Co to jest bitcoin halving i jak wpływa na kurs kryptowaluty?

bitcoin halving

Halving to zmniejszenie o połowę nagrody dla górników kopiących kryptowaluty. Bitcoin halving występuje co 210 tys. bloków, a więc co około 4 lata. Sprawdź w poniższym tekście, czym dokładnie jest halving BTC i jakie niesie konsekwencje.

Ostatni bitcoin halving zdarzył się 11 maja 2020 roku, a nagroda dla górników za wykopanie bloku zmalała wówczas z 12,5 do 6,25 BTC. Halving to jedna z ekonomicznych podstaw działania cyfrowych monet. Dzięki podziałowi nagrody dla kopiących ogranicza się tempo powstawania nowych jednostek kryptowaluty. Umożliwia to z góry zaplanowaną kontrolę stopy inflacji, co odróżnia wiele kryptowalut od walut fiducjarnych, nieposiadających ograniczonej podaży.

Algorytm konsensusu Proof of Work a halving BTC

Jedną z podstaw działania łańcucha bloków bitcoina jest algorytm konsensusu Proof of Work, czyli „dowód pracy”. Z grubsza chodzi o to, że w sieci składającej z wielu węzłów działa rozproszona baza danych o transakcjach. Każdy węzeł zawiera częściową lub pełną historię transakcji w postaci bloków danych. Gdy w sieci zaistnieje nowa transakcja, wszystkie węzły muszą zgodzić się co do jej poprawności, zanim trafi do bloku i zostanie wykonana. Potwierdzają to przez wykonanie pewnej pracy w postaci obliczeń kryptograficznych, która jest nagradzana nowymi monetami BTC. Bitcoin halving zmniejsza tę właśnie nagrodę.

BTC halving wymuszony według zasad zawartych w protokole

Podział nagrody górników to podstawowa funkcja protokołu bitcoina, która zapisana jest w jego kodzie źródłowym (Bitcoin Core). Kod jest dostępny do wglądu w serwisie Github. Można znaleźć tam informację o koniecznym halvingu bitcoina oraz odstępie między epizodami co 210 tys. bloków.

Halving BTC ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powoduje cykliczne spadki podaży bitcoina oraz sprawia, że podaż zmniejsza się coraz wolniej. Gdyby np. nagroda dla górników była zmniejszana o stałą wielkość, podaż BTC zakończyłaby się dużo szybciej niż przy halvingu.

Bitcoin jest kryptowalutą deflacyjną, ponieważ podaż jego monet jest ograniczona i wynosi 21 milionów. Od ostatniego halvingu bitcoina w maju 2020 roku w obiegu rynkowym znajduje się około 18 742 575 BTC (coinmarketcap.com). Do wykopania pozostało 2 257 425 bitcoinów, co oznacza, że nowe monety będą wykopywane do mniej więcej 2140 roku, kiedy to nastąpi ostatni bitcoin halving.

Halving BTC – jak zmniejszały się nagrody za kopanie?

Od ostatniego halvingu bitcoina około 2140 roku górnicy BTC będą otrzymywać zapłatę za walidację transakcji od użytkowników. Pozwoli to na utrzymanie zachęty dla górników, aby nadal chcieli wykonywać pracę na rzecz utrzymania sieci.

Poniżej umieściliśmy listę halvingów BTC do roku 2028 z podaną wysokością nagrody za wykopanie bloku BTC:

  • 28 listopada 2012, 210 000 bloków, nagroda 25 BTC;
  •  9 lipca 2016, 420 000 bloków, nagroda 12,5 BTC;
  • 11 maja 2020, 630 000 bloków, nagroda 6,25 BTC;
  • 2024, 840 000 bloków, nagroda 3,125 BTC;
  • 2028, 1 050 000 bloków, nagroda 1,5625 BTC.

Konsekwencje halvingu bitcoina

Zmniejszanie szybkości tworzenia nowych monet, a więc obniżanie dostępnej podaży, ma pewne konsekwencje dla inwestorów. Aktywa o niskiej podaży, takie jak np. złoto, generują zazwyczaj wysoki popyt oraz wzrost cen.

W 2009 roku nagroda dla górników w sieci BTC wynosiła 50 bitcoinów za każdy blok. Po pierwszym podziale nagroda zmniejszyła się do 25 BTC, następnie do 12,5, aż w końcu osiągnęła 6,25 BTC po halvingu z 11 maja 2020 roku. Można porównać to do zmniejszania co 4 lata wydobycia złota o połowę, co prawdopodobnie podniosłoby jego cenę.

W przeszłości zdarzało się, że bitcoin halving współwystępował z dużymi wzrostami kursu BTC. Po pierwszym podziale w dniu 28 listopada 2012 roku bitcoin podrożał w ciągu roku z 12 USD do 1207 USD za 1 BTC. Po drugim halvingu BTC w dniu 9 lipca 2016 roku moneta w 2017 roku zdrożała do 19 345 USD. Po tym wzroście nastąpił powolny spadek kursu, aż do poziomu około 3200 USD w dniu 15 grudnia 2018 roku.

W dniu ostatniego halvingu bitcoina 11 maja 2020 roku kurs monety wynosił około 8821 USD. Po niecałym roku, 12 kwietnia 2021 roku kurs BTC osiągnął pułap ponad 63 550 USD. Oznaczało to wzrost o około 650% w stosunku do wyceny w dniu podziału. Chociaż po miesiącu wycena spadła do poziomu około 49 500 USD, to i tak utrzymała się aż o 460% wyżej w stosunku do ceny z dnia halvingu.

Teorię wpływu halvingu BTC na wysokość kursu giełdowego oraz na motywację dla kopiących można przedstawić w kilku punktach:

  1. Wartość nagrody spada o połowę.
  2. Inflacja spada o połowę.
  3. Podaż monety zmniejsza się o połowę.
  4. O drugie tyle rośnie popyt.
  5. Niższa podaż i wyższy popyt podnoszą cenę, co jest zachętą dla górników pomimo nagrody nominalnie zmniejszonej w bitcoinach.

Dwukrotnie halving bitcoina spowodował wzrost ceny, po którym nastąpiły spadki. Jednak nawet po nich stawka utrzymywała się na poziomie o wiele wyższym niż przed podziałem. Np. podczas bańki w latach 2017-2018 kurs BTC wzrósł do mniej więcej 20 000 USD, a potem spadł do około 3 200 USD, jednak przed halvingiem wynosił on około 650 USD za 1 BTC.

A co w przypadku, gdyby BTC halving nie wpłynął na wzrost ceny?

Jeżeli bitcoin halving nie zwiększyłby popytu i wyceny monety, przestałaby istnieć ekonomiczna zachęta dla górników. O połowę zmniejszona nagroda spowodowałaby zmniejszoną opłacalność zatwierdzania transakcji w blokach, co mogłoby doprowadzić do wycofania się wielu kopiących z procesu utrzymywania sieci.

W celu uniknięcia takiej sytuacji, w protokole BTC wprowadzono możliwość zmniejszenia trudności wykopywania monet. Dzięki temu, gdyby halving bitcoina zmniejszył nagrodę, a popyt by nie wzrósł, to górnicy uzyskaliby możliwość szybszego wydobywania nowych jednostek kryptowaluty. To utrzymałoby ich zarobki na poziomie zachęcającym do kontynuowania pracy.

Jak widać na podanych przykładach, wpływ halvingu BTC na kurs monety wydaje się bardzo prawdopodobny, więc warto go brać pod uwagę, planując inwestycje. Jednocześnie trzeba zauważyć, że wzrosty ceny bitcoina często korelują z szumem wywoływanym przez celebrytów, zainteresowaniem kryptowalutami wykazywanym przez instytucje czy spekulacjami dotyczących regulacji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
token

Token – czym jest, jak działa i jak można go używać? Token a kryptowaluty

Następny wpis
usdt

USDT tether – jedna z najpopularniejszych kryptowalut

Powiązane wpisy