed kupnem kryptowaluty musimy mieć już założony portfel programowy lub zakupiony sprzętowy, tzw. hardware wallet. W maszynie podajemy adres portfela oraz ilość kupowanej kryptowaluty. Po zapłacie kartą bankową żądana ilość cyfrowych monet powędruje na nasz bitcoinowy portfel.

PodsumowanieWiesz już, jak zacząć przygodę z walutą wirtualną, czyli m.in. jak kupić kryptowaluty. Na pewno warto zwrócić uwagę na wątek bezpieczeństwa poruszony na początku artykułu. Ostrożność należy zachować zwłaszcza podczas inwestowania na giełdzie i przechowywania większych ilości kryptowalut w portfelach.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
NFT. Gry uratowały ich przed biedą

NFT to przyszłość. Współzałożyciel kryptowaluty uważa, że będą wszechobecne

Następny wpis
satoshi nakamoto

Czy twórca bitcoina – Satoshi Nakamoto – jest najbogatszym człowiekiem? Czy kiedykolwiek poznamy jego tożsamość?

Powiązane wpisy