Polski rynek kryptowalut czeka wielka zmiana

Koniec października przyniesie kluczową zmianę dla rynku cyfrowych aktywów w naszym kraju. Dotąd działalność giełd i kantorów kryptowalut nad Wisłą nie była regulowana. Teraz się to zmieni.

W wyniku projektowanych zmian powstanie rejestr firm, które zajmują się kryptowalutami. Do wprowadzenia takich zmian od dawna nawoływali liczni eksperci zajmujący się rynkiem cyfrowych aktywów, argumentując, że ten, aby się rozwijać, potrzebuje jasnych wytycznych dotyczących funkcjonowania giełd i kantorów.

Trudności dla giełd i kantorów

Zmiany, choć w opinii wielu są potrzebne, mogą jednak wywrzeć również negatywny wpływ na rynek. Wśród głosów krytycznych słychać te wskazujące, że Komisja Nadzoru Finansowego wciąż odradza bankom kooperację z podmiotami związanymi z branżą kryptowalut. Ten fakt może generować paradoksalne sytuacje, w których dany podmiot otrzyma zgodę na prowadzenie działalności i zostanie umieszczony w stosownym rejestrze, jednak nie będzie mógł otworzyć konta w banku, co de facto uniemożliwi mu funkcjonowanie.

Konieczna współpraca i edukacja

W wypowiedzi dla portalu bitcoin.pl kwestię nowych regulacji skomentował profesor Krzysztof Piech od lat zajmujący się kryptowalutami. Jak stwierdził, w dłuższej perspektywie proponowane zmiany nie będą dobre ani dla polskiego rynku aktywów cyfrowych, ani dla gospodarki w ogóle.

Piech argumentuje, że zamiast tworzenia sztywnych regulacji powinno się promować edukację finansową, a rządzący powinni wypracowywać odpowiednie „reguły gry” w porozumieniu z przedstawicielami rynku. Nowe regulacje wejdą w życie 31 października bieżącego roku.

Za: bitcoin.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Marvel wchodzi na rynek NFT

Następny wpis

Górnicy bitcoin uciekają Z Chin. Zyskać może na tym Teksas i całe USA

Powiązane wpisy