Jak i gdzie można płacić bitcoinem? Co kupimy za BTC? Mini poradnik

jak płacić bitcoinem

Jak płacić bitcoinem i dlaczego się to opłaca? W Polsce i na świecie przybywa miejsc, gdzie można płacić bitcoinem. Dzieje się tak, bo BTC daje wiele możliwości płacenia za różne dobra przy zachowaniu znacznego poziomu ochrony prywatności.

Kryptowaluta bitcoin powstała w 2008 roku jako alternatywa dla tradycyjnych systemów płatności i metod transferu wartości. W założeniu twórców miała zastąpić lub przynajmniej wejść w rywalizację z kartami płatniczymi i przelewami międzybankowymi. Naszym zdaniem w dużej mierze się to udało, a popularność bitcoina wciąż rośnie. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, jak płacić bitcoinem – dotyczy to również niezdecydowanych. Na pewno przed wykonaniem płatności w kryptowalucie należy zachować dużą ostrożność oraz zdobyć pewną wiedzę. W dalszej części tekstu nieco o tym opowiemy.

Jak zapłacić bitcoinem i nie stracić?

Bitcoin umożliwia wykonywanie szybkich transferów bez ograniczeń, jeżeli chodzi o wielkość czy odległość. Dodatkowo transfery te są nieodwracalne. Z tych powodów bardzo rozważnie należy dobierać miejsca, gdzie można płacić bitcoinem, a także giełdy lub kantory wymiany kryptowalut. Dobrze, gdy tego typu platformy oferują dwustopniowe uwierzytelnianie. Warto przechowywać większe ilości bitcoinów na portfelach typu off-line i zawsze posiadać klucz prywatny oraz schować go w dobrze zabezpieczonym miejscu.

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy przez pomyłkę wyślemy sprzedawcy zbyt dużą kwotę BTC lub kryptowaluta trafi na nieprawidłowy adres, transakcja nie może być cofnięta. Jednak nasz kontrahent może zwrócić nam omyłkowo wysłaną kryptowalutę. To bardzo dobry powód, żeby wybierać tylko zaufane ośrodki, gdzie można płacić bitcoinami. Sieć na szczęście wykrywa literówki i wysłanie środków na przypadkowy adres nie jest możliwe.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest, jak płacić bitcoinem i chronić swoją prywatność. Otóż wbrew powszechnej opinii bitcoin nie jest anonimowy. Wszystkie transakcje są zapisane w publicznej i dostępnej z internetu bazie danych, a więc każdy może sprawdzić adresy oraz salda transakcji. Chociaż dane nadawcy oraz odbiorcy transferu nie są publicznie znane, to jednak warto używać pojedynczego adresu do każdej transakcji. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie ujawniać swoich danych niesprawdzonym kontrahentom.

Technicznie o tym, jak zapłacić bitcoinem, czyli ogólnie o procesie płatności

Płatności w bitcoinie wyglądają podobnie do tych tradycyjnych, czyli środki przepływają z portfela do portfela. Jednak to chyba koniec podobieństw, bo przelewy w kryptowalutach wykonywane są nierzadko natychmiast lub w ciągu kilku minut. Nie ma znaczenia lokalizacja geograficzna stron wymiany i wielkość przelewu. W przypadku płatności w BTC brak też centralnej instytucji pośredniczącej, takiej jak np. bank, co ceni sobie wielu użytkowników.

Giełdy i kantory – tam kupimy BTC

Odpowiedź na pytanie, jak płacić bitcoinem, należy zacząć od stwierdzenia, że przede wszystkim trzeba posiadać portfel z zasobami tej kryptowaluty. Bitcoiny kupimy za tradycyjne pieniądze w wielu kantorach on-line lub na giełdach kryptowalut. Oto kilka przykładów takich podmiotów, które prowadzą handel bitcoinem za złotówki:

 • giełda BitBay;
 • giełda Binance;
 • giełda CoinDeal;
 • kantory FlyingAtom.

Portfele kryptowalutowe, czyli jak przechowywać bitcoiny?

Po uregulowaniu płatności za kryptowalutę na giełdzie lub w kantorze, zakupione bitcoiny zostaną zapisane na naszym portfelu. Jego adres będziemy musieli podać w trakcie zlecania transakcji kupna na stronie podmiotu sprzedającego BTC. Portfel kryptowalutowy jest programem instalowanym na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Istnieją też portfele on-line lub w postaci urządzeń elektronicznych. Dokładne instrukcje, jak zapłacić bitcoinem przy pomocy różnych portfeli, znajdziemy w materiałach sprzedawców i dystrybutorów poszczególnych aplikacji i urządzeń.

Poniżej kilka przykładów portfeli programowych i sprzętowych obsługujących bitcoina:

 •  portfel na komputery i smartfony Electrum;
 • multiwallet Exodus;
 • portfel elektroniczny Ledger;
 • portfel elektroniczny Trezor.

Jak zapłacić bitcoinem? Krótka instrukcja

Gdy już mamy własny portfel z bitcoinem, możemy spróbować dokonać jakiegoś zakupu. Zrobimy to najczęściej w sklepie internetowym, w którym znajdziemy dla siebie interesujący przedmiot. Oto krótka instrukcja w punktach, jak płacić bitcoinem w sklepie:

 • podczas składania zamówienia wybieramy metodę płatności bitcoinem;
 • ukazuje się okno realizacji płatności z kursem bitcoina, sumą w BTC i adresem portfela sprzedawcy;
 • kwotę zamówienia w bitcoinach i adres sprzedającego kopiujemy do naszego portfela;
 • w portfelu ustawiamy opłatę transakcyjną (fee);
 • akceptujemy transfer i czekamy na jego potwierdzenie ze sklepu.

Warto pamiętać, żeby ustawić odpowiednią wysokość opłaty fee, ponieważ zbyt niska może spowodować znaczne opóźnienie transferu. W tym czasie może też zmienić się kurs BTC, czego skutkiem będzie odrzucenie płatności. Należy zatem zajrzeć do regulaminu sklepu i sprawdzić, jak zapłacić bitcoinem u tego sprzedawcy.

Gdzie można płacić bitcoinami? Jakie placówki akceptują płatności w BTC?

Być może niektórych to zdziwi, ale za bitcoiny można kupić niemal wszystko, nawet samochody. Do niedawna amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla oferował swoje wozy za BTC. Co prawda później odwołał sprzedaż, jednak można tu i ówdzie przeczytać, że ta forma sprzedaży ma powrócić do oferty amerykańskiego giganta.

Bitcoinami zapłacimy także u globalnych potęg technologicznych, takich jak Microsoft i Dell, oraz u operatorów komórkowych Heyah i T-Mobile. Warszawski szpital Medicover także umożliwia wnoszenie opłat za usługi medyczne w BTC. Kryptowalutą bitcoin zapłacimy także w szeroko pojętej gastronomii, w klubach, kawiarniach i restauracjach. Z kolei na wizycie u weterynarza czy w mniejszych sklepach zoologicznych nie będziemy mieli możliwości zapłacenia kryptowalutą. Płatności w BTC przyjmują także niektóre księgarnie, siłownie oraz sklepy z elektroniką. Informację o tym, jak płacić bitcoinem u poszczególnych sprzedawców, znajdziemy na ich stronach internetowych.

Informacji o tym, co można kupić za bitcoin, warto poszukać też samodzielnie w internecie, korzystając z wyszukiwarek. Zawierają one nawet mapy z lokalizacjami punktów handlowych na całym świecie. Przykładem takiej wyszukiwarki niech będzie np. coinmap.org.

Podsumowanie

Na pewno wszystkich fanów nowoczesnych technologii, a także osoby po prostu ceniące sobie prywatność podczas zakupów, cieszy popularność bitcoina jako cyfrowej waluty. Warto wiedzieć nie tylko, co można kupić za bitcoin czy gdzie to zrobić, ale też jak. Bardzo ważne jest, żeby podczas cyfrowych transakcji chronić swoje pieniądze, czyli zachować maksimum ostrożności.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
kopanie bitcoin

Czy na kopaniu bitcoinów da się zarobić? Czy warto je kopać? Jak wydobywać BTC? Krótki poradnik

Następny wpis
xrp

Kryptowaluta ripple (XRP) – czym jest i jaką wartość przedstawia?

Powiązane wpisy